GAFFA  TV

Kashmir
Trespassers

CD, udkom mandag d. 01-02-2010 på Sony Music
GAFFAs anmeldelse:
5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner
5 stjerner
Læserne synes:
4,44 stjerner i snit (efter 61 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Kashmir krydser eget spor uden at sætte noget over styr

Den sjælfulde single Mouthful Of Wasps fra sidste efterår har allerede sat streg under, at Kashmir stadig kan imponere, selv efter fem års pause. Den definerer resten af Trespassers' sitrende lydbillede og brugen af underspillede elektroniske elementer. Kashmir har denne gang hevet to top-producere ind. Bag knapperne sidder Andy Wallace (bl.a. Jeff Buckley, Foo Fighters) og John O'Mahony (Coldplay, Broken Social Scene). De har svøbt en varm klangbund omkring gruppens flossede melankoli med en imponerende fylde. Således når den sørgmodige Spikes And Dents (Bewildered In The City) højt til loftet, hvor keyboardspilleren Henrik Lindstrand sætter trumf på med et fejende flot strygerarrangement. En bedrift, der gentages på den pianobårne ballade Danger Bear. I forhold til forgængeren No Balance Palace er der ingen sange, der for alvor skiller sig ud, og de støjende udbrud foregår helt neden under gulvbrædderne. Trespassers kræver tid og en god håndfuld gennemlytninger, før tingene begynder at falde på plads. Mørket sænker sig massivt på Intruder med et taktfast trommebeat, akustisk guitar godt hyllet ind i rumklang og nogle bølgende synthflader, mens den fantastiske Mantaray i omkvædet sætter af sted i en svimlende forløsning, hvor Kasper Eistrups tryglende vokal om kærlighedslivets uløselige gåder brænder totalt igennem. Kashmir krydser på Trespassers deres eget spor uden at sætte noget over styr og samler de sidste 10 år af karrieren i et knugende og dybtfølt favntag.

 

Tip en ven
124 kommentarer
[Dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik.]
Ih, ja genialt med en hadeside. Hvordan kan man hade et band? Fred være med at man ikke kan lide musikken, men had? Bandet har vel næppe gjort nogen noget?

Hadesider var noget man opfandt for et par årtier siden, og vidner mest om en IQ der næppe overstiger gennemsnittet af stjernerne for Treos anmeldelser.
[Dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik.]
Efter forhåbenlig udredning af Kim, er jeg på ingen måde enig med anmelderen i følgende betragtning:
"Den sjælfulde single Mouthful Of Wasps fra sidste efterår har allerede sat streg under, at Kashmir stadig kan imponere"

Synes på ingen måde at det er en imponerende sang i Kashmir regi, der er lidt for meget automatpilot over den. Men glæder mig til at hører resten af albumet. Synes også at noget at styrken ved det sidste album var følgende
"I forhold til forgængeren No Balance Palace er der ingen sange, der for alvor skiller sig ud, og de støjende udbrud foregår helt neden under gulvbrædderne." Her vidste Kashmir at de havde boller og turde udfordre sig selv og gå nye veje, det klæder dem. Men noget kunne tyde på at melankolien har lagt sit tunge ansigt over Kashmir/Eistrups og fred være med det, det er forhåbenligt ikke det sidste vi hører til dem.
Hvem af de karaktergivende læsere har haft mulighed for at lytte til pladen?
Efterskoledrengene herover har nok givet den 6 stjerner uden at have hørt den, men fred være med det.

Btw. Google is your friend!
Hvorfor tager bandet ikke det fulde skridt og ændrer bandnavnet fra Kashmir til Kedelig?
Fordi Kashmir ikke er kedelige, og det er det nye album heller ikke

Og Intruder er et fantastisk nummer
Er i øvrigt enig med #8 kashmir kan til tider godt være kedelige (på den rigtig coole måde naturligvis). Tror heller ikke at dette album ændre ved det.

Så vil jeg da godt lige spørger dem som virkelig synes at kashmir er noget af det kedligste og dårligste i Danmark. Om det gælder alle deres albums?

[Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik.]
[Dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik.]
Min bror har lige bestilt vinyl udgaven af pladen og der er pladecoveret altså meget pænere http://img692.yfrog.com/img692/1485/trespassers.jpg
Elsker Kashmir og har hørt pladen 5-6 gange... og det er, desværre, gabende kedeligt denne gang. Har dog ikke haft den i øretelefonerne endnu, og så kan det være, at det hjælper, men ellers er det 2-3 stjerner.

Chill!

Hvordan kan i høre pladen allerede?
Download eller køb?
Trespassers?

TROEDE DE VAR FIRE SPASSERE!!!1
Nogle gange er man heldig, har kontakter, arbejder på en kulturredaktion eller et andet sted med tilknytning til musik...

Men selv om jeg ikke er så vanvittig begejstret lige nu, vil jeg give den et par gennemlyt til og ellers opfordre alle til at købe albummet. Man skal jo for silvan have et værk, som Kashmir (og andre toneangivende danske rockbands) udgiver, og derudover skal man jo købe det for at danne sin egen mening...

