AC/DC
Parken, København,
fredag d. 19. juni 2009
| GAFFA | 5 stjerner | |
| Læserne |
|
5,34 stjerner i snit (efter 29 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Rockens urkraft på skinner gennem Parken
AC/DC er tog til tiden, og statsbanerne kunne tage ved lære. AC/DC kører punktligt, og leverer solidt varen hele vejen gennem et mere end to timer langt show, hvor publikum kun levnes to-tre numre til at sunde sig.
Fra start er der fuld tryk på kedlerne. Med ild og damp buldrer rock'n'roll-toget ind på scenen, og "the party starts right here", proklamerer sanger Brian Johnson.
Efter otte års stilhed har AC/DC generobret opmærksomheden med et album og en turné, der nok bryder besøgs- og salgsrekorder, men musikstilen, sceneshowet og hele holdningen er velkendt og solid. Bundsolid. Derfor labber vi det også i os. AC/DC er konsekvent kvalitet og et troværdigt brand. De er uberørte af både finanskrise og digital download.
"Hell Ain't A Bad Place To Be" er aftenens første oldie, og hele vejen fra scenekanten til bageste række oppe under tribunetaget slår knytnæverne taktfast huller i luften til bandets puls. Guitarist Angus Young slipper guitaren og giver sig selv djævlehorn i panden med pegefingrene. Publikum jubler. Dét er en klassiker.
Aftenens andet nye nummer, "Big Jack", er boogie danserock, der løfter enhver skosnude fra underlaget. AC/DC kører som på skinner, og en enkelt ustemt guitar bliver hurtigt skiftet, inden der atter fløjtes til afgang med firefjerdedelstoget fra Australien.
Som en kogende vulkan
Oplevelsen med AC/DC fredag aften er som at stirre ned i en kogende vulkan, ned til jordens indre og tilbage i tiden til universets grundstof. Dér stammer AC/DC fra. De er rockens grundstof, oprindelsen til alt det, vi går rundt og lytter til. Og nu står de her igen med rock skåret så stramt ind til benet, at huden næsten brister. Det er simpelt og ufatteligt effektivt.
Angus Young og Brian Johnson skiftes til at udnytte den lange catwalk, der fra scenen strækker sig helt ud i grønsværens midtercirkel. Lige så stillestående bassist Cliff Williams og rytmeguitarist Malcolm Young er omkring Phil Rudds trommesæt, lige så langt ud over perronkanten kommer Johnson og Angus med deres fandenivoldske flabede arbejdermanerer.
AC/DC er det arbejdende folks rockband – uanset jobtitel og årsløn. Som træfsikre bryggerheste trækker de læsset hjem – og der er fast arbejde til alle. Under "Dirty Deeds Done Dirt Cheap" bliver vi alle daglejere. Vi skriger "done dirt cheap", når vi konkurrerer på prisen om de beskidte opgaver. Sammen med Angus Young skriger vi "Oi! Oi! Oi!", og vi tér os i det hele taget som en flok forvoksede teenagere med helt nypudsede luftguitarer spændt op til lir.
Selv prins Joachim spiller med. Under "Shot Down In Flames" hænger han med hele overkroppen ud af kongelogen og giver den på royal luftguitar.
Brian Johnson holder sig heller ikke tilbage. Gennem hele koncerten er han konstant i bevægelse. Alle bekymringer om helbred og stamina som 61-årig på verdensturné bliver gjort til skamme.
Trommeslager Phil Rudd ligner en familiefar med pæne briller og sideskilning – men samtidig han pisker energisk bandet fremad med en smøg nonchalant hængende i kæften. Han tæller til fire lige så selvfølgeligt som vi andre trækker vejret, og han misser ikke et eneste slag i den to timer lange koncert.
Bar overkrop
Med "The Jack" om "dirty women" sætter AC/DC for første gang tempoet lidt ned. Der bliver tid til at skåle med sidemanden og bekræfte hinanden i, at en af livets lyksaligheder er en fredag aften på stadion med AC/DC.
