Tori Amos
Abnormally Attracted To Sin
Universal Music |
Udkom 19. maj 2009 | GAFFA | 4 stjerner | |
| Læserne |
|
3,86 stjerner i snit (efter 7 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Den ætsende sangerinde fortsætter med at udforske og udfordre sig selv
Den amerikanske sanger og sangskriver Tori Amos har som en af de få kunnet sætte en feministisk dagsorden i sine sange, hvor hun hele tiden har udfordret sig selv og sit køns selvopfattelse. Tori Amos er nemlig helt skarp i musik og udtryk, og som sangskriver har hun udviklet sig til en af de mest fuldendte, når pop og holdninger skal kombineres.
På den musikalske front har Tori Amos aldrig stået stille, og på Abnormally Attracted To Sin fremstår hun frisk og angrebslysten i en række præcist tegnede melodier, der flere steder har fået en lidt hårdt rockende kant.
Hun leger med kvinderollerne som på forgængeren American Doll Posse, hvor hun iførte sig fem forskellige kvindeskikkelser. I bookletten til Abnormally Attracted To Sin er hun afbilledet i 9 forskellige forklædninger, så rollelegen er bestemt et tema for hende. Kun begrænsningens kunst tages desværre ikke alvorligt, og albummet taber derfor en del luft undervejs. Men det gør heldigvis ikke Tori Amos mindre fokuseret i sit fortrinlige vokalarbejde.











17-05-09 13:44 | Besvar
17-05-09 14:08 | Besvar
Gætter jeg på, at man kunne. Det lyder godt nok lidt kunstnersmart.
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.