Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / Live / Fredag d. 09-07-2004 kl. 16:03

Angie Stone
Pumpehuset, København,
fredag d. 9. juli 2004

Anmeldt af Nanna Balslev
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
Endnu ikke anmeldt af læserne
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Anmeldelse

Billede: Steen Donsby

Med sangtitler som So Pissed Of, Time of The Month og Cinderella Ballin’ er Angie Stone eksponent for den form for girl power, der handler om selvstændighed og selvrespekt frem for silikone og iscenesat koreografi. Angie Stone er på alle måder en af soulscenens største sangerinder, og 5. juli udsendte hun sit tredje album Stone Love.

Det var et feststemt publikum, der for et par timer forlod det kølige danske sommervejr for at blive varmet af Angies soulfunk. Vi måtte dog vente en halv time ekstra på divaen, da hendes show clothes (bestående af et par simili-smykkede jeans og sort chiffontop) var ankommet for sent fra lufthavnen. Og en diva kan som bekendt ikke optræde i casual clothes!

Inden Angie Stone indtog scenen, havde Burhan G fået den hårde tjans at varme det udsolgte og Angie-hungrende Pumpehus op. Og de to numre fra hans aktuelle debutalbum Playground, der blev fremført til lyden af en minidisc, kunne ikke undgå at fremstå som tynd kop te sammenlignet med Angies velspillende band med guitar, bas, trommer, percussion, keyboard og to damn funky korpiger. Men Burhan lagde ikke skjul på, at han også glædede sig til at opleve Angie Stone live, og slap igennem med tilpas meget charme. Den mand er smooth nok til at nå langt på den internationale stjernehimmel.

Endelig entrerede Angie Stone scenen som en sort, frodig Venus, og lagde ud med et halvhjertet medley af numre fra hendes første album. Hun virkede langt fra på toppen, og det var først med den sprøde Lover’s Ghetto fra det nye album, at hun fik sunget sig varm, og musikerne for alvor fik sat fut under soulgryden. På det nye nummer Karma blev Angie assisteret af rapperen THC, der også er hendes forlovede.

Trods en lidt skrantende start formåede Angie Stone at holde fest i Pumpehuset, og undervejs blev der også plads til en lille sangkonkurrence mellem det mandlige og kvindelige publikum.
Koncertens højdepunkter var uden tvivl Curtis Mayfield-klassikeren The Makings of You og Angies broken heart anthems som Mad Issues, Pissed Off og Wish I Didn’t Miss You, der især fik det kvindelige publikum til at synge med.

Når Angie folder sig ud, er hun en soulmama i samme kategori som Aretha Franklin eller Patti Labelle, og heldigvis nåede hendes varme udstråling det meste af tiden helt ned langs Pumpehusets betonvægge.

Angie lukkede ballet med den groovy mandehyldest Brotha efter halvanden times rundvisning i soulhimlen. Undertegnede gik i hvert fald hjem i sommernatten lidt varmere om hjertet, efter en aften i selskab med Angie Stone.

Tip en ven
Endnu ingen kommentarer. Tilføj din nedenfor

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.