Peace!
hva' sker der for Gaffas fesne forumpolitik... Censur! Jeg hopper tilbage på Nationen! :-) No Balance Palace dér...
Lynggaard telling it like it is:

Faktisk bliver albummet dårligere, des mere man lytter til det, for på den anden side af det fornemme sammenspil og de to amerikanske produceres flotte fernis, mødes man af en rungende tomhed. Som stammer fra orkesters fatale, grundlæggende og afgørende mangel på originalitet. Læg dertil at Eistrups sange i denne omgang ikke løfter sig mange centimeter fra jorden, og man står med en udgivelse, der til nød kan betegnes som tålelig.
Jeg er desværre enig med folkene, der synes Kashmir er blevet en anelse kedelige. Jeg har endnu ikke hørt hele albummet, men ud fra de tre sange, jeg har hørt, lader det ikke til, at Kashmir har rykket sig en meter, ganske som det også var tilfældet med No Balance Palace. De kører lidt i tomgang.
Udover nogle elektroniske effekter (særligt på trommedelen) virker det nye Kashmir en anelse, som om det er på autopilot.
Jeg ville have været chokeret hvis Gaffa IKKE gav dette album en positiv anmeldelse. Jeg har ikke hørt det, men jeg vidste på forhånd at det ville score højt hos Gaffa. Ligesom med Mew.
Det er bare typisk Gaffa-musik.
Og hvornår kan jeg forvente at se en anmeldelse af Dawn of Demise'es nye skive?
I anledningen af releasen slår Kasper, Mads & Asger vejen forbi Fona på Strøget på mandag kl. 16-18 for at give autografer..
Kom forbi og få signeret dit eksemplar af Trespassers! :)
Ang. Ekstra Bladets anmeldelse:
3 stjerner er en god anmeldelse, når det er Treo der har skrevet den.
#20 Jeg kan kun give dig ret.. hvor er den anmeldelse? Det er jo en klasse skive.. men Gaffa skal læfle for bands som kashmir der er gået hen og blevet gamle og grå..
Har lige hørt skiven og den er sgu KEDELIG. Man kan ikke andet end at drømme sig tilbage til de gode gamle Travelogue og Cruz dage, det var tider...
Men fint nok at de stadig kan sælge plader og tiltrække fans. Ville bare ønske at de engang gik tilbage til deres røder.
Hør klip fra pladen her:
http://ie.7digital.com/artists/kashmir/trespassers/

Be warned though: IT SUCKS!! Min mening anyway, det lyder som Kashmir bare endnu mere kedelige end normalt og elendige sange uden gode melodier....men den får selvfølgelig fem stjerner i Gaffa anyway. Hahahaa, Kashmir kunne smide en guitar ud af vinduet og optage det og rappe hen over og de ville stadig få fem I Gaffa....get real Gaffa
Sørgeligt at denne tråd bærer præg af samme tone(løshed) som netop EB's nationen excellerer i. Klæder ærligt talt ikke folk at forholde sig så nedværdigende til et stykke musik der har været så længe undervejs og sikkert gennem-bearbejdet. Har ikke lyttet til andet end førstesinglen og er måske ikke den største Kashmir fan, men som musik-entusiast - hvilket jeg håber at dette iøvrigt er et forum for (?) - finder jeg det decideret pinagtigt at se så megen useriøsitet forbundet med en eller anden form for behov for at forholde sig kritisk til Kashmir. Fair nok at I ikke gider Kashmir, men så lad dog være med at kommentere på denne anmeldelse og dermed eksponere den yderligere?
Slutteligt en gentagelse, jeg er ikke den største fan af musikken, men respekterer tilgangen til og metoderne bag musikken (som de beskrives og belyses igennem interviews med bandet) fuldt ud.
---
Ha ha. Folk sidder og sviner kashmirs nye plade fuldstændigt til, uden at have hørt andet end 30 sekunders klip, eller ingenting overhovedet. Hvis man nogensinde havde gidet at grave bare en smule i kashmirs musik, så vidste man at det er musik der kræver noget af lytteren selv. Tilsyneladende ikke noget ret mange af kommentatorerne her eller i eb har en fløjtende fis' forståelse for. Så smut i en tur på crazy daizy og dans til nik og jay, og lad være med at kommentere en genre som i tydeligvist afskyr, og ikke har nogen forståelse for, men den har sgu aldrig slået eller sparket jer. Og Maigaard, nu er gaffa vel ikke det eneste medie der giver kashmir og mew gode anmeldelser, så jeg kan ærligt talt ikke se hvor skoen trykker
MrNevermind, det har jo aldrig ligget til kashmir, at lave for mange plader de har lavet før, så derfor kommer de aldrig tilbage til travelogue og cruzential stilen. Det er en naturlig del af deres udvikling. De er blevet ældre. Noget der sker for de fleste mennesker :)
#25 " at forholde sig så nedværdigende til et stykke musik der har været så længe undervejs"
Der findes næppe et mere ligegyldigt band, men GAFFA er MEGET glad for dansk rock og det er jo meget heldigt for de bands der ikke kan imponerer andre!!!
#29
Nu var det heller ikke lige specifikt dig jeg rettede den efter, med at man ikke havde hørt pladen. Men hvis du ikke kan lide deres fremgangsmåde, så lyt til noget andet. Det lyder for mig som om, du havde bestemt dig for at det var et skod album inden du hørte det.
#30

Igen, det er på ingen måde kun gaffa der giver kashmir gode anmeldelser. Så man kan ikke bruge det til meget, når folk kommer og siger at det er bare gaffa der favoriserer kashmir
*** i Ekstra Bladet og Politiken - og en rimelig negativ anmeldelse i Information "Rungende tomhed". Man spotter en tendens?

