Cryptic Scenery
Four Crescent Figures
BSBTA |
Udkom 30. juni 2002
| GAFFA | 2 stjerner | |
| Læserne |
|
Endnu ikke anmeldt af læserne |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Anmeldelse
Med et navn, som kun en death metal-fan kunne elske, og en debut, der er indspillet i et øvelokale på en fire-spors båndoptager, synes tyske Cryptic Scenery ikke at være lige ved at invadere deres hjemlige schlager parade. Der er dømt dyb, dyb undergrund, og Four Crescent Figures lyder da også derefter: Lukket, indadvendt, utilnærmelig - og enormt eksperimenterende.
Her er melankolske klaverstykker, minimalistisk electronica, repetetiv post- rock, snurrig kraut-rock og David Sylvian-, Nick Cave- og Doors-inspireret sangskrivning i én stor pærevælling. Til Cryptic Scenerys ære formår de at skabe en isnende og foruroligende stemning, ligesom der ér sublime øjeblikke at finde på Four Crescent Figures - bare langt fra nok til at dække de 70 minutter, albummet varer.
Alt i alt fremstår Cryptic Scenerys debut groft sagt som et uredigeret rod, og det kræver stor tålmodighed eller indtagelse af rusmidler at høre den fra ende til anden. For slet ikke at tale om, hvad det kræver at sætte den på igen.








Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.