Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / Live / Onsdag d. 04-03-2009 kl. 00:57

D-A-D
DR Koncerthuset, København,
tirsdag d. 3. marts 2009

Anmeldt af Kristian Nygaard
Foto: Rasmus BS Hansen
GAFFA
3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner
3 stjerner
Læserne
4,80 stjerner i snit (efter 5 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Bogstavelig talt good clean family entertainment

...som nu for alvor er flyttet væk fra Orange Scene og ind i P4-segmentets hjerter. D-A-D fejrede tirsdag aften 25 års fødselsdag sammen med 500 særligt inviterede gæster med fødselsdagssang, kohovedkage, Alex Nyborg Madsen og et miniensemble fra DR's Big Band. De fire institutioner på den danske musikscene havde i aftenens anledning afklædt sig gøgl og stadionbrøl for at indfinde sig på hver sin taburet klædeligt klædt og med te på kanden. Det skulle de nok ikke have gjort.

Ikke køn uden tøj på - giv dem noget støj på

For det er med mudder til halsen, fadøl på hjernen og fællessang ud af munden, at D-A-D opleves i sit rette element. Foran et brølende orkester til gnisterne af Stigs raketter og latexdragter. Stig var pludselig en tam bassist, som i hvidt jakkesæt og håret nydeligt redt tilbage overhovedet ikke lukkede op for den elskelige galskab, som han besidder og behersker til perfektionisme, når D-A-D turer rundt i landet. Jesper Binzer startede undskyldende med, at han de sidste par dage havde taget forskud på fødselsdagen og dermed ikke var helt oppe i gear. Selv med en Jesper Binzer i fulde omdrejninger så var det akustiske ensemble lidt en øjenåbner for hans stemmes begrænsninger. Jovist, han har en karakteristisk, kraftfuld stemme, som i et kvart århundrede har fået os til at skråle med på den ene rockklassiker efter den anden. Men med den afdæmpede opsætning, hvor Jesper Binzers stemme gik klarest ud af højttalerne, ønskede man engang imellem en larmende guitar eller et par øredøvende trommer til at skjule den lidt skingre stemme.

Tag "noget godt" for at det skal blive godt

Aftenens koncert blev indledt med "Everything Glows", som fra start af fik publikum op af stolene. Metaforisk set, da de i forvejen allerede stod op. De medbragte strygere blev desværre overdøvet af bandet, og det var først efter, at Alex Nyborg Madsen for anden gang havde snakket med bandet, at de kom frem på scenen under "Something Good", hvor de til gengæld også virkelig viste format. En fantastisk blanding af aggressivitet og blide strøg løftede det i forvejen smukke nummer, og lydmæssigt var det nok aftenens højdepunkt.

Da P4 var aftenens arrangører, var Alex Nyborg Madsen to gange inde på scenen for at afbryde koncerten med korte interviews om bandets historie, hvilket passede meget godt til den midaldrende stemning. Uden negativ klang.

Laust Supermand

Med en rusten Jesper Binzer og en tæmmet Stig på bas måtte de to andre trække læsset, og det må man sige, de fik gjort med maner. Jacob Binzer legede med hele sin guitarsamling, der i aftenens anledning også bestod af en ukulele, som flere gange blev afprøvet med forskelligt held. Under "Sleeping My Day Away" blev stemningen f.eks. så løssluppen, at "Cobber" forsøgte sig med en solo, som han dog måtte opgive over for et henrykt publikum.

Laust Sonne fløj frem og tilbage på scenen som bandets supermand. Den yngste mand i D-A-D virkede ikke tynget af 25 års historie og gav den gas på både klaver, guitar og så naturligvis trommer. Til det sidste nummer "Marlboro Man" fik han efter en stille koncert endelig lyd på drengen og stjal fuldstændig billedet med formidabelt trommespil til hele salens begejstring.

Hvor var "Laugh'n'Half"?

Af andre højdepunkter skal nævnes en stemningsfuld udgave af "Mad Days" og "Up Up over the Mountain Top" fra de glade kopunk-dage, som D-A-D i bedste spaghettiwesternstil, med psykopattempo på guitaren og skrig, leverede for fuld udblæsning.

Det var en speciel oplevelse at se D-A-D-monsteret tæmmet. Hvorfor skal en 25 års fødselsdag være stille? Hvorfor måtte Stig ikke have fyrværkeri med? Hvorfor spillede de ikke "Laugh'n Half"? Der er sikkert dybt forskellige meninger. Sådan er det, når man har så mange hits at tage af. Der vil altid være en sang for lidt, men for P4's lyttere var det afdæmpede sæt garanteret et hit. Og man bliver jo også ældre.

Tip en ven
6 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
de ville da være lidt uoriginalt hvis de spille laugh'n'half, når den altid har været akustisk? (!)