Gaffa er betalt af den danske pladebranches annoncekroner, og giver derfor gode anmeldelser når selskabernes store acts udgiver nyt. Sådan er det bare. Det er også pladeselskaberne der indirekte bestemmer hver der skal på forsiden af bladet.
Har hørt at man blir gay af at høre Kashmir. Er det rigtigt? Hører det ik selv, men min makker hører det konstant, og han er begyndt at kigge lidt underligt efter mig.
Jeg er helt og aldeles Kashmir fan - dog først fra den forrygende "Good Life". Men med bl.a. "Mouthful.." vil jeg tillade mig at nævne ordet tomgang omkring Kashmir. Man behøver selvfølgelig ikke lave om på noget der fungerer som man siger, men da alt "flytter sig", også musik og personerne i Kashmir, burde der være sket mere nyt end hvad tilfældet er. Som der skrives kan de deres kram, og det er vellyd - det er bare lidt kedeligt. Efter et par gennemlytninger er det fortsat min konklusion - det er flot musik, der måske minder mere om Zitilites end No Balance.. - men det er kun nuance forskelle, og om noget så mangle det lige det brøl der trods alt guitarbragede på No Balance.. ind imellem. Trespassers (eller er det tre spassers?) er som sagt flot og smukt gennemarbejdet, men desværre bare en gentagelse og en smule kedelig.
Skal vel lige nævne at min skuffelse er set i lyset af Kashmir's generelle klasse og mine forventninger. Album ligger for mig stadig lagt over gennemsnittet for album udgivelser, og er et must i min iPod.
#31 hmm nej, jeg havde ikke sat mig op til at pladen var skod, men alt pejede i den retning. Jeg har hørt Kashmir i mange år, og gør det stadig (De gamle skiver), men som jeg har nævnt før er det jo kun gået en retning og det er ned ad...
og for mig lyder det som om, at du, fordi det er en Kashmir plade, kun kan sige noget godt om den. Kan ikke forstå hvorfor man ikke må sige noget negativt om de bands man normalt godt kan lide.
men hurra for at du får det du gerne vil have!
Nå, i er da nok rigtig bagkloge hva? Jeg er sikker på at rigtige musikkendere vil give mig ret i at dette er en fantastisk plade. Med numre som "Mantaray", "Intruder", "Still boy", og min personlige favorit "Time has deserted us". Desuden er der også lidt godt til radioen med singlen "Mouthful of wasps". Se evt deres optræden i P3 guld på dr.dk, så forstår man lidt bedre den nye lyd syntes jeg. Og nej, pladen er ikke pædagogisk ved første gennemlytning, men det var "Zitilites" jo heller ikke. Zitilites var et kunstværk, men den var jo stadig langt tyndere end denne nye udgivelse. Alligevel blev den valgt til årtiets album. Så læn jer tilbage i stolen og hør Trespassers for tredje gang, så fanger den altså. Eneste minusser ved pladen er den lange fødsel, det lidt billige grafiske design, og så det at man lige skal lytte den igennem to gange, men det burde da heller ikke være for strenge krav? Endnu en gudeplade fra Kashmir.

Ps: Jeg forudbestilte pladen på GAFFA, og fik den ind af brevspækken lørdag morgen.


Closed ends
past tense
dead friends
no offence
#38, heldigvis skal album lyttes igennem mere end én gang - de bedste albums er trods alt i mine øjne musik der kræver lidt af lytteren for så at vinde i længden. Zitilites fortjener sin ros, og nye album fortjener skam også ros fra min side, men jeg mener dog stadigvæk at det ville have været dejligt med noget fornyelse. Og jo - har altså lyttet til album mere end 2-3 gange nu. Nyder den - men med forbehold, fordi jeg havde forventet noget mere end en gentagelse.
# 37
"Det er kun gået nedad"
Say what?! Kan du sige med hånden på hjertet at Travelogue var bedre end Cruzential (fair nok), Cruzential bedre end The good life (WTF?), The good life bedre end Zitilites (The good life havde flere gode steder, men Zitilites blev ikke årtiets plade for ingenting), Zitilites bedre end No Balance palace (Smag og behag, men vil dog stadig sige at NBP er bedre), og NBP er bedre end Trespassers. Kvaliteten er steget og steget, og originaliteten er der stadig, dog på helt andre områder end på Travelogue og Cruzential.
# 32: Hvem har mere givet gode anmeldelser? Kunne godt tænke mig at læse nogle gode anmeldelser af albummet
Til alle jer kvajpander, der udtaler sig negativt om dette album:
Idioter....
Kom igen, når I har lyttet til pladen mere end 1 gang!
Den gode musik kræver en del gennemlytninger, før man kan udtale sig. Måske er den kedelig, men vent nu med at afsige dom... Tåber!
Det er bare generelt lamt at skyde en plade ned som ikke engang er udgivet endnu, og har været tilgængelig i et par dage som leak download. Det vidner om utålmodighed, og det passer da ihvertfald ikke ind i kashmirs univers. Jeg kan ikke selv lide alt kashmir har udgivet, jeg synes bare at kashmirs musik kræver ekstremt meget tålmodighed. Jeg begyndte først at blive glad for zitilites da jeg havde ejet albummet i et par år.
Men når alt kommer til alt, så er anmeldelserne heller ikke meget værd, da de også kommer til på den baggrund, altså en vurdering på måske 5-10 gennemlytninger, hvis overhovedet så meget.
Jeg kan godt lide, at folk er utilfreds med anmeldelsen fordi den ikke giver samme karakter som andre anmeldelser :) Skønt med anmeldere, der ikke bare følger strømmen... Og forfærdeligt med lyttere, der ikke kan komme med nuancerede argumenter for, at dette album er dårligt.

Tak for dette album, Kashmir.
Hahaha, det lader til, at Kashmirs fanklub har fået organiseret en støttekampagne.

Men det er også fint nok. Der er noget sympatisk over, at man i samlet flok beslutter at stå op imod dem, der kritiserer yndlingsbandet.
Hahaha, Henning Høeg, dansk journalistiks største nulbon, slår til igen. Hør blot indledningen til hans anmeldelse: "Kashmir har altid været helt i front, når det drejer sig om nytænkende dansk rock".

