Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

Kasper Spez
Fantasten

Universal Music / Tabu Records | Udkom 10. august 2009
Anmeldt af Christian Grubert
GAFFA
5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner
5 stjerner
Læserne
5,13 stjerner i snit (efter 8 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Kasper Spez byder på realisme, men ikke for realismens skyld

Der er få danske rappere, som kan gøre mig rigtigt glad, noget mange er misfornøjede over. De skulle tage at lytte noget mere til Kasper Spez. Du kan tage 10 standard danske rappere, blende dem, og deres lyriske intelligens ville stadig ikke kunne matche den af langelænderen nu bosiddende i København. Kasper Spez er musikalsk melankolsk af natur, men ikke på en måde, der påtvinger dig noget. Nærmere på en måde, der får dig til at se på den måde, dit liv refererer til hans ord. Kasper Spez har et altoverskyggende talent, og det er ikke at kunne skrive ord ned, for det kan alle. Nej, det er at få dem til at betyde noget for dig. Det hjælper, at det er hans livs blod, men hvad betyder det, hvis det eneste de gør er at give dig sympati for ham. Er det ultimative ikke, at de spejler dig? Derfor er det her så godt. Rigtig, rigtig godt! Musikken er fra Es, der stadig til tider er linjedanser på gøgleriets rand, men det er lykkeligvis ved at fortage sig. Det gør Fantasten til et album, som bevæger sig i yderkredsen af det fuldendte.

Tip en ven
17 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Det er Kasper Spez lige på kornet, det der! Love Junkie var på grænsen til afbrudt samleje med kun 6 numre, så jeg kan slet ikke vente med at komme forbi en pladebutik i morgen!
My God jeg er faktisk enig med en Grubert anmeldelse. Kasper Spez lyriske univers er smukt, fascinerende, inteligent og medrivende. At lytte til fantasten er som at tage en langsom smuk rejse igennem de melankolske sider af dit eget liv. Kasper formår på smukkeste vis at få alle sine tekster til at virke vedkommende for lytteren. Dette er et sandt mesterværk inden for dansk rap.
åh gud...troede aldrig jeg skulle høre mig selv sige dette, men jeg foretrækker nik og jay fremfor det her forlorne lort...fat det nu, manden er ikke digter og har ikke begået noget mesterværk - han har lavet en plade om, hvor svært han synes livet er - hans kæreste er skredet, han bor på Langeland og han kan li' at læse Harry Potter - kan fandme godt forstå at livet er svært...
@ Epikur:

Og tekster om hoppende bagdele er måske dybfølt poesi?
@ DoctorDoctor

Skal jeg tolke det, som om du synes, det her er "dybfølt poesi"?

Jeg er træt af at høre på unge fyre i slutningen af tyverne, der har ondt i livet, tror det er helt unikt og synes det er så interessant, at resten af verden har fortjent at høre om det. At den tendens nu også har invaderet hiphoppen er bare...trist..

For nu at svare på dit spørgsmål, så er det her ligeså lidt poesi som Nik og Jay. Forskellen er at Nik og Jay ikke prætenderer at lave "dybfølt poesi". Derfor er de mere "ærlige".
Epikur du lyder som en mavesur pensionist, som ikke har forstået Kasper Spez' tekster overhovedet..

Det her ER poesi på linje med nogle af de danske bedste digtere.

Spez udpensler en fremmedgørelse fra samfundet, som er unik for den tid vi befinder os i. Med sine tekster rører han mig og mange andre. Han sætter ord på lige præcis den overfladiskhed og værdiforvrængning der præger livsstilen for vores generation - født i 80erne.

Fantasten overgår enhver forventning man måtte have.
6 stjerner!

Top3 på dansksprogede cd'ere NOGENSINDE
hahaha...det siger vist mere end jeg på nogen måde kan...I får poesien for jer selv...jeg er ude
...efter denne tilføjelse, nu jeg er så godt i gang med at bashe: Christian "spreder skræk og gru"bert mistede alt som anmelder, da han gav Tue Track 2 stjerner for "rockin'".

så er jeg ude.

helt ude
Åh Epikur, hvor har du dog absolut misforstået mange ting..

Nik & Jay kan ikke sammenlignes med Kasper Spez ..

MarcB - kan du ikke lige nævne "nogle af de danske bedste digtere." ?
Epikur - Ved du hvad, det her (Spez) er ikke lige min ting, -og jeg synes ikke engang han rapper specielt fedt-, men hvis du ikke kan høre at det at sammenligne lyrikken med Nik og Jays, er som at sammenligne Shakespeare og Ed McBain, så siger det altså mere om dig, end det gør om Kasper Spez.
Det er rigtigt man ikke kan sammenligne lyrikken med nik & jay. Fordi nik & jay skriver bedre tekster end ham. Det kan forfanden i det mindste skrive to ord der rimer? Kasper spez har mistet sin evne til for det første at rime i flere stavelser og lave fede ordlege, men han har også mistet sin evne til at få to enkeltstående ord til at rime. Jeg ville acceptere et helt album på enstavelses rim. Men et moderne chichéfuld album hvor man skal lytte godt efter for at høre to ord der faktisk rimer. Det burde højst få 2 stjerner fordi han i det mindste kan flowe godt og Es leverer nogle gode beats.
fantastisk album. enig i de 5 stjerner
Han rammer plet så mange steder og blir kun få gange en smule plat og lommefilonesofisk. Elsker virkelig den dybde og troværdighed han leverer - noget af det eneste danske rap der reelt siger mig noget rent tekstmæssigt .. grænser til afhængighed
Pisse godt!
Jeg elsker Kasper Spez. Han er min inspiration, min flugt når hverdagen bliver for hektisk. Ingen kan beskrive en følelse som han kan. Fantastisk stemme, fantastisk beat og fantastisk flow. Som timur siger, så rimer det sjældent, men det er ikke noget jeg ligger mærke til. Det gør poesi jo heller ikke altid? Og efter mit hoved behøver det ikke rime for at lyde godt.
Jeg mener han er en af danmarks absolut bedste kunstnere.
Ordene rimer ganske rigtigt ikke altid - men det gør kun det færdige resultat dét mere imponerende. "Fantasten" Kasper Spez maler sin sørgelige historie med lo-fi filters, tankevækkende metaforer og hiphop-beats. leveret med et overbevisende flow.

Synes bestemt Kasper Spez er en talentfuld og tiltrængt pendant til de oversmarte 'gangster'-rappere, der ikke kan få nok af sig selv og deres penge. Der findes allerede modsætninger til de velklædte 'players' i den danske hiphop - det er ikke noget nyt. Forskellen ligger i tonen, talentet og fraværet af den hæse drankerstemme.

Puha.. jeg kom vidst til at skrive et langt indlæg igen.
Ordene rimer ganske rigtigt ikke altid - men det gør kun det færdige resultat dét mere imponerende. "Fantasten" Kasper Spez maler sin sørgelige historie med lo-fi filters, tankevækkende metaforer og hiphop-beats. leveret med et overbevisende flow.

Synes bestemt Kasper Spez er en talentfuld og tiltrængt pendant til de oversmarte 'gangster'-rappere, der ikke kan få nok af sig selv og deres penge. Der findes allerede modsætninger til de velklædte 'players' i den danske hiphop - det er ikke noget nyt. Forskellen ligger i tonen, talentet og fraværet af den hæse drankerstemme.

Puha.. jeg kom vidst til at skrive et langt indlæg igen.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.