Machine Head
Train, Århus,
mandag d. 27. juli 2009
| GAFFA | 5 stjerner | |
| Læserne |
|
5,91 stjerner i snit (efter 11 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Halvanden times mesterligt metal-mekka
Sidst overtegnede skulle have overværet Machine Head var tilbage i november måned, hvor de sammen med Children Of Bodom og Slipknot skulle have spillet op til metal-bal i KB Hallen. Desværre måtte bandet aflyse dengang på grund af sygdom. Rygterne vil vide, at det snarere var interne stridigheder i bandet, der førte til aflysningen end Robb Flynns halsproblemer, men det er nu lige meget, for denne juli-aften i Århus tog Machine Head revanche og leverede et brag af en koncert.
Lidt over ni går Robb Flynn, Phil Demmel, Adam Duce og Dave McClain på scenen, og det - for de flestes vedkommende - sortklædte publikum bryder ud i umiddelbar ekstase, da bandet vælter Train med Imperium fra Through The Ashes Of Empires-albummet. Der spilles hårdt, tungt og hurtigt, og Robb Flynn brænder igennem vokalt og lyder som sædvanligt, som om han har afsat en anselig del af sit årlige budget til halspastiller.
”Århus! Get your fists in the air everybody!”
Ovenstående sætning lyder, inden bandet kaster sig ud i Ten Ton Hammer, der om nogen må siges at være en sang, der lever op til sin titel, og det er da også en tonstung energiudladning, der kommer ud over scenekanten. De fremmødte fans er tydeligt dedikerede og adlyder gerne Flynns mindste vink, og det er ikke svært at forestille sig scenariet, når frontmanden brøler: ”headbang motherfuckers!”
Der spilles tight og top-professionelt, og der er ikke en finger at sætte på bandets fremvisning af egen kunnen denne aften. Desværre er der fra tid til anden lidt problemer med lyden, hvor Flynns vokal drukner i de passager i numrene, hvor han viser, at han kan andet og mere end at brøle sig igennem sangene.
Machine Head takker flere gange i løbet af koncerten for den modtagelse, publikum giver dem. Det føles oprigtigt, og man er ikke et øjeblik i tvivl, om at de fire gutter nyder at stå på scenen. Stemningen er helt i top, og som en særlig gestus, siden det nu er første gang, bandet besøger Århus, spiller de Bow Down To None, som de ifølge Flynn ikke har spillet live før: ”so if we make any mistakes, you just have to headbang harder.”
Én stor mosh pit
Robb Flynn giver den som den sympatiske metal-show-mand, han nu engang er og gøgler flere gange i løbet af koncerten med at kaste øl ud til publikum. Efter første ølkastnings-seance fyres der op under mesterlige Aesthetics Of Hate, der lynhurtigt forvandler næsten hele Train til én stor mosh pit. Nummeret er en forrygende opvisning i tempo, melodi, groove, riffs og rå energi, og opsummerer mange af Machine Heads kvaliteter i én sang.
Bandet hiver den ene mesterlige metal-komposition efter den anden ud af ærmet og serverer dem med energi og klædelig aggressivitet, hvorved de gør deres til, at aftenen bliver en særlig oplevelse, hvor man ud over at få lov at opleve et af verdens største metal-bands i intime rammer også får en performance, der er helt i top.
En afdæmpet stund bliver der også tid til, idet Robb Flynn midt i energiudladningerne solo og badet i rødt lys leverer introen til The Burning Red, der afsluttes i selskab med resten af bandet. Nummeret følges op af en hyperenergisk Seasons Winther, der endnu engang sætter en tyk streg under Machine Heads tekniske kunnen.
Billige tricks går rent ind
”We played at Hultsfred in Sweden last week, and you guys have got so much more heart and are so much louder than that big crowd of Swedes”, lyder det fra Flynn, der således er godt tilfreds med publikums indsats denne aften. Det er selvfølgelig altid rart at få at vide, at man er bedre end svensken, og selvom det lugter lidt af fedteri og billige tricks, så går det altså rent ind, og kontakten mellem band og publikum er fremragende.
Ved de første toner af Halo udvides mosh pitten endnu engang, og flere blandt publikum begiver sig ud i en gang crowdsurfing. Dave MvClain imponerer med sin håndtering af trommerne, og Flynn og Phil Demmel formår at give en opvisning i tostemmigt guitarspil uden at det kommer til at virke corny. Struck A Nerve afslutter koncerten efter en time og ti minutter, men bandet klappes atter ind på scenen, hvor der nu er stillet to akustiske guitarer op.