Høeg, for helvede da...
Det samme kan man sige om alle andre anmeldere. En anmeldelse er bare en enkelt persons mening. Der var bare en der bad om nogen anmeldelser der ikke var negative.
MOFW er efter min mening et rigtig dejligt nummer. Jeg fik vinylen i går og kan kun sige at det er et af flotteste udgivelser jeg har set længe.
Jeg har tømmermænd og så viker Kashmirs univers egentlig for mig.
Syntes personligt at Zitilites er overvuderet, men elskede No balence palace.
#50, man kan da ikke sige, at alle andre anmeldere er dansk journalistiks største nulbon. Den ære tilfalder Henning Høeg alene. Gang på gang på gang blamerer han sig med elendige formuleringer, tvivlsomme iagttagelser eller slet og ret tåbeligheder af dimensioner så voldsomme, at man dårligt kan kapere det.
Nej men nu synes jeg tilfældigvist at thomas treo er en af dansk journalistiks største nulbon'er. Det ligger nok heller ikke særligt fjernt når man er ansat ved ekstra bladet. Men som tidligere nævnt, så er en anmeldelse en enkelt persons mening efter få gennemlytninger, og det tager meget længere tid at lære et kashmir album at kende. Men vi kan jo blive ved med at diskutere. Hvis man ikke kan lide kashmir, så kan man jo ikke lide kashmir.

Det er forresten ikke korrekt at gaffa ikke giver andet end gode anmeldelser til mew og kashmir. Det må være hukommelsen der spiller et puds.
Når talen falder på nulbonner må Thomas Treo stå øverst
Er det i virkeligheden ikke ret ligegyldigt hvad Thomas Treo syntes?
Nå, men til alle dem som er vilde med pladen, tillykke med det. HURRAAA! Fedt at I endnu engang kan læfle for et dansk rock-band.
Hyg jer med pladen, gør hva i vil. Jeg vil om 1000 gennemlytninger stadig synes at pladen er for ringe i forhold til hva bandet har lavet tidligere.
Over and Out...
Jeg tror man skal sætte sig ind i Kasper eistrups tankegang for at kunne nyde musikken. Kedeligt, ja men han har sgu så uendeligt ret i sine pointer med det hele

http://politiken.dk/kultur/musik/article887737.ece
Hvem fanden har kåret Zitilites til årtiets album ? ( gaffa læsere oder ? ) .. det ville jeg mene var at skyde langt over mål..weird.
kan godt lige kashmir især det gamle .. Travelogue er klart deres bedste album. Syntes osse Good life er overvurderet som helhed men pladen har nogle super fede sange ligesom no balance palace osse har. men generelt er de blevet kedelige med tiden og de sange jeg har hørt fra det nye album ændrer ik ved det.
Det er ligemeget om Kashmir havde lavet den nye OK Computer. Folket her havde hadet det alligevel. Det er jo Kashmir? Gaffa forummet er ved at ryge længere og længere ud på et sidespor...!


Jeg synes det lyder ganske spændene. Jeg vil dog lige høre albummet som helhed før jeg gider være direkte omkring det.
Hvis nu folk brugte lidt mere tid på at lytte til skiven istedet for straks at hoppe på nettet og begynde svinge vildt med armene og skabe sig, så ville vi nok kunne få en mere konstruktiv dialog igang herinde. Mudderkast og sure opstød er det eneste jeg er stødt på indtil videre.
Som anmelderen også skriver er det et album man skal dykke ned i og lære at elske, noget jeg personligt er helt tosset med da det virkelig tvinger en til at fokusere 100% på musikken og det kræver rent faktisk en indsats fra lytteren, vel at mærke hvis man er ude efter mere end baggrundsmusik til lektierne/opvasken etc.

Eistrup er som altid flittig til at dele ud af sit introverte univers og der er da også blevet plads til en røffel til den forkælede ungdomsgeneration de fleste af os er en del af.

Et flot skåret album der planter frø i mave og sind - frø der eksploderer i røde, blå og sorte nuancer.
Jeg kan ikke fordrage OK Computer - men kan godt lide denne nye skive...

Vi er nu på 60 kommentarer vedr. anmeldelsen og der er mange delte meninger... Hvordan bliver alle dog tilfredse??

Jeg synes virkelig der er nogle fede numre.. Det er ikke deres bedste - men helt sikkert heller ikke den dårligste.

For min skyld må de gerne spille de sikre kort - det er jo derfor jeg kan lide Kashmir. Selvfølgelig må et band gerne eksperimentere, der må bare gerne være noget genkendeligt også!!
Jeg synes bare man skal skrive det musik der kommer indefra og formidle ens følelser så nøjagtigt som muligt. Og det er helt sikkert det Kasper eistrup gør, og derfor har kashmir stadig respekt fra min side. Ærligheden plejer at gøre musik mere holdbart
#60 "Et flot skåret album der planter frø i mave og sind - frø der eksploderer i røde, blå og sorte nuancer."

GGGAAAABBBB!
Det ser ud til, at Klinax er sur over, at man ikke deler mening med ham. Jeg føler bare ikke for at synke ned på hans "Jeg troede de var 4 spassere!!!"-niveau.
Efter at have lyttet til det nogle gange, må jeg erklære mig enig i, at der ikke er nogen sange, der er markant bedre end andre. Dette vidner dog mere om et højere bundniveau og en tand lavere topniveau ift. tidligere albums.

Alt i alt, er jeg fuldt ud tilfreds. At de ikke er blevet synderligt meget bedre siden sidst, er jeg ligeglad med, når deres seneste albums var af så høj klasse.
#64 Enig! Og Klinax' indlæg #34 er om muligt endnu lavere...!
#64, chill, dude - det var stor humor!

