Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / DVD

Rammstein
Völkerball

Universal Music | Udkom 18. november 2006
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
4,78 stjerner i snit (efter 9 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Tonsertung tyskercocktail, uegnet for sengevædere

Efter et års forsinkelse er den tyske førerbunker endelig blevet færdig med at nørkle live-dvd’en med folkefesten, der var Reise, Reise-turnéen, færdig. Som altid hos Rammstein er intet blevet overladt til tilfældighederne, og derfor fremstår denne udgivelse også som en af årets mest grundigst sammensatte dvd-udgivelser. 140 minutters koncertoptagelser sakset fra Frankrig, Japan, England og Rusland er inkluderet på den første disk i special edition-udgaven, der også indeholder en 75 minutters cd optaget i Frankrig og en ekstra dvd med to dokumentarfilm med en samlet spilletid på 90 minutter. Livebillederne er dog det mest dragende, for her viser den hærdebrede metal-hær, at man stadig kan bringe tusinder af tilskuere i ekstase med militant tysk bombast. Rammsteins liveshows har alle dage været peppet op med mere bål, brænd og pyroteknik, end da Satan holdt housewarming i Helvede, og blandet med en no nonsense-attitude, tonstunge riff og oftest humoristiske tekster er bandet et af det mest interessante livenavne i dag. Bandets show er blevet kaldt the best show on earth, hvilket er lidt af en overdrivelse, men de tager i hvert fald prisen som det mest eksplosive og gennemtænkte. Dokumentarfilmene viser i modsætning til livekoncerterne bandet som helt menneskelige, og det er en ganske klædelig tilføjelse til historien om det skudsikre metalfort.

Tip en ven
3 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Jeg er og har altid været vild med Rammstein - og egentlig synes jeg at Gaffas 4 stjerner er 1 stjerne for lidt til denne DVD.
Der er virkelig nogle gode Liveklip med på DVD´en og som der også står i ovenstående kommentar ser man også bandet som helt menneskelige på denne DVD.
du har ret! 5 stjerner ville passe bedre!

jeg har den limited, limited edition med 250 billeder, 2 CD'er og 2 DVD'er - DET er et live album! :)

Loooooooooove Rammstein!!

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.