Kameraerne zoomer ind, så vi på storskærmene kan tjekke de lokale, danske "dirty women" blandt publikum. Alle som én hilser de opmærksomheden velkommen med store smil.
Sidst i nummeret smider Angus langsomt sin skoleuniformen. Sjældent afstedkommer en mandsafklædning så anerkendende brøl fra tusindvis af andre mænd, men Angus spiller resten af koncerten kun iført shorts, sokker og sko.
Som en spastisk-dement teenager med tourettes syndrom og på speed kaster han sig konstant rundt på scenen. Kæben kører om kap med højrehånden over strengene, mens det højre knæ aldrig – aldrig – står stille.
Så er vi nået til helvedesklokkerne. Fra scenens loft sænkes den store "Hells Bell" ned, og helt ude fra den yderste spids af catwalken tager Brian Johnson tilløb og kaster sig op og svinger som en anden Tarzan rundt i verdens måske længste klokkestreng.
De fem nye numre fra albummet "Black Ice" får en blandet modtagelse fra publikum, og koncerten er tæt på at ramme den usynlige mur med "War Machine" og "Anything Goes". Kun tegnefilmen på storskærmene holder vores fokus gennem førstnævnte, mens "Anything Goes" er ren popmusik a la AC/DC.
Fortrin på scenen og blandt publikum
Efter fem kvarters ubønhørlig luksusopvartning med hit på hit trænger gutterne på sæderne og plænen til luft. Intensiteten og koncentrationen daler, og ikke engang AC/DC formår at fastholde den.
Det hjælper heller ikke, at der mellem numrene ofte holdes "band camp" rundt om trommesættet – unaturligt lange pauser, hvor Brian Johnson og vi andre venter på guitaristerne. Han hopper på stedet og svinger de bare arme i den kølige aftenluft.
Endelig puster "Whole Lotta Rosie" sig op, sætter sig over skrævs på damplokomotivet, og lader sine enorme fortrin vugge i takt til sin egen hyldestsang. Igen fanger kameraerne de danske Rosie'r blandt publikum, og atter smiler de bredt. En enkelt forsøger endda at fremvise et sæt ægte fortrin...
"Let There Be Rock" afslutter den ordinære spilletid og går direkte over i forlænget spilletid. I cirka et kvarter trakterer Angus Young os med sin guitarsolo. Først på scenen, siden på et særligt podium ude midt på stadion. Her bliver den lille australske krudtugle løftet 10 meter op i luften over publikum for derfra at divergere os med sin strengeleg – og en storslået konfetti-finale.
Bandet tamper troskyldigt rytmen, mens Angus til afslutning begiver sig op på rampen bag trommerne. Derfra styrer han en gevaldig syng-med guitarsolo hvis lige sjældent er set mere medrivende på en dansk rockscene. I hvert fald for en tid. På et tidspunkt stiller øjnene på uendelig og vi taber igen den tråd, som Angus ellers leverer så troligt.
Og så er det pludselig slut. "Let There Be Rock" ender lige så brat som den startede, og væk er bandet. Tak for i aften.
We salute you
De vender naturligvis tilbage. Til brølet fra 48.000 struber skifter vi toget ud med bilen. "Highway To Hell" og "For Those About To Rock" udgør skudsikre ekstranumre, og vi hvirvles atter med i AC/DC's malstrøm. Voksne mænd kaster sig overstadige om halsen på hinanden i drengerøvenes lykkerus. Der bliver spillet luftguitar og gået duckwalk mellem stolerækkerne.
Endelig kalder Brian Johnson til salut. Kanonerne brager, og det hele ender i massive eksplosioner og fyrværkeri på scenen, mens AC/DC forsvinder i røgen. Da vi finder vores fødder, sidder de allerede i bilerne på vej mod hotellet.
Effektivt, energisk og med kun enkelte fejltrin vendte AC/DC triumferende tilbage til dansk jord. Lyden var massiv og en anelse mudret, og stemmen fangede måske ikke alle tonerne. Men det var skønhedsfejl. "For Those About Rock - We Salute You" var aftenens sidste fællessang, og faktisk havde vi med glæde taget endnu to timer i selskab med rockens urkraft.