@MrNevermind (#29): Hvis du læser hvad jeg skriver, vil du se at jeg ingen steder giver udtryk for at man nødvendigvis skal synes godt om pladen fordi den har været længe undervejs og dermed (forhåbentligt) er godt gennem-arbejdet. Det jeg rent faktisk siger er at det er patetisk partout at skulle formulere sin egen negativitet overfr pladen så subjektiv og ligegyldig at det går hen og bliver en plat tilsvining af bandet og dets motiver. Fair nok at man stået af for længst, men vad søren nytter det så at råbe "travelogue igen" efter alle disse år? Lad bandet om at håndtere deres egen integritet og brug istedet den frustration til at finde det utal af plader der netop kan kompensere for det som Kashmir ikke giver dig længere.
Har hørt Trespassers nogle gange nu - og jeg må indrømme at den vokser lige så stille. Jeg har på fornemmelsen at det kan bliven en der får fandens mange ture i afspilleren. Det album har virkelig potientiale til at blive rigtig stor.
Mantaray og Still Boy er simpelthen sublime.
Tak Kashmir
# 15 - hahahahahaaaaa hahaha, morsom lille ordleg dér :-) Fnis, det sgu godt, at der er nogen derude, som ikke tager det alt for seriøst med den slags "tråde" som denne.
Er gennemført underholdt BIG TIME over denne tråd om, hvis far der er stærkest...en diskussion der aldrig ender.
Fortsæt endelig "debatten", elsker at grine.

På forhånd tak drenge.
Hej... Dejligt med meninger!

Jeg er fan af Kashmir. Kom dog først rigtig med på vognen omkring The good life.. Men er det bare mig der synes at "Mouthful of wasps" er en af deres bedste singler overhovedet? Ok, det spiller ikke så stor rolle, for jeg synes den er ubeskrivelig! Shit, jeg glæde rmig til første gennemlytning af pladen imorgen...
#71 - Nej jeg er også helt vild med den! Helt sikkert en af deres allerbedste sange imho..
Vil pege på Intruder, Mantaray og Still boy som albummets stærkeste. Og ja albummet vokser jo flere gange man hører det. Men kunne heller ikke lide Zilities de første mange gange.

Mouthful of wasps finder jeg kedelig
Det album bliver bare bedre og bedre! BASTA
Har været fan i de nu 19 år Kashmir har eksisteret, og har lige fået fingrene i det nye album idag. Som flere herover har været inde på, skal man nok høre albummet nogle gange, men lyden er stadig Kashmir - alle musikerne virker veloplagte, og produktionen er i top (Andy Wallace og bandet selv). Derfor havner jeg også efter en gennemlytning på 5 ud af 6 stjerner. Måske bli'r det til en 6/6 med tiden ;-)
Håber de bliver ved i mange år endnu...Mads Tunebjerg (bas) har udtalt at deres næste album kommer i 2014 (hehe). "Trespassers" var i hvert fald ventetiden værd.
Har lige fået downloadet albummet - og det er latterligt kedeligt. Jweg giver det to ud af seks stjerner, og må give størsteparten af dagbladenes anmeldere ret: Det er slet og ret kedeligt.
Jeg har nu gennemlyttet albummet 10 gange, og det vokser på mig! Det har nogenlunde samme effekt på mig som albummet "zitilites" havde, storladent og smukt! Tekster der er dybe og holdbare.. Så jeg er bestemt ikke skuffet!
Jeg vil virkelig opfordre alle til at købe dette album og give det lidt tid.. Dette kan meget nemt blive årets album 2010
Synes det er et dejligt album! det er bare godt, selvom det ikke minder om deres tidligere. Jo mere man lytter, jo bedre bliver det. Og så er Kaspers stemme bare fantastisk :)

Et klart must
Er en lille smule uforstående overfor alle dem, der synes, at dette album er så kedeligt... Det er selvfølgelig fuldstændig i orden at have den holdning, men mange baserer deres holdning dels på, at det er et relativt afdæmpet album, men (som jeg læser det) primært på en sammenligning med Kashmirs tidligere album... Nu har jeg siddet og hørt Trespassers hele aftenen og jeg synes det er et fantastisk album! Prøv at gøre det forsøg at høre skiven UDEN at have hele bagkataloget i hovedet samtidig, men bare hør det slet og ret som en ny cd, du har købt og nu vil give en chance... - det ER altså godt!! Forstår heller ikke, hvorfor et album skulle være kedeligt, fordi det er afdæmpet!? Selvom jeg elsker heftig rock, så er meget af den musik som jeg virkelig værdsætter ret afdæmpet - der er nogle andre (ikke bedre, bare nogle andre!) kvaliteter i det... Trespassers ER et GODT album!! :-)
Jeg mener ikke engang at albummet er så afdæmpet som mange skriver? Tyr op på max på et nummer som "still boy" Der er da knald på det omkvæd? Det er bestemt mere melankolsk og roligt, men dette finder jeg kun fantastisk!
Kashmir har efter min mening igen udviklet sig meget. Selvfølgelig har mange siddet og håbet på en udgivelse der ville minde om noget at det de bedst kan lide, men det er godt med denne udvikling. Selv synes jeg albummet er fuldstændigt fantastisk og jeg synes igen at de igen har vovet pelsen lidt og lavet et album uden de store trumfkort.
Kompositionerne og melodierne på albummet her er mere komplicerede og måske ikke helt så tilgængeligt efter første gennemlytning. Og nej, albummet har ikke på samme måde som de andre album gode gamle gedigene sange, men albummet er da langt fra kedeligt. Der er så mange finurlige detaljer på det her album og Kasper Eistrup synger jo bare fantastisk. 5 stjerner! :)
Mine ører er ved at poppe ud af kraniet på mig så god denne Kashmir plade er. Gid jeg kunne trykke de fire herrers hænder og sige tusind tusind tak for at gøre det de tror på og lade nogle af os være vidne til den fornyelse, inspiration og menneskelighed der er på dette album. Jeg kan nemlig godt høre det. Tak!
har aldrig rigtigt været til Kashmir, but hold kæft hvor er den her skive smuk!! Fantastiske og intelligente numre hele vejen igennem
3 ud 6. fin lyd, fint samspil, men hvor er de holdbare melodier???
jeg synes, det er godt, men også lidt dårligt
#86:

Passende brugernavn du har fået dig. Rimelig selvmodsigende.
Ja.
Jeg giver albummet.
4/6.
Det er en lækker lyd og flot spillet, men nogle af sangene savner jeg lidt kant og gode melodier på.

