Beyoncé
Gigantium, Aalborg,
lørdag d. 5. maj 2007
| GAFFA | 4 stjerner | |
| Læserne |
|
3,50 stjerner i snit (efter 2 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Beyoncé viste ”divalicious girl-power” i Aalborg
Britiske Lemar stod for første del af opvarmningen med et blødt, soulfuldt sæt, mens halspeakeren stod for anden del, da det blev meddelt publikum, at tobaksrygning var forbudt i hallen. Publikum reagerede med højlydt jubel – også da meddelelsen blev gentaget på engelsk. Hvis Lars Løkke Rasmussen mangler tilhængere til den kommende rygelov, så skal han bare gå oftere til koncert i Gigantium i Aalborg.
Men nu skal det jo altså handle om Beyoncé. USA's ukronede r&b-dronning p.t. gav de 8500 mennesker, der var mødt op, show for pengene.
Det hele starter med, at Beyoncés skikkelse toner frem på scenen i det mørke Gigantium. Et ”tæppe” af fyrværkeri daler ned fra loftet bag hende. ”Are you ready to be entertained?”, spørger den unge sangdiva, mens et stort sort tæppe hæver sig og afslører resten af den kæmpe scene, som hun har med på slæb på hendes igangværende turné. Da scenen, der prydes af hendes 10-”mand” store all-girl-band og fantastiske lyseffekter, kommer helt til syne, ved man straks, at man skal være vidne til noget stort. Beyoncés kæmpehit ”Crazy in Love” åbnede ballet og fik publikum op at ringe. Stjernen krydrede også nummeret ved at indflette hendes personlige bud på en version af Gnarls Barkley-hittet ”Crazy”.
Selvom der var overraskende mange mænd til stede i salen, så var det en koncert, der var henvendt til det yndefulde køn. Faktisk var det overraskende at se, at Beyoncé havde mandlige dansere i sin stab, men synet af veltrænede mænd er vel aldrig helt skidt for nogen kvinder.
Første halvdel af koncerten var fyldt med ørehængere. Det aktuelle hit ”Beautiful Liar” blev fremført med Shakira på storskærm, mens en af Beyoncés kvindelige dansere var stand-in for latinopop-prinsessens hoftebevægelser. ”Naughty Girl” omdannede Gigantium til et ”red light district”, da det imponerende scenelys gjorde hele scenen rød, og de kvindelige dansere spankulerede rundt som piger, der var beskæftiget i verdens ældste erhverv.
Beyoncé har også ballader på sit repertoire, og da hun synger den søde ”Flaws and all”, triller der en tåre eller to ned ad hendes kind. Jeg vil ikke være ufølsom, men det blev mig lidt for amerikansk og kvalmende, men jeg tager gerne hatten af for hendes veltrænede tårekanal.
Tempoet får et ekstra nøk opad, da hun giver de mange fans et Destiny’s Child-medley. Kombinationen af nostalgi og genkendelse får publikum til at fyre den helt af. Herefter går gassen lidt af ballonen. Beyoncé fortsætter koncerten med de endnu relativt ukendte numre fra det seneste album, men når dog lige at vinde publikum tilbage med korte udgaver af ”03 Bonnie and Clyde” og ”Check on it”, hvor sidstnævnte fremføres i en a capella-udgave.
Efter at have ”underholdt” publikum under et kostumeskift med en lettere selvfed video, der viser hvilken stor og alsidig stjerne Beyoncé er, får vi lidt smagsprøver fra ”Dreamgirls”-filmen, og der bliver taget særligt godt imod den flotte ”Listen”.
Hele koncerten bliver rundet af med fællessang, da storhittet ”Irreplaceable” sættes i gang, og publikum synger endda første tredjedel af nummeret selv. Som prikken over i´et, gav Beyoncé ”Deja vu” som det eneste ekstranummer.
På trods af, at Beyoncé generelt havde styr på de fremmødte gæster, så var hendes kontakt til dem forholdsvis begrænset og overfladisk med kommentarer som f.eks. ”Denmark – are you ready to have a good time?”. Jeg ville gerne have set en mere personlig side af Beyoncé, men nu er hun, ifølge hende selv, jo heller ikke helt sig selv på scenen og man kan derfor stille spørgsmålstegn ved navnet på hendes turné, ”The Beyoncé Experience”. Hun har nemlig tidligere udtalt til et amerikansk blad, at det er hendes stærke alter-ego Sasha, der tager over, når hun står overfor de ”girl power”-hungrende masser. Uden for rampelyset er Beyoncé angiveligt en mere tilbageholdende type.
Men uanset hvem der opholdt sig i Beyoncé-indpakningen under koncerten, og selvom jeg manglede hendes første rigtige solohit, den funky ”Work it Out”, så leverede den smukke stjerne med den endnu smukkere stemme et flot show, som hun kan være stolt af. You go, girl!












Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.