Jeg var til det (jf jeg er 18 år og ikke stamlytter af p4, men vandt billetterne over bandets egen hjemmeside)
og jeg synes det var helt fantastisk! Var virkelig ked af at det skulle ligge så sent, så os med gymnasium i Vejle skulle gå kl. 21.20.
derfra hvor jeg stod virkede det meget intimt (helt forrest foran Stig Pedersen), også fordi de alle sad foran og sang. og jeg var da glad for at der ikke gik øl, råb og mudder i den, som det ofte blir på festivaller og store koncerter.

Det med Jespers stemme synes jeg meeeget er en smagssag. Efter at sidde inde med hele deres bagkatalog og har lyttet til det utallige gange, synes man ikke at stemmen er så forfærdelig som det fremgår. og jeg tog det nu ikke så tungt hvis den var ekstra ru, på grund af festivas i Finland. det gør det lidt mere.. hyggeligt? og det lyder sgi godt altid! og ellers var der lige Laust til at tage de højeste toner.

5 ud af 6 stjerner fra mig

HVOR VAR DEN KAGE DE REKLAMEREDE FOR PÅ DR'S HJEMMESIDE? det var ikke helt fair det kun var til bandet når man var mega sulten!
Hej Caroline :)
Enig med dig i af det var en fantastisk koncert, og en helt unik oplevelse for store DAD fans. Man kan diskutere sangen, synes det var godt det ikke kun var klassikere. Men en ting der undrede mig var at de ikke spillede Its after dark now, som de altid går efter at solen er gået ned.

Men super god koncert. By the way. Hvis du havde blevet der lidt længere, kunne du sagtens have fået kage + møde bandet.

Hilsen Malte :)
org ha det var da irriterende.

kage skal serveres fra start af!!! altid!
også det med at møde bandet.. så kommer alle parter hjem i go tid!
Ha ha ha, lige meget hvad ligner det på billederne overhovedet ikke en traditionel D-A-D-koncert. De sidder jo ned hele tiden! Det har sikkert været godt, men det ser ud som om man var blevet skuffet, hvis man har været til bare et par stykker af D-A-D's koncerter gennem årene...
der var da en del af de ældre DAD-fans som vidst var rimelig tilfredse.
Jeg er ikke en af de ældre fans , men jeg har været fans af dem i mange mange år....;) ( og jeg hører heller ikke P4) Jeg har rocket til dem mange gange til koncerter og jeg vil sige jeg var slet ikke skuffet. Jeg synes det var en kæmpe oplevelse at se dem akustisk og op close, jeg stod også helt forrest. Det var lidt ærgeligt med Jesper´s stemme, men de klarede den jo igennem alligevel. Og så fik man mulighed for at høre de andre synge noget mere. Og ang. Stig, havde det set lidt tosset ud han havde bimlet rundt som han plejer.
Jeg synes de var fedt at se dem på en helt ny måde....ikke jeg vil være foruden deres sparken r.. koncerter. Men det her var altså en virkelig god oplevelse og jeg er glad for jeg var der.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.

Annonce

GAFFA Shop

D-A-D: Brændstof til drengedrømme
TILBUD: 139,00 kr. 49,00
Køb på GAFFA Shop
D-A-D: DIC.NII.LAN.DAFT.ERD.ARK
TILBUD: 149,00 kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
D-A-D: DIC.NII.LAN.DAFT.ERD.ARK (Vinyl)
TILBUD: 219,00 kr. 169,00
Køb på GAFFA Shop
D-A-D: Disneyland After Dark
TILBUD: 139,00 kr. 49,00
Køb på GAFFA Shop
D-A-D: Good Clean Family Entertainment
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop

GAFFA Live

D-A-D
Fredag d. 23-03-2012 kl. 20:00
Forum Horsens
Køb billet via GAFFA Live
D-A-D
Fredag d. 30-03-2012 kl. 20:00
Odense Idrætshal
Køb billet via GAFFA Live
D-A-D + Support
Fredag d. 30-03-2012 kl. 20:00
Odense Idrætshal
Køb billet via GAFFA Live
D-A-D
Fredag d. 06-04-2012 kl. 20:00
Aalborg Kongres & Kultur Center
Køb billet via GAFFA Live
D-A-D
Lørdag d. 07-04-2012 kl. 20:00
NRGi Arena
Køb billet via GAFFA Live
D-A-D
Lørdag d. 07-04-2012 kl. 20:00
NRGi Arena, Århus
Køb billet via GAFFA Live
D-A-D
Fredag d. 13-04-2012 kl. 20:00
Falconer Salen
Køb billet via GAFFA Live
D-A-D
Lørdag d. 14-04-2012 kl. 20:00
Falconer Salen
Køb billet via GAFFA Live