Men 4/6
Har hørt det 5 gange.
Højt bundniveau - dog ingen sange der for alvor stikker ud. Men helheden er af høj kvalitet.
Indtil videre er det Mantaray og efterfølgeren Pallas Athena der giver det stærkeste indtryk.
Jeg hiver den op på 5/6
#86
Dette er nok det sjoveste/dummeste jeg længe har hørt. Kommer lidt an på om du joker eller du er seriøs.

Personligt synes jeg også albummet mangler lidt mere tråd. Bliver lidt kedeligt i længden. Albummets bedste sange er Bewildered in the City og Danger Bear hvis du spørger mig.
De har fuld kontrol over de stille sange på albummet, men resten kommer der aldrig rigtig gang i. Synd, der er ellers potentiale til noget stort.
Jeg har igennem mange år været ret inkarneret Kashmir fan. Har virkeligt godt kunnet lide deres udvikling. Jeg synes dog, som så mange andre herinde, at deres nye stil er virkeligt kedelig!

Jeg var også enormt skuffet over deres Live præstationer til Grøn koncert sidste år og P3 Guld. Synes virkeligt det var top fesent!!
deres nye stil er jo for nice
Kedeligt album, synes jeg. Og Kasper Eistrups vokal er faktisk ret irriterende. For første gang må jeg sige, at jeg er meget skuffet. Og ja, deres Grøn Koncert-optræden var ikke noget at råbe hurra for.
Jeg er ikke Kashmir fan eller modstander, jeg synes de har lavet massevis af fede numre, men denne plade er for mig hverken eller.... Jævn.... er vel det bedste ord jeg kan komme på. Travelogue..... for fed en plade!! :-)
Beviser denne tråd ikke blot at Kashmir i årenes løb har formået at favne så bredt at deres musik har nået utrolig mange mennesker, og som et resultat heraf formår de, hver gang de laver noget nyt at dele vandende hos både publikum og anmeldere.???
Men det er vel også charmen ved Kashmir - alle har en mening.
#95
Jo jeg synes du har fat i noget. De har lavet forskellige albums som har ramt forskellige mennesker, så det er selvfølgelig naturligt at nogen vil blive skuffede over stilen.
Har ikke lige haft overskud til at læse alle kommentarerne, men umiddelbart virker folk ikke synderligt begejstrede for Kashmirs seneste bedrift.
Først og fremmest vil jeg sige at jeg er brændende kashmirfan, og det gælder alle pladerne. Men i modsætning til mange andre mener jeg absolut ikke at kashmir er gået i tomgang. På Trespassers har de taget et stort skridt imod det meget pompøse udtryk. Se bare på Henrik Lindstrands, til tider, flotte stryger arrangementer. Bandet har turde bruge store armbevægelser, og det er der sgu ikke mange danske bands der gør (mew, choir of young believers er dog gode eksempler). Desuden synes jeg Eistrup skal have alt respekt i verden for sine helt fantastiske tekster. jeg beundrer dem også for at tage sig god tid til at lave deres plader. For hvis de ikke havde gjort det tror jeg ikke der havde været så mange kashmir fans, og nok heller ikke ligeså mange der ville hade dem. For med deres lange arbejdstid formår de altid at danne et nyt univers omkring sig, som folk entet elsker eller hader. Pladen er desuden også fantastisk sammenhængende, ligesom NBP som jeg er stor tilhænger af. Og så er det et nice cover. Synes helt klart den fortjener de fem stjerner, og så heller ikke mere end dem, da der som sagt ikke er nogle numre der skiller sig ud, kun Danger Bear, men det er fordi den er det svageste nummer på pladen. Men som værk er det en fantastisk plade.
Nu har jeg fået lyttet pladen igennem nogle gange og jeg må faktisk sige, at jeg synes at Kashmir har lavet en plade der holder det meste af vejen. Pladen er for det første velproduceret og lyder godt. Dette er selvfølgelig ikke altafgørende for at det er en god plade, men denne plade har også andre ting kørende for sig. Som det er nævnt ovenover er det en sammenhængende plade, hvilket i dette tilfælde er en god ting i min bog. Påstanden, som der har været fra flere sider om, at der ikke er nogle gode sange/melodier på denne plade er jeg ikke enig i. Der er flere gode sange på denne plade, og selvom der er et par sange som ikke er så spændende(Intruder og Danger Bear), er der på denne plade føjet flere gode Kashmir-sange til min bog. De lyder som Kashmir, men har stadig rykket sig, og de har en særlig lyd og følelse, hvilket er med til at gøre pladen sammenhængende. Personligt kan jeg bedre lide denne plade end NBP, som jo fik fine anmeldelser og jeg tror, at jeg vil komme til at lytte til denne plade mere. Jeg tror derudover, at når røgen har lagt sig i denne (ganske underholdende) anmeldelsesdiskussion, vil mange stå tilbage med en plade, som de er rigtig glade for.

Godt gået Kashmir.

Jeg giver pladen et lille femtal.
Amen, jeg syntes sgu at pladen er god, gode sasnge og meget få svage punkter (still boy, og måske danger bear) alt andet er superfedt, gode melodier, velspillet, flot sunget. En sammenhængene og meget lyttevenlig plade. Den kræver bare nogle gennemlytninger
Har fuldt denne debat med stor interesse og for det første undre jeg mig meget over at folk der i forvejen ikke kan lide Kashmir har behov for at komme med deres negative udbrud over en plade de med stor sandsynlighed slet ikke har hørt.

