Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / DVD

Korn
Live At Montreux

Eagle Vision | Udkom 8. september 2008
Anmeldt af Simon Christensen
GAFFA
2 stjerner2 stjerner2 stjerner2 stjerner2 stjerner2 stjerner
2 stjerner
Læserne
5,67 stjerner i snit (efter 3 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Man skulle nok have været der

Koncerten er en samling af Korns bedste singleudgivelser – fra Blind fra Korn i 1994, over A.D.I.D.A.S. fra Life Is Peachy og Got The Life fra Follow The Leader til Falling Away From Me fra 2002-Issues og Did My Time fra Untouchables. Forestillingen slutter med de nyeste Right Now, Y'All Want A Single og en version af Pink Floyds Another Brick In The Wall, hvor Jonathan Davis naturligvis skriger We Don't Need No Education. Og på den måde er hele bandets karriere så afdækket på halvanden time.
Der er masser af energi og stemning, men som dvd-udgivelse er den fire år gamle koncert hverken flot eller videre interessant. Vokalen drukner i tung guitar og dobbeltpedal, og man skulle nok selv have været der og været blæst omkuld af bassen og ekstatiske fans for at give opførelsen den kredit, den fortjener.
Korns metal (med et MTV-twist) er uforlignelig, og Montreux-koncerten kan vel betegnes som én af de sidste, mens bandet stadig var på toppen – inden Brian Welchs og David Silverias exit.

Tip en ven
1 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
SUPER! Der kan man bare se hvad Korn mangler efter David og Brian gik.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.