SpejderRobot
Manden Med De Usynlige Hænder
Playground Music / City Hall |
Udkom 17. maj 2010 | GAFFA | 4 stjerner | |
| Læserne |
|
5,33 stjerner i snit (efter 6 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Electronica fra kødbyen
Det fremgår af pressematerialet, der følger med Spejderrobots nye album, at musikken er blevet til i en dunkel kælder under Kødbyen, og at stemningen af slagteri har sat sit præg på lydbilledet. Man fornemmer måske nok sine steder en tendens i retning af det dystre, men noget gotisk mareridt for de depressive er det altså ikke.
Spejderrobot står stadig først og fremmest for lyden af dansk electronica, hvilket vil sige noget i retning af det køligt velproducerede. Men måske har de slagtede dyr alligevel ydet deres bidrag, for på Manden Med De Usynlige Hænder er det netop de lidt mere dystre passager som åbningsnummeret, Der Er Krabbens Bevægelser Og Der Er Togets, Ilandsproblemer og Arabisk Maskinoversættelse, der fanger undertegnede bedst med deres brug af tungere rytmik og hang til melankolske melodiske variationer. Også albummets titelnummer vil jeg gerne fremhæve for dets vellykkede brug af atonale strygere - der er et strejf af avantgarde til stede, men uden at det virker specielt forceret eller som et bevidst forsøg på at imponere, hvilket man ellers nogle gange godt kan være vidne til på netop den scene.
Er man til electronica generelt, eller specifikt til genrens danske lyd, så bør man give Manden Med De Usynlige Hænder et lyt. På den ene side lægger albummet sig ret solidt i den danske tradition, et sted mellem det velproducerede og det let fortænkte, og på den anden formår Spejderrobotten også at byde ind med en personlig vinkel, hvilket bestemt er et plus.











16-05-10 15:50 | Besvar
Underligt at der ikke er oplagt noget materiale fra den på hans' myspace ligesom albummet heller ikke er at finde på iTunes.
De plejer trods alt at ha' lagt den slags op et par dage før udgivelsesdagen. :)
16-05-10 16:17 | Besvar
Nu er jeg selv ret glad for electronica, og ja, der er helt klart en dansk lyd over det.
Ja, det er køligt og velproduceret.
Han kan sit kram på en laptop.
Problemet er bare at rent teknisk er der efterhånden en del der godt kan det.
Og jeg savner flere idéer og temaer i Spejderrobots musik, hvor rar musikken så end er.:)
16-05-10 18:51 | Besvar
Og der er vel en grund til, at der er noget, der hedder en release-dato:-) Itunes må vel ikke bare smide albums op før udgivelsesdatoen - med mindre det er som forudbestilling?
Albummet lyder i øvrigt super fedt og dejlig tungt.
16-05-10 20:45 | Besvar
Jeg har før oplevet at man kunne pre-order plader på iTunes før deres udgivelse, hvor det var muligt at hører lydklip.
Det var derfor det undrede mig lidt. :)
17-05-10 21:32 | Besvar
18-05