20-06-09 08:32
Sidst da ac/dc spillede i forum evigheder siden var der stadig biletter at købe og i dag spiller de for 48000 i parken.Dårlig lyd ,ringe service ikke engang salg af billeter kunne parken klare.
lad os få koncerter tilbage til spillesteder der kan håndtere opgaven.
20-06-09 09:07
20-06-09 09:37
Selve koncerten var tilo 5.5 stjerner, mega fed, men lyden ikke bedre end da jeg var i Globen i Stockholm 4 måneder tidligere i år. Og lyden syntes at være en rigtig skod én, når man høre videoerne optaget på ens digitalkamera. Parken egner sig overhovedet ikke til rockkoncerter og er ikke særlig publikumsvenlig - det tager evigheder at går igennen slusen ind og ud af plænen.
Koncerten var uforglemmelig og de AC/DC herre er ren og skær verdensklasse og outklasser alle rock"roll bands live. WE SALUTE YOU AC/DC!!
20-06-09 10:08
20-06-09 10:27
Ikke foran scenen (inderplænen) i hvertfald. Har hørt at lyden var bedre efter lydmandens "bolig" midt på plænen
20-06-09 10:36
20-06-09 10:39
Jeg prøvede at købe en øl 3 steder, og det var umuligt. Køen stod stille.
Det kan da ikke være så svært at sætte nogle boder op, så folk ikke skal bruge deres tid på at stå i kø.
Der var et interview med bodchefen for Parken, og han forsikrede at man var klar til opgaven!!! Endnu en gang fejlede de.
AC/DC gjorde som de skulle. Tak for det.
20-06-09 10:55
De bedste hilsner
Ole R. Svidt, GAFFA
20-06-09 10:58
20-06-09 11:07
Mindre fedt var alle de halvgamle mænd på øl, som syntes det skægeste i verden var at kyle øl og smøger i alle retninger.....fucking amatører!
AC/DC RULES!
20-06-09 11:40
Det undrer mig ikke Parken endnu engang fejlede. Hvilket minder mig om Giants of Rock i 2005 på Gentofte Stadion. Det var sgu ren farce.
Flot anmeldelse, iøvrigt!
20-06-09 11:53
20-06-09 12:13
Parken og Don Ø: 0 Stjerner
20-06-09 12:32
Men Parken... Det er for ringe.
1: Det tog ufattelig lang tid at komme ind (jeg skulle ind på plænen).
2: Da først jeg var kommet ind i Parken, stod folk helt stille og man blev presset ubehageligt meget sammen. Det stod en lille park-fyr og prøvede at stoppe flere hundrede folk foran trappen for at lukke dem ind i hold, ned til plænen. At det ikke gik galt er mig uforståelig - Men heldigvis skete der ikke noget.
3: Ølsalget var en joke. Jeg prøvede fire forskellige steder før og under koncerten, men måtte opgive hver gang, grunden for langsom betjening. Det er bare ikke godt nok.
Konklusion AC/DC var fede – Parken er dumpet!
20-06-09 12:49
AC/DC er kongerne af rock´n roll, for helvede en energi de mestrer (Brian og Angus) De leverede den forventede vare, 2 timer går bare alt for stærkt i deres selskab.
Men parken duer ikke til koncerter. Danmark har brug for en Gigantisk musikarena,( bemærk ordet musik)beliggende på en grund med masser af P- muligheder og shufflebusser fra og til nærmeste station. Og mulighed for overhovedet at komme ud af musik stedet uden at skulle klemmes halvt ihjel i en gigantisk kødpølse af koncertgæster, utilgiveligt at parken ikke sørger for at sende folk ud på mere forsvarlig vis.
20-06-09 13:03
Så meget gerne et alternativ til den stinkende silo.
20-06-09 13:46
20-06-09 14:38
Men derudover var det en super fed oplevelse!
20-06-09 14:48
20-06-09 15:02
En langsom start, hvor de ikke fik publikum med. Men efter de 4-5 første numre gav de den gas for fuld skrue...
