GAFFA  TV

The National Bank
Come Over To The Other Side

CD, udkom mandag d. 11-02-2008 på Press Play Recordings
GAFFAs anmeldelse:
3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner
3 stjerner
Læserne synes:
Endnu ikke anmeldt af læserne
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Thomas Dybdahl tenderer det funky i sit luksuriøse fritidsband

Med koncerter og en udgivelse af The National Banks album fra 2004 i Danmark sidste år viste den melankolske sanger og sangskriver Thomas Dybdahl nye sider af sig selv og talentet. Hvor debuten var et bestillingsværk, så er Come On Over To The Other Side kommet til oven på sidste sommers koncerter, og her er spilleglæden helt i top på et dansabelt album, hvor Thomas Dybdahl med falset leger den norske Prince. Come On Over To The Other Side åbner således med glamour i melodierne på Home og Cubicle Man, hvor sidstnævnte er ganske sublim i sin udformning.
Der er en tør og funky tone i de bedste sange, men albummet som helhed har lidt svært ved at følge op på den flotte åbning, og flere sange taber decideret pusten. Thomas Dybdahls sang er dog som altid indtrængende, og det er generelt pop af fineste kvalitet, hvor melodi og musikalske finesser følges imponerende ad. The National Bank er stadig et fritidsprojekt for medlemmerne, men man kunne alligevel ønske, at de holdt kadencen albummet igennem.

Tip en ven
Ingen kommentarer

Giv dit bidrag til debatten! Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik. Du skal blot vælge brugernavn og password samt angive din e-mail-adresse. That's it!