Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

Efterklang
Magic Chairs

A:larm Music / Rumraket | Udkom 22. februar 2010
GAFFA
5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner
5 stjerner
Læserne
5,00 stjerner i snit (efter 14 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Nye eminente og overraskende poppede toner fra de danske enere

Efterklang har alle dage gået deres helt egne veje med fremragende musikalsk(e) udfald til følge. Det gælder heldigvis også Magic Chairs, hvor musikken dog efter bandets skala er noget mere umiddelbar og kræver ikke helt så mange gennemlytninger som hverken Tripper eller Parades for at blive hængende i ørene, efter at albummet er løbet ud. Man kunne driste sig til at kalde visse elementer af musikken for decideret poppede, hvilket imidlertid ingenlunde går ud over kvaliteten på Magic Chairs, der når samme høje niveau som sine forgængere. Åbningsnummeret Modern Drift sætter med sine smittende toner, sit mangefacettede lydbillede og lyttevenlige legesyghed standarden for resten af albummet, hvor samtlige numre smyger sig kærligt gennem øregangene for at gå direkte i hjertekulen på lytteren. Efterklang lyder på trods af bandets nyfundne ligefremhed umiskendeligt som sig selv på samtlige albummets 10 sange, om end den pragtfulde Full Moon også bærer præg af associationer til både The Police og ingen andre end Mike And The Mechanics' (!) gamle hit Silent Running. Herudover er det omsonst at fremhæve nogle numre frem for andre. Magic Chairs er stort set én lang stjernestund, hvor højdepunkterne er mange og langvarige, og den skønhed, der alle dage har kendetegnet orkestrets musik, er på ingen måde blevet mindre siden debuten. Efterklangs fanbase kan roligt se frem til endnu et fantastisk udspil, mens nye lyttere på det kraftigste opfordres til at stige på her.

Tip en ven
8 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Fantastisk album! Intet mindre. "Scandinavian Love" er et mesterværk.
Nyt album og koncert på Roskilde til sommer, det bliver bare ikke bedre
Har aldrig været stor fan af dette band, og deres forrige udgivelser var o.k.! Men har lige haft en lytter på nummeret I Was Playing Drums, og hvis de resterende numre på denne plade bare er halvt så gode som den, må jeg da lige have en lytter denne plade ;)
har heller ikke været fan og har egentlig ment de var overvurderet anmelderdarlings, men det klær dem at musikken er blevet mere jordnær. udmærket plade.
Jeg er mest til Tripper og Springer. Dengang det ikke var så poppet og sødt, men mere dystert og mystisk. Tripper var fuldkommen genial og havde sin helt egen lyd. Jeg synes personligt det er ærgeligt med den lysere musik.
Det er sgu et album der gør en stolt af at være dansker!
De virker på mig som inspireret af Arcade Fire og Björk, og deres forsanger lyder fantastisk varerieret på de 10 numre. Det sidste nummer (duet)lyder han mest som Bowie på sine gamle dage. Også blandet op med sydamerikanske og afrikanske vibes og så de herlige stryger-arrangementer og den uforudsigelige rytmesektion.
De er unikke, og hvis Mew med Frengers i sin tid kunne få 6 stjerner i Gaffa, fortjener dette album det også! De har deres helt egen lyd og har international standard - kun Under Byen når dem pt. til sokkeholderne i originalitet.
Må til deres live koncert :D
For mig gør det intet at Efterklang nu er blevet lettere tilgængeligt. Synes de havde en irriterende tendens til at gå i selvsving med de klassiske instrumenter og beatsene på de forrige, og kan godt li at man nu rent faktisk kan høre hvad de synger hele vejen igennem. De første 4 numre på dette album er ifølge mine ører noget af det mest fantastiske der nogensinde er udgivet i DK. 6/6 herfra
Mesterværk :D

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.

Annonce

GAFFA Shop

Efterklang & The Danish National Chamber Orchestra: Performing Parades (CD/DVD)
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Efterklang: Caravan (7" Vinyl)
Kr. 59,00
Køb på GAFFA Shop
Efterklang: I Was Playing Drums (7" Vinyl)
Kr. 39,00
Køb på GAFFA Shop
Efterklang: Magic Chairs
TILBUD: 139,00 kr. 99,00
Køb på GAFFA Shop
Efterklang: Magic Chairs (Vinyl)
Kr. 169,00
Køb på GAFFA Shop