De fedeste numre igår var Whole lotta rosie-T.N.T- Og ikke mindst Let there be rock. 100% Pure Rock`N`Roll.
Att: 14-Byrdingz. Hvordan kan du undvære Angus ubeskrivelige solo?
Det var da uden tvivl koncertens højdepunkt! En vanvittig spetakulær solo, som tusindvis af andre mennesker ville give deres højre arm for at have oplevet. Jeg var måløs, og nød den i fulde drag. Jeg er lykkelig at jeg var vidne til det ubeskrivelige øjeblik. Angus er verdensklassse!!!!!
Brian Johnson var sgu cool nok, men Bon Scott vil altid være den bedste AC/DC sanger. Han får vi desværre ikke at se...
Enig i at vi mangler en stor musikarena med ordentlig lyd. Vi har parken og forum. Og det er 2 gange elendig lyd.... Don Ø...Op med slanterne og byg så en musikarena!
P.S. De havde fået 6 stjerner, hvis de havde spillet på Orange!
20-06-09 15:23
20-06-09 15:29
20-06-09 15:34
”Face” siger det hele. Stod i kø i 35 min (hvor AC/DC spillede) og da jeg endelig kom frem var de løbet tør for øl!!! På det tidspunk var kl. 22:45, altså 1 time efter AC/DC var gået på. PINLIGT!! Og toiletforholdende!!!!.....dont get me startet. JESUS!!!
Lyden – som altid ringe. Dog mere diskant end jeg nogensinde kan mindes i Parken. Det gjorde sgu til tider ondt i ørene. Nu er det ikke for at lyde som en gammel sur mand (jeg er i midt tyverne) men det er bare så ringe. Man skulle tro det var første gang de afholdte sådan et arrangement!
Nå…nu er det jo musikken det handler om på denne dejlige side, og der var ikke en finger at sætte. FULDSTÆNDIG VERDENSKLASSE! Som KÆMPE fan blev jeg ikke skuffet på nogen måde. 6 stjerner fra mig!!
20-06-09 16:02
Kæmpe fan, men stiller sig alligevel i kø efter øl mens AC/DC spiller? Come on...
Jeg stod i inderplænen 2 og stemningen var god,ikke fantastisk, men stadig ganske god. :)
Som kæmpe AC/DC fan, så var det fantastisk endelig at se dem live, og derfor er det også klart at koncerten får 6/6 stjerner af mig.
20-06-09 16:21
Meeeeen for helvede hvor er Parken dårlig til sådan et arrangement. Det var stort set umuligt at komme på wc. Og at man skal stå i kø mellem 45 min og 1 time for at købe øl. Hvordan kan man sætte 2 mand i de ølboder jeg så? En til at skænke og en til at sælge. Nu er det kun anden gang jeg har været tilo koncert i Parken, så jeg ved ikke om det er sådan hver gang, men bedre held næste gang Don Ø.
20-06-09 16:52
20-06-09 17:24
Vi ankom til PARKEN kl 18:10 og gik direkte ind af B8/9/10 og strøg igennem det hele uden andet end søde smil fra personalet. Til vores(min bror og jeg) store overraskelse var der ikke ret mange mennesker endnu. På INDERPLÆNE 2 kunne vi så valse direkte op til barrieren og indtage 1. række. Hele aftenen igennem gik vi amok til AC/DC uden nogen så meget som listede sig 1 cm for tæt på - fri bevægelighed, ingen skub - bare en masse venskablig ballade med naboerne! Og tørsten blev slukket ved et vink til vores søde STEWARD, som herpå serverede vand fra "Eden" (Stod der på glasset).
BILLETLUGEN tog godt nok 27 min og 10 sek at komme igennem fra første klik kl 10 sharp, men derfra intet problem at få 6stk på PLÆNEN. Vi var tre der sad hver sit sted i landet - de andre lukkede siden ned da jeg var kommet igennem, så vi ved ikke om de kunne. Om aftenen efter BILLETLUGEN var blevet mere normal igen gik jeg så ind og tastede den kode som jeg havde fået tildelt fra fanklubben, og kunne indløse min to valgfrie billeter. Valgte INDERPLÆNE 2.
