Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / 2 x CD

Lady Gaga
The Fame Monster

Interscope / Universal | Udkom 23. november 2009
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
3,73 stjerner i snit (efter 26 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Popfænomenet viser format og nye sider af talentet på glimrende genudgivelse

Lad det først og fremmest være sagt, at det i denne signaturs optik er en decideret uskik, når kunstnere genudgiver plader med bonus-tracks, medfølgende dvd’er og hvad de og pladeselskaberne nu ellers måtte kunne finde på af irritationsmomenter for de, der har investeret i et album på udgivelsesdatoen. I tilfældet med genudgivelsen af Lady Gagas The Fame, der nu er omdøbt til The Fame Monster, kan det dog accepteres, eftersom man får ikke mindre end ti nye numre med i købet, hvilket jo stort set svarer til en hel plade. Hvorfor den gode frøken Gaga imidlertid ikke har valgt bare at udgive et nyt album, kan dog undre. The Fame Monster indeholder en stak glimrende og til tider direkte vanvittige nye popnumre, og det er sgu svært ikke at trække på smilebåndet og vippe med foden til numre som Bad Romance og Monster. Mens Gagas kompromisløst fyldige synth-baserede pophymner imponerer, viser særligt den organiske og lettere Beatles-inspirerede ballade Speechless og den lækre Teeth nye sider af talentet. Fans af Lady Gaga kan med glæde kaste sig over de nye numre, ligesom kritikerne roligt kan begynde at se på popfænomenet med mildere øjne.

Tip en ven
13 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Den er sød fed!
Dance in the Dark!
sød?
*så
YAY!! Tak Michael for at rette op på forrige gaga anmeldelses utålelige forudindtagede pophad.
Nu kan "The Fame Monster" også købes digitalt uden "The Fame", og Lady GaGa har udtalt i flere interviews, at hun ser udgivelsen, som hendes andet album. Underlig anmeldelse med meget lidt fokus på de forskellige sange.

Men absolut 8 nye sange, som er meget forskellige. Alejandro leder tankerne tilbage på Ace Of Base' reggae pop - mens Dance In The Dark kunne lyde lidt 80'er Madonna agtig.
Jaja, forudindtagede pophad, så siger vi det.. så er hendes musik heller ikk bedre... uanset hvordan man vender og drejer det er hun da bare endnu et popfænomen med et par gimmicks, der holder et par år. Syntes anmeldelsen af hendes forrige album var rimeligt spot-on.... Tror bare ikk folk gider tage diskussionen herinde:D
#5
Åh, flet fissen Jørgen Leth.
Hun laver noget der er dansabelt og "legendary house of sparkle magick".

Mere forlanger hun ikke af sig selv, og mere forlanger vi ikke af hende. Man bedømmer kunsten på dens præmisser.

Jeg har ikke hørt "The Fame" men har netop givet "The Fame Monster" et lyt. Og jeg er overvundet. Det er stramt, højt og fucking freaky til tider. Mine tanker vender tilbage på en ung Kate Bush når jeg hører en sang som Bad Romance.

Min røv vil sprøjte glimmer næste gang hun lander i Kongeriget Danmark. What to say... She makes me go gaga.
jeg synes at sangen bad romance er helt vild god, men jeg synes ikke det er den bedste hun har lavet. Jeg kan faktisk ikke se hvad der er så meget bedre ved de nye sange frem for de gamle

men jeg synes at hun har fortjent noget god kritik
#6
At sammenligne lady gakgak med en af vor tids bedst kvindlige kunstnere (Kate Bush) grænser til blasfemi. Lady gaga er uden tvivl god musik for dem der er til den slags. Men hvor Kate Bush var nyskabende for sin tid, minder Ladyen om noget vi kunne have fået fra Britney eller andre af nutidens sangerinder.
What? Hun er IMO genial. Man kan sige hvad man vil om hende, men hun er sgu da en karakter og vildt interessant. Hvem andre tør simulere sin egen død under en optræden eller tage en fuglerede på hovedet... bare fordi?

Hun lever sig så fuldstændigt ind i sin musik og det kan man høre - på en fed måde. Deraf også grunden til at hendes plade hedder The Fame. Med fokus på sex, penge, mode, celebrity osv. - og den næste The Fame Monster der handler om alle de mørkere sider af den verden hun har oplevet. Synes man skal være rimlig smålig for at kalde en kvinde der som princip altid synger live, for en døgnflue. Jeg satser på at hun vil være der i laaaaang tid. Ud over den respekt hun allerede har fra industrien har hun også min. Sgu da træt af at høre på prætentiøse mennesker der ikke kan sætte pris på mange genrer af musik. :)

/end rage
Må også indrømme at hun efterhånden har taget mig med storm! Synes virkelig også hun er et enormt interessant popfænomen. Og synes det er fedt, at man fx på et nummer som "Bad Romance" kan høre mere af hendes sangtalent, især hen imod slutningen af nummeret. Søger man på youtube, vil man også kunne finde akustiske live-versioner af fx "Poker Face", hvor hun også bare giver den fuld skrue og synger fabelagtigt. Respekt!
#8
Britney, Christina eller andre popsangerinder kunne aldrig skabe, hvad Lady Gaga har formået at skabe. Javel, musikken er ikke hvad jeg vil kalde genial og revolutionerende for den her tid, men hun er hvad hverken Britney eller nogen andre er: Intelligent.
Hun skriver, i modsætning til mange popkunstnere i dag, alle sine egne sange. Hun ved præcis hvad hun skal sige, gøre, tage på og synge om for at få fat i folk.
Hvad enten kan li' hende eller ej, har man en mening om hende, og det er præcis hvad hun vil have.
Jeg kan kun have respekt for hende.
Jeg skrev tidligere at jeg syntes at Bad romance var god, men ikke den bedste sang hun har lavet. Det har nu ændret sig meget, efter at jeg har denne her sang nogen flere gange. Den er uden tvivl ifølge mig, den bedste sang hun nogensinde har lavet. Den er teknisk velfungerende, den er inspirerende, den er sjov og så er der et eller andet ved den der gør at den skiller sig ud fra alt andet popmusik jeg har hørt. Det samme kan jeg kun sige om lady gaga, og jeg er nød til give dem der siger at hun er genial 100% ret. Jeg kan lide alt det hun står for. Sjov, nyskabende og anderledes tøjstil, tolerance blandt homoseksuelle osv. Og så er jeg fuldstændig ligeglad med om hun er en mand eller dame, homo, hetero eller biseksuel, hun er en fantastisk sangerinde og hun for britney spears, christina Aguilera og alle de andre, til at ligne gammelt kedeligt surtkørt tyndskids-bæ!
The Fame Monster Deluxe er jo en ny CD, hvor hun har bare været så venlig at sende The Fame oven i. Men Lars2206 også siger, så kan man jo godt få The Fame Monster uden The Fame. Jeg er kæmpe GaGa fan, men jeg kan bedre lide The Fame. Men det er nok fordi at sangene på The Fame passer bedre til mig lige pt. Men sangene på The Fame Monster er fantalastiske! Jeg har skamhørt Alejandro 667 gange på iTunes.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.

Annonce

GAFFA Shop

Lady Gaga: 70's Style Pige T-shirt
Kr. 179,00
Køb på GAFFA Shop
Lady GaGa: Alt om Lady GaGa (Bog)
Kr. 99,00
Køb på GAFFA Shop
Lady Gaga: Born This Way
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Lady Gaga: Born This Way (2xVinyl)
Kr. 229,00
Køb på GAFFA Shop
Lady Gaga: Born This Way (Vinyl)
Kr. 69,00
Køb på GAFFA Shop