Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / Live / Søndag d. 09-05-2004 kl. 03:23

Pole
RECession, VoxHall, Århus,
lørdag d. 8. maj 2004

Anmeldt af Lisa Reschefski
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
Endnu ikke anmeldt af læserne
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Anmeldelse

Tre kvarter forsinket og præsenteret som en legende indtager Pole, aka berlineren Stefan Betke, den sløromsvunde scene i VoxHall. Han er en af minimaldubbens absolutte pionerer og har fra starten været en af de få kunstnere, som for alvor definerede denne dystre elektroniske stiløvelse.
Derfor er forventningerne også tårnhøje hos et publikum, der denne aften fylder godt i salen.

Den anonyme og næsten karismaforladte tysker fylder ikke meget i scenelandskabet. Hans musik og de mange kabler og ledninger gør, men ikke han. Han rokker introvert i takt til musikken. Står dybt koncentreret, med blikket fast forankret på mikserpultens mange knapper, som han drejer og rykker løs i.

Langt det meste af koncerten er domineret af et dunkelt og dystert lydbillede. En trancelignende melodisk messen, kun opblødt af korte sporadiske, men fængende melodistumper, spredt gennem koncerten som lysende oaser i en til tider monoton ørkenvandring. Der er bestemt ikke lagt op til dans som ved fredagens dub-koncert med Paul St. Hilaire w. Scion.

At Pole lægger mere vægt på indholdet af musikken, frem for hvor og hvordan den spilles, mærkes tydeligt under hele koncerten. Nok er en hvis grad nørdet generthed tilladt i denne genre, men en erfaren herre som Pole burde have været i stand til at skabe bedre kontakt til publikum. Det næsten ikke-eksisterende sceneshow når dog sit absolutte højdepunkt, da Pole som en anden slangetæmmer griber sin melodica og blæser publikum et ordentligt stykke med orientalsk islæt.

Men det er nu alligevel noget særligt at være i selskab med en af genrens sande mestre. Og én ting må man give ham – han kan sit kram. Legendestatus og det gode håndværk er da også det, der i sidste ende trækker bifaldet frem hos publikum og indfrier forventningerne hos de fleste.

Tip en ven
Endnu ingen kommentarer. Tilføj din nedenfor

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.