Da alle jo kan blive medlem af fanklubben kan jeg simpelthen ikke forstå hvordan folk kan påstå at de ville gøre næsten alt for at få billetter hvis de ikke engang har været på AC/DCs hjemmeside (acdc.com). Der er faktisk en menu som hedder "TICKETS"! Øverst på den side står så: "Members of the AC/DC Fan Club receive special access to exclusive fan club tickets for AC/DC's upcoming 2009-2010 tour. Tickets in the Fan Club On-Sale will not be available to the public."... Så vil de fleste AC/DC interesserede nok blive nysgerrige og kigge nærmere på de tilhørende links???
Håber lykkes for dem, der ikke kom med og VIRKELIG gerne vil se AC/DC live, at finde billetter et andet sted på touren!
Let There Be Rock!
Ann
20-06-09 17:51
Jeg svor efter Metallica i 03 at jeg aldrig ville til koncert i Parken mere, men kunne såfølgelig ikke blive væk til AC/DC, men hvor er det bare en mærkelig følelse, de giver max gas, publikum er med, men lyden er fuldstædig f... up.
Nu er det virkelig kun Led Zeppelin der kan få mig i parken igen, men håber sgu aldrig det sker - det ville være forfærdeligt.
Nej lad os holde de store koncerter i Horsens. Så kan Madonna og Britney spille i parken hvor sceneshowet kommer før musikken.
20-06-09 17:52
20-06-09 17:54
Jeg stod på inderplæne to og jeg må indrømme, jeg faktisk fandt lyden ganske udemærket. Jeg er ikke et sekund i tvivl om den blev værre jo længere man kom ned, med parkens velkendte genlyd. I det hele taget var der masser af plads på inderplæne så man kunne nyde koncerten. Øl var der ikke mange af men krydret med en splif var det ok. Det var trods alt musikken det handlede om.
Angus og brian var klart de bedste, mens de andre mere virkede som erstattelige statister. Angus trak den dog for langt med guitar soloen og mistede mange i købet. Men også det ved man jo sker så.
Alt i alt en rigitig god koncert, der gav en mulighed for at finde luftguitaren fra ungdommen frem igen.
20-06-09 18:00
Enig hvad er AC/DZ ud en fadøl!!
-Og tak for det billede, du gav mig af voksen mand med tårer i øjnene, som står og laver 'finger-hjerter', til en flok 60 årige 'rock n' roller'...hehe. Good one!
20-06-09 18:03
Jeg synes at War Machine var vildt fed (jeg fatter ikke de anmeldere)
Rock N'Roll Train, Warmachine, shot down in flames, TNT og Let there be rock var højdepunkterne for mit vedkommende........
20-06-09 18:58
Tænk at spilde så mange penge på at stå i kø???????
20-06-09 19:01
20-06-09 19:45
For mit vedkommende når jeg går til koncert er øl og toiletbesøg under koncerten forbudt.
Lyden - jeg tror miseren ligger i at Parken har den bagerste tribune som slår lyden tilbage og det hele bliver mudret. Mig bekendt koncertarena Ullevi i Gøteborg er en af de bedste at være i, for der ikke er nogen bagtribune, så lyden siver ud stille og roligt uden at interferre.
AC/DC er en rock dinosaurus som man aldrig vil glemme og altid elske for deres simple og stadigvæk fantastiske drive, sound og precision. Tænk at nogle af de gamle klassiker, som er over 30 år gamle kan få den unge generation af fans der ikke var født på det tidspunkt, til ast koge over af begejstring!
21-06-09 00:00
21-06-09 00:54
21-06-09 09:24
AC/DC freak!
Nu er jeg jyde, og jeg så mindst lige så mange fulde sjællændere mase sig rundt, stå i vejen, true andre, og ellers opføre sig dårligt... Så det er vist en ommer der AC/DC freak!
Vi gad slet ikke gå hen efter øl, fordi der var så lang kø..
