Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

MGMT
Congratulations

Sony Music / Columbia Records | Udkom 12. april 2010
Anmeldt af Mikkel Elbech
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
4,55 stjerner i snit (efter 11 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Absolut hæderlig, men mindre velorganiseret opfølger fra den hæderkronede duo

Efter godt to år er Ben Goldwasser og Andrew VanWyngarden klar til at udsende deres forsøg på at overgå eller blot matche den formidable Oracular Spectacular. Hvor idéerne på debutalbummet i høj grad var koncentreret inden for det enkelte nummer, hvormed man på et sekund eller to kunne skelne eksempelvis Time To Pretend fra Electric Feel, er de her strøet godt og grundigt rundt på albummets 44 minutter. Ikke at det nødvendigvis er en dårlig ting, og det skal ikke udelukkes, at der her er indtruffet den refleksbetingende forventning om flere godter fra præcis den samme gufskuffe, der allerede én gang er blevet givet adgang til. Ikke desto mindre er den primære fornemmelse, at hvor MGMT fortsat har i overmål af finurlige idéer, har de denne gang haft en smule mindre held med at organisere dem. Den 12 minutter lange Siberian Breaks er på mange måder meget symptomatisk for albummet. At det er knap tre gange så langt som det næstlængste nummer, udnyttes ikke som sådan. Jovist er der masser af idéer, men der er ikke et virkelig godt, implicit argument for, at det ikke bare skulle være delt op i to-tre numre i stedet. Den tydeligste undtagelse i forhold til denne tendens er den forrygende og fornøjeligt stressende Brian Eno, hvor den skruppelløse begejstring for den navnkundige producer tages under kærlig behandling. Derudover serveres også to perler i form af albummets største ørehænger, I Found A Whistle, samt en smuk afslutter, når titelnummeret sætter i gang som niende og sidste skæring på albummet.

Tip en ven
10 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
hele albummet kan, helt legalt, høres her:

http://tv-baby.blogspot.com/2010/03/congratulations-mgmt.html
arhh kom nu gaffa. det her er kandidat til årets bedste udgivelser og siberian breaks er uden tvivl højdepunktet.
#1 du kan også bare høre det på mgmt's hjemmeside??

Men vil klart give det 5 stjerner, rigtig fedt album!
Fedt album, men det kræver et par gennemlytninger. Umiddelbart er 4 stjerner meget passende efter min mening... Er dog helt uforståelig overfor kritikken af Siberian Breaks - for mig er det albummets ubetvinget bedste track og peak ! Congratulations er derudover en genial måde at afrunde på
Jeg er godt nok skuffet efter at have hørt albummet. Havde store forventninger efter deres første album, som var helt fantastisk, men jeg synes godt nok det er sløjt det her. Numrene er alt for anonyme og der mangler hits.
fantastisk album
#5:
Nu har de to MGMT-gutter jo selv udtalt, at de ikke vil lave endnu et album som var præget af tre hits - ligesom Oracular Spectacular. Hvis du gik ind og købte dette album med forventningen om at få hits på hits, så er det din egen skyld.

Begge album er pisse fede, men jeg kan faktisk bedst lide Congratulations.
De enkelte sange er en del bedre end debutten. I Found A Whistle, Siberian Breaks og Song For Dan Treacy er klare favoritter.

5/6
Siberian Breaks er det bedste nummer i 2010.

Lad det blive husket i musikkens analer.
Jeg undrer mig over hvordan albummet kan få 4 stjerner når anmeldelsen stort set kun har negative ting at sige? I hate the modern review scale... Uh, anyway, jeg synes det er et vildt godt album. Oracular Spectacular var fedt, men jeg kan bedre lide Congratulations. Jeg er som mange andre uforstående for kritikken af Siberian Breaks, som for mig er højdepunktet.

5/5
Jeg ville ønske, der var en rediger-knap.. anmeldelsen har ikke kun negative ting at sige, men jeg synes stadig ikke, at jeg kan se et 4-tal i den.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.