Det ville svare til at jeg meldte mig i debatten om en ny Bjørn & Okay CD.

Men ok never mind, der er folk der har behov for at have en mening om alt.

Jeg har har været stor Kashmir fan i mange år og er ligesom de fleste andre enig i at NBP ikke var deres stærkeste album - det var stadig langt over gennemsnittet i Dansk Rock, men ikke i nærheden af The Good Life og Zitilites der for mig og som helheder står som mesterværker i Danske Rock. Musik.

Nu har jeg hørt det nye album en 5-6 gange og så alle andre Kashmir Albums syntes jeg det bliver bedre og bedre.

Selvfølgeligt er der sange der en eller to mindre gode sange som Danger Bear, men det bliver i den grad opvejet af helt suveræne sange som Still Boy, The Indian, Persuit of Misery og den fuldstændig sublime "Mantalay" der kommer helt op blandt de bedste Kashmir sange sammen med "Melpomene" - Bring Back Superman (Deres bedste imo) & "Lampshade".

Det er muligt at Kashmir ikke har rykket sig, men det lyder som Kashmir, tekster er super og Eistrup synger bedre end nogensinde og når de når den kvalitet så er det klasser bedre end mange af de andre døgnfluer så som Veto mm som de visse steder bliver sammenlignet med.

Kashmir har siden The Good Life repræsenteret det bedste Dansk Rock kan tilbyde og der bliver de ved med også efter Trespassers efter min mening.

Jeg har fået mit soundtrack for 2010 så tak for det Kashmir.

5 klare stjerner herfra
Er meget eing med klaus4jacks.
Jeg så igår programmet smagsdommerne på dr2, her udtalte en af de 3 "smagsdommere" således "nu har anmelderne haft kashmir som deres yndling de seneste 10 år" andermelderne skriver at de savner udviling på den nye plade, mon ikke det skyldes at de anmeldere som har fuldt kashmir gennem hele deres karriere selv er nået til et punkt i deres liv hvor udvikling er vigtigere end mussikkens egentlige kvalitet. Eller måske mere for at kunne beholde kashmir som deres yndling.

Jeg har også givet pladen 5 stjerner.
5 stjerner herfra også.. en god plade.. god til samlingen i dansk rock..
Jeg syntes det er dejligt, at der er en del, der syntes den nye cd er kedelig. Alt andet ville gøre den til en omgang metervare. Der kunne sikkert godt smides en masse effekter ind hist og her, der kunne overpruducere albummet. Vi skal ikke tilfredsstilles af det samme ALTID vel?
Har nu købt pladen, og er både skuffet og tilfreds. Lidt kedeligt, men dog en smule eksperimenterende efter Kashmirske dimensioner.
jeg synes det er et vidunderligt album. 5 stjerner.
Jeg synes det er virkelig gennemført. Er oppe på efterhånden 20 gennemlytninger, og nu står sangene fint ud fra hinanden. Still Boy (som lugter lidt af 2. single), Bewildered In The City og The Indian er virkelig fine numre som skinner igennem.
det er album er simpelthen så kedeligt. jeez
Syntes at albummet er rimeligt det er meget sikkert og der bliver ikke taget for mange cancer men det er ganske fint når lyden er så god 4/6
Jeg tænker lidt.. Kasper Eistrup har malet coveret til gaffa feb. Har han også skrevet anmeldelsen ?

Jeg finder albummet kedeligt, og er træt af den altid så eftertænksomme og alvorlige og ensformige stemning..

ps. Er også imponeret over at de har "malet" coveret der består af pile og bogstaver ?!
@109

Jamen så er du jo bare ikke Kashmir fan, men mere Medina / Sukkerchok typen, det er jo hverken er eftertænksomt eller alvorligt!

Er det ikke bare dejligt er der er musik til alle typer af mennesker?
Middelmådig musik, til middelmådige mennesker.
Er du gal mand der er virkelig bare nogen mennesker herinde der har meget sand mellem ballerne over Kashmirs succes. Hvis i ikke syntes om albummet så lad vær med at lytte til det, og hold jeres misundelse for jer selv, så simpelt er det! Og lad vær med at belaste gaffa's servere med jeres møgtørre og indsnærvede kommentarer om middelmådig musik og efterskoler og alt jeres andet pis. Jeg kan simpelthen blive så bitter over det... Fantastisk album, med lækre melodier og skønne tekster. Desuden ganske retfærdig anmeldelse.. dog syntes jeg ikke albummet er ligeså fedt som NBP, som nok er Kashmirs mest gennemførte. (Sonic Youth-æraen ville jeg kalde det:))
Jeg føler mig overbevist om, at hvis flere af Jer havde ventet mere end 24 timer efter at have anskaffet Jer pladen med at give Jeres mening til kende, så var jeres kommentarer også blevet anderledes......når man altså sorterer de af Jer fra, som bare skal skrive noget negativt og ligegyldigt. Denne plade er en af dem, der vokser helt vildt med tiden og jeg håber og tror, at lige netop denne Kashmir-plade bliver episk. Jeg har lyttet og lyttet de sidste 22 dage og finder stadig ting som jeg ikke hørte ved den forrige gennemlytning......numre man før spolede hen over, er pludselig favorit-numre.....Persuit of Misery er f.eks en skjult perle af et musiknummer. Det er sjældent at en plade kan gøre det efter så mange gennemlytninger. Musiksmag er så individuelt, at vi ikke i dette forum eller andre nogensinde kan blive enige, men for os, der har knækket koden til Kashmir er der bare tilbage at sige tillykke med et mesterværk på et sølvfad. Kasper Eistrup er bare blandt de allerstørste vi har i DK og jeg er imponeret over at en mand født i DK kan lege så meget med det engelske sprog......det er vildt imponerende. Og så kan jeg ikke lige komme i tanke om andre, der har en vokal, der kravler under huden og lige ind i blodet på samme måde....Gåsehud!!!!!
For mit vedkommende ikke et langtidsholdbart album. Er blevet ret træt af det!
Hvis man ikke kunne lide Zitilites, så kan jeg slet ikke se hvordan man skulle kunne holde fast i Trespassers
Har nu hørt albumet dagligt i en måned og numrene bare vokser og vokser. Kan dem der synes kashmir er kedelige, oplyse hvilke kebands de personligt foretrækker.
En helt igennem fantastisk plade, som bare bliver bedre og bedre. Den kan varmt anbefales til dem som sætter pris på et gennemarbejdet album.

