Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

Lil Wayne
Rebirth

Universal Music | Udkom 1. februar 2010
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
2,83 stjerner i snit (efter 12 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Rumsterende rockeksperiment fra rumskibsrapperen

Alt er muligt for den, der bærer viljen i hjertet, og endnu mere er muligt for kunstnere med et galloperende storhedsvanvid og anlæg til at tro på egen hype. Sådan en størrelse er Dwayne Carter, der har solgt voldmange plader som rapperen Lil Wayne. Nyeste kapitel for den 27-årige excentriker er at blive genfødt som autodidakt rockstjerne, selv om han knap nok ved, hvordan man holder på en guitar. Det er der kommet en plade ud af, som hiphop-fans sikkert vil hade, ditto rockfans. Hvem henvender albummet sig så til? Til alle dem, der elsker det uforudsigelige og hellere vil forundres end mades med samlebåndsmusik. Ligesom Tha Carter III-højdepunktet A Milli ikke burde fungere, er det netop Weezys flabede fuckfinger til konventionerne, der redder ham her. Det hele er dog ikke skruet lige perfekt sammen – ind i mellem er guitarriffsne for tonseragtige, og til tider er der så meget auto-tune på vokalen, at Wayne burde få procenter af softwareudviklerne. Men for hvert fejlskud er der pletskud som Knockout, Paradice med linjen "call me crazy, I've been called worse" som svar på tiltale, og Drop The World, hvori Wayne beretter om at flyve i et rumskib, samle kloden op og tyre den i hovedet på en eks-kæreste. Ligesom hos grænsesøgende musikere som Frank Zappa og Syd Barrett og provokationens mestre, John Waters, Marcel Duchamp og Jeff Koons, er Lil Wayne bedst, når han er længst ude. Og på Rebirth er han så langt ude, at han kan klappe Laika.

Tip en ven
12 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Haaha ret godt skrevet egentli... Det lige før man får lyst til at investere i størrelsen !
Yeah klart god anmeldelse! MEN er Grubert trådt af som anmelder?
Synes det er en sløj affære. Og var "A Milli" nu også højdepunktet på TC3?? Eeej vel...
Det er godt nok, første gang at jeg har læst en positiv anmeldelse af denne her plade, får helt lyst til at give den en chance til, for som Lars udtrykker i sin anmeldelse, er det imponerende at Lil' Wayne i højdepunktet af sin karriere, som den seneste tids mest hypede rapper,
tager så dristigt et skridt i sin musikalske udfoldelser. Det her er noget som i grunden ikke kan lade sig gøre, men det skider Lil' Wayne hul i og gør alvor af det der først forekom at være en legeplads, for den evigt produktive rapper, og ikke decideret officiel udgivelse.
Det minder om den engelske fodboldspiller som aldrig i sit live har kunne lave en eneste dribling, men som tilgengæld er så fysisk robust at han tonser alle de andre teknisk overlegne brasilianere ned, og på dem måde okser sig frem til mållinjen og hamrer bolden ind i målet.
Men så er det så bare en smagssag om man synes at Lil' Wayne har ramt plet eller om han har skudt flere meter over mål.
Er dog enig i Lars om at "A Mili" er en genistreg, som kun Lil' Wayne kan lave dem.
hvor er det dog forfriskende at læse en hip hop anmeldelse på gaffa, der forholder sig kritisk til musikken, som en anmeldelse burde, og ikke bruger pladsen på at kaste om sig med unødvendig hip hop slang. jeg går ud fra at det skyldes, at denne plade er mere rock-rap end en egentlig hip hop, men jeg krydser da fingre for, at christian grubert ikke vender tilbage.

om jeg er enig med anmeldelsen ved jeg ikke helt, personligt havde jeg hellere set en carter iv, men den ser jo ud til at vente lige om hjørnet, så jeg kan leve med det.
Syntes albummet har fået lidt for meget, 2-6
Glæder mig inderligt til at høre denne plade!
Men hvorfor skulle Grubert ikke komme tilbage? Han er da en skøn anmelder af hiphop/rap-musikken! Og Lil Wayne bliver mere og mere fascinerende som musiker, og person.
Må nok være en af årets værste plader fra en højt profileret kunstner. Krummer tæer over det her album. Sorry.
Nu har jeg haft fri i dag, og har kun hørt denne plade. Jeg er så ellevild med den, for det er bare en stor ironisk fuck-finger til hele den her branche, krydderet med zirrup og weed. Han er jo helt væk den mand, men man kan høre han har det så grineren når han er i studiet.

Og nej, han tæmmer sgu ikke en spade særlig godt, og har nok ikke spillet på så mange tracks, men det er jo så sjovt at høre de her underlige sammensætninger af musik. Det var ikke det umiddelbare produkt jeg havde forventet.

Til hans redning er hans flow. Manden kan få alt til rime og passe sammen, samtidig når han rapper så abstrakt og absurd, om normale emner, gør det hele oplevelsen så fed!

All the best!
Jeg er træt af folk som siger, this nigga can't touch rock. Synes det her album er for fedt og alle som ikke synes det er for kedelige.
#10: So fucking true!
#2: det har du jo så fundet ud af senere hend, emn det var vel fordi dette var en såkaldt 'rockudgivelse'

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.