Første ekstranummer er den fremragende Descend The Shades Of Night, der står stærkt denne aften. ”Let freedom ring with a shotgun blast”, lyder det fra scenen før koncerten ikke overraskende afsluttes med Davidian. Robb Flynn takker mange gange publikum for at få bandet til at føle sig så velkomne, og bandets kærlighed til både musikken og deres fans er ikke til at tage fejl af. Det er simpelthen en rendyrket fornøjelse at være vidne til.
Efter sådan en aften er der ikke længere nogen grund til at ærgre sig over, at Metallica har valgt at spille samtlige af deres Danmarkskoncerter i København. For en metal-koncert bliver bare ikke meget bedre end det, vi var vidne til denne yderst regnfulde sommeraften på Train.









28-07-09 08:01 | Besvar
28-07-09 08:32 | Besvar
Må håbe for dig at Metallica kan leve bare lidt op til det :-)
Jeg har længe godt kunnet tænke mig at se Machine Head og har set dem live på DVD og nettet og havde derfor kæmpe forventninger. Men de levede fuldt op til mine forventninger. Rob er dæleme den sejeste.
Men ligesom anmelderen skriver, så er den ikke oppe at ringe på de 6 stjerner for mig på grund af lyden. Hvorfor skal det bare være så mega højt at musikken/lyden kommer til at lide under det!! Det er rigtig synd.
***** (5 stjerner herfra)
28-07-09 10:37 | Besvar
28-07-09 10:42 | Besvar
All the best!
28-07-09 11:43 | Besvar
(5/6 Stjerner)
28-07-09 12:40 | Besvar
28-07-09 13:03 | Besvar
Her en video fra igår aftes:
HALO - leave a comment, please! ;)
http://www.youtube.com/watch?v=IPM3LIc3y-M
28-07-09 13:46 | Besvar
Sjovt nok tror jeg faktisk jeg stod lige bagved dig :-)
28-07-09 14:13 | Besvar
28-07-09 15:02 | Besvar
6 stjerner til M. H. - 0 til Train
http://www.youtube.com/watch?v=3HXAqZGZuOg
28-07-09 15:11 | Besvar
- jeg så samme situation fra balkonen hvorefter en fra MachineHead crewet tog fat i lederen på en måde "lad dem dog have det sjovt!" ... de "fucker" janteloven og tror de er noget... også når man bare vil tage et billede går de amok... men det gør de også på voxhall, dog er voxhall personalet i det hele taget mere professionelt!
28-07-09 15:56 | Besvar
28-07-09 18:52 | Besvar
28-07-09 19:49 | Besvar
så kan du stå og glo om i baren med en gammel fadøl hvis du har lyst. jeg ved i hvert tilfælde godt hvilken type folk MH helst ser til deres knocerter.
lige en side bemærkning. fuck der var mange smadret glas. sår på begge mine fødder. burde ikke give folk fadøl i glas til sådan en koncert.
29-07-09 11:02 | Besvar
01 - Imperium
02 - Ten Ton Hammer
03 - Beautiful Mourning
04 - Down To None
05 - Aesthetics Of Hate
06 - Old
07 - Bulldozer
08 - The Burning Red
09 - Seasons Wither
10 - Halo
11 – Struck A Nerve
-------------------------------------------
12 - Descend The Shades Of Night
13 - Davidian
29-07-09 12:06 | Besvar
Bortset fra et par stavefejl og en "glemt" ---------.
29-07-09 13:03 | Besvar
29-07-09 13:14 | Besvar
Måske er de ikke klar over den hårdhændede behandling til koncerterne?
Dørmænd/udsmidere er oftest jo nogle små konger, der ynder at udøve deres "magt".
29-07-09 13:22 | Besvar
De er dybt dybt uprofessionelle - virker som om de håber på at starte en slåskamp med et eller andet tilfældigt heavyhovede hver gang der er hegn dernede. Skulle de ikke netop fremstå fredelige og tale stille og roligt til folk istedet for den der helt bobbet op på jernpumpe medicin-attitude.
Kan Train ikke please stoppe med at booke heavy i fremtiden, og lade det meget meget mere professionelle Voxhall tage sig af den slags fremover.
Nå men bortset fra det - fedt show fra MH.
29-07-09 14:02 | Besvar
De hedder altså Down To None, Seasons Wither og Struck A Nerve.
29-07-09 14:22 | Besvar
men igen hvis det var sådanne latterlige vagter der stod for security så havde jeg været arrig ud over alle grænser....Fucking hader inkompetente individer, og fuldstændig som TungeTorben skriver er det under al kritik....
Skriv for fan et par linier til Trains ledelse eller endnu bedre hvis de ikke tager hånd om problemet, til den lokale sprøjte, så sker der som regel noget...
Sæt igang ædle metal mates....
train@train.dk
Væk med ignoranter!!!!