Fantastisk at dansk musik har et band som Kashmir, der når dybere end de fleste andre danske bands.

Det bliver stort at opleve dem i Vega...
#111:

Og hvor ville vi dog være hvis vi ikke havde mennesker med så meget indsigt som dig.
Jeg kom engang hjem med en LP jeg havde købt hos den lokale pladepusher. Coveret var kulsort med et prisme midt på. Pink Floyd, kunne jeg se de hed. Min far havde talt varmt om dem, så jeg tænkte at det ikke ville gå helt galt. Efter 1. gennemlytning tænkte jeg at det var kedeligt. To uger senere hørte jeg ikke andet, og Dark Side of the Moon er stadig et af mine yndlingsalbums.
En anden gang var jeg i Århus. Jeg humpede rundt i en Fona og var bare på udkig efter noget musik jeg ikke rigtig kendte til. Jeg bestemte mig for at tage en plade med et interessant cover. Nogle mærkelige øjne, der åbnede og lukkede når man vendte coveret i forskellige vinkler. "Ænima", stod der det hed, og bandet hed slet og ret "Tool". Jeg satte pladen på da jeg kom hjem, og det skulle jeg ikke komme til at gøre igen før flere måneder var gået. Det havde siddet som en sten i skoen, skønt jeg endnu en gang havde "kedet" mig. Kedet mig, fordi jeg vidst ikke helt forstod hvad der foregik. Inden jeg så mig om hørte jeg ikke andet end den plade, og jeg nyder den stadig, præcis lige så meget som jeg nyder DSOTM.
For to uger siden satte min gode ven Trespassers-vinylen på pladespilleren, og jeg kedede mig ærlig talt lidt. Men der er noget som ikke har forladt mig - som en sten i skoen sidder stemningen og venter på at jeg bliver klar til den. Skiven står pænt i min reol og venter på mig, for selv det at tænke "kedeligt" er at tænke noget. Hvis man ikke har tænkt noget overhovedet, kan man vidst først rigtig snakke om, at noget er kedeligt.
Adieu!
116:

NICE!!!!!
116:

NICE!!!!!
Et virkelig dejligt album fra Kashmir, og jeg lander også selv på de 5 stjerner. Jeg var vokset lidt væk fra drengene siden "Cruzential", selvom jeg dog har lyttet til alle deres albums gennem årene, men der er noget over "Trespassers", der fastholder mig i en grad, som "Zitilites" eller "No Balance Palace" ikke formåede at gøre. Pladen rummer en skønhed, som jeg ikke mindes at have forbundet med Kashmir før, og som til tider næsten minder lidt om Kent (hvilket bestemt er positivt ment, da jeg tilhører dem, der mener, at Kent ubesværet trumfer alt, hvad den danske rockscene kan byde på).
#119: Det var en lang historie
Et udmærket, men også temmelig ordinært album. Er dog helt vild med Moutfull of Wasps. Fantastisk nummer!

Har skrevet en anmeldelse her http://navlefnuller.dk/?id=92

Giv dit bidrag til debatten! Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik. Du skal blot vælge brugernavn og password samt angive din e-mail-adresse. That's it!

TRACKLIST
  • 1. Mouthfuld Of Wasps
  • 2. Intruder
  • 3. Mantaray
  • 4. Pallas Athena
  • 5. Still Boy
  • 6. Spikes And Dents (Bewildered In The City)
  • 7. Pursuit Of Misery
  • 8. Time Has Deserted Us
  • 9. Danger Bear
  • 10. The Indian (That Dwells In This Chest)
GAFFA Shop
Kashmir: "NBP Head" hættetrøje
Kr. 350,00
Køb på GAFFA Shop
Kashmir: Amused T-shirt
Kr. 199,00
Køb på GAFFA Shop
Kashmir: Astro Drama Boy Hoodie
Kr. 350,00
Køb på GAFFA Shop
Kashmir: bluse sort med lynlås
Kr. 350,00
Køb på GAFFA Shop
Kashmir: Cruzential (2xVinyl)
Kr. 199,00
Køb på GAFFA Shop
Flere varer med Kashmir på GAFFA Shop
GAFFA Live
Mew/kashmir
Lørdag d. 04-09-2010 kl. 16:30
Albani Bryggeriet
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir + Support - Extrakoncert
Torsdag d. 04-11-2010 kl. 20:00
Nordkraft
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir + Support - Extrakoncert
Torsdag d. 04-11-2010 kl. 20:00
Nordkraft
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir + Support - Extrakoncert
Torsdag d. 04-11-2010 kl. 20:00
Skråen i Nordkraft
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir
Fredag d. 05-11-2010 kl. 20:00
Scandinavian Congress Center
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir
Lørdag d. 06-11-2010 kl. 20:00
Tap. 1
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir
Lørdag d. 06-11-2010 kl. 20:00
Tap. 1
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir
Lørdag d. 06-11-2010 kl. 20:00
TAP1
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir - Koncert + Efterfest
Lørdag d. 06-11-2010 kl. 20:00
TAP1
Køb billet via GAFFA Live
Kashmir
Lørdag d. 06-11-2010 kl. 23:30
Bremen
Køb billet via GAFFA Live