Parken 0 - Ac/Dc 6
21-06-09 17:01
Var inde og se Depeche Mode på deres sidste tour, og har sjældent oplevet så ovenud elendig køhåndtering.
Man havde - af dybt uforklarelige grunde - dengang valgt kun at bruge få døre til at få folk ind og ud.
Ang. lyden er det min erfaring, at det er meget forskelligt hvor god den er alt efter hvor i Parken man befinder sig.
Det er bestemt ingen fornøjelse at sidde oppe på de øverste rækker under taget. :)
21-06-09 17:59
På den anden side sidder jeg og tænker at det kommer jeg nok aldrig mere til at opleve dem igen :-( dette var sidste gang at rock guderne ACDC har spillet i DK det er sgu mærkeligt og sørgmodigt. For hold da kæft hvor de gamle drenge fyrede den af :-) Respekt herfra
21-06-09 19:00
Guderock i fredags - ingen tvivl om det. Årets rockens beste koncert.
21-06-09 19:35
21-06-09 21:52
Nu var jeg i Horsens og se Madonna og mangen til amatørafvikling har jeg sjældent prøvet, så der havner kritikken ikke godt. Nedre B havde perfekt lyd og godt udsyn så her var der intet at klage over. Ølsalg absolut ikke godkendt. AC/DC leverede til gengæld et brag af en fest og fyrede den maksimalt af :-)
22-06-09 15:35
1: Man kommer vel ikke til koncert for at drikke sig fuld...
2: Når der er så dårlige forhold for ølsalg, smider man heller ikke penge i Flemming Østergaards kasse. Egentlig er der jo heller ikke tale om salg af øl...
Skandalen var, da man lukkede alle folk fra plænen og C-tribunen ud samtidig. Der var tumult og kaosagtige tilstande på Øster Allé efter koncerten. Jeg stod selv på plænen og, vi blev, efter den sidste kanon havde lydt, bedt om at gå ud med det samme af flere af Parkens mænd, der kom gående med en snor på tværs, så vi hurtigere kunne komme ud. Det var et rent held, det ikke gik galt. AMATØRAGTIGT!
Jeg fattede heller ikke, man skulle igennem tre kontrolposter, før man stod på plænen.
Lad os håbe, København får et rigtigt stort spillested med respekt for musikken og publikum og ikke kun for de kolde kontanter.
22-06-09 15:36
22-06-09 15:36
22-06-09 16:01
* * * * * * til AC/DC, parken og Don ø
Ingen til sinkerne
22-06-09 16:15
Hvad er det lige, du mener Flemming Østergaard og Parken gør så godt?
22-06-09 19:59
22-06-09 21:28
22-06-09 22:37
23-06-09 13:24
Det var den samme sætliste som i København kan jeg se.
Lyden var upåklagelig, der hvor jeg sad. Der blev spillet meget, meget, meget højt, og jeg havde taget mine musikørerpropper med, men tog dem af igen - og havde ikke susen før ørerne bagefter - så lyden var til et 5,5 stjerner.
Øvrig logistik fungerede også såvidt jeg kunne fornemme.
Og den musikken fejlede heller ikke noget. Specielt rytmegruppen imponerede - tight - tight og atter tight - selv om de ikke gjorde meget visuelt væsen af sig. Den baggrund de lagde til Angus 1 del af hans solo, mens han stod på platformen. var imponerende. Ikke særligt avanceret men utorlig sikkert.
24-06-09 17:01
Men det der undrer mig mest, og som er katasrofalt : hvordan kan man tillade sig parkering foran hele området ved b tribunen, ved en evakuering ville der blive total kaos.
Folk blev i forvejen klemt både før og i sær efter koncerten ude hvor man så flot havde parkeret biler
Er det københavns brandvæsen der giver tilladelse til et sådan arr.
Og i så fald, hvorfor tillader man disse ting
Evt. kunne man spærre hele området af, og visiter folk allerede der
Så kunne man også have ølsalg der ude, og ikke have køer ved indgangene pga de skal købe lige inde foran dørene
Men ellers en fed oplevelse at se de gamle drenge i gang
01-07-09 17:08
13!
Log ind for at kommentere.
Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.