29-07-09 14:25 | Besvar
Mesut Dursun
Driftschef
Telefon: 86 20 83 45
Fax: 86 13 87 22
Email: mesut (at) train.dk
29-07-09 14:31 | Besvar
29-07-09 15:58 | Besvar
flere til at følge trop!
29-07-09 16:25 | Besvar
tusind tak, haze
29-07-09 16:27 | Besvar
29-07-09 18:12 | Besvar
Jeg skriver denne mail, da jeg (og efter alt at dømme udfra en debat på Gaffa's hjemmeside, en del andre) flere gange har oplevet nogle af jeres vagter være ret så hårdhændet og opfører sig meget uprofessionelt overfor jeres gæster til Metal/Hardcore arrangementer. Det skete da Hatebreed var hos jer, igen til Terror koncerten og så igen i mandags til Machine Head koncerten. Episoden i mandags blev filmet, og ved at følge nedenstående link kan I se hvordan en ung knægt der prøver at stagedive (som man altså gør til denne slags koncerter, og jeg så nu heller ikke noget stagediving forbudt skilt nogen steder hos jer) bliver grebet ret voldsomt om halsen og flået ud til siden, hvor vagten bliver ved med at holde fast om halsen på ham, selvom det er MEGET tydeligt at knægten ikke udgør nogen som helst fare. Troede at vagter var tilstede for at forhindre folk i at komme til skade, og ikke være dem der sørger for skaderne. Har været til hundredevis af koncerter både i Danmark og i udlandet, og har aldrig oplevet vagter der opfører sig som de desværre gør hos jer. Så hvis I vil fortsætte med at arrangere metal-koncerter, var det nok en ide at forklare jeres vagter hvordan man håndterer sådan en opgave, for der er da uden tvivl nogle af dem der har misforstået hvad det lige præcis er deres job går ud på!
Hilsen Nicolai Pedersen
http://www.youtube.com/watch?v=3HXAqZGZuOg
Højre side 1:46 inde i nummeret...
29-07-09 18:53 | Besvar
holder du os opdateret, naar du faar svar?
30-07-09 09:44 | Besvar
Rigtig god stil at få gjort noget ved når "sikkerhedfolk" ikke lever op til deres titel, desværre tror mange at deres fornemste opgave er at "beskytte" bandet mod fans, i stedet for at sørge for publikums sikkerhed.. Bandet er vist rimelig save deroppe..
Train; lad os få en kommentar til alle de folk der har haft en dårlig oplevelse med jeres personale!!
30-07-09 09:53 | Besvar
30-07-09 14:43 | Besvar
Skrev sidste år en lang mail med opfordringer til ændringer i Vega, det blev besvaret prompte og med stor respekt for mine synspunkter + et sæt gratis tickets til næste koncert derinde....Professionelt!!
Hører også gerne hvad TRAIN svarer!!!!
30-07-09 19:49 | Besvar
Hej Nicolai.
Tak for din mail.
Vi har set det videoklip du omtaler og er helt enige i at der bliver taget alt for hårdt fat i den person der prøver at stagedive. Vi kan kun beklage det skete og vil sørge for at du/I i fremtiden ikke kommer til at opleve en lignende adfærd.
Vi håber at du trods de dårlige oplevelser stadig vil besøge os til fremtidige metal koncerter.
Med Venlig Hilsen/ Best regards
Mads Bøgedal
Train
30-07-09 20:59 | Besvar
Kan man egentlig politianmelde den type overgreb? anybody??
30-07-09 22:22 | Besvar
31-07-09 08:35 | Besvar
jeg kender knaegten, der blev taget saa haardt... naa ja hvad hedder "kender" - han var sammen med mig ogsaa til meet and greet til korn koncerten paa vega den 1. juli, men kan ikke i det naermeste huske hvad han hedder.... naa ja - vi maa haabe han laeser det her...
god job, haze! :)
- all the best til jer alle -
31-07-09 11:52 | Besvar
31-07-09 14:05 | Besvar
31-07-09 15:18 | Besvar
Ang. de knuste glas, så har jeg foreslået dem at bruge plastikkrus fremover.
01-08-09 07:46 | Besvar
De spillede rigtig fedt og de havde en meget anderledes setliste til denne koncert, end deres foregående to koncerter i DK (roskilde 07 og KB hallen dec. 07)!!!
Synes der var en en roadie på scenen konstant, for at rette mikrofonstativer, ordne ledninger osv!?
Det gjorde dog ikke oplevelsen mindre god...
Så intet til ovennævnte episode, men det lyder som om, at der arbejder en klovn eller to på Train!?
Fedt, at de tager kritikken til sig og tilsyneladende gør noget ved det!
6/6 til Machine Head \m/
05-08-09 13:08 | Besvar
( knægten er faktisk 22 :P )
10-08-09 12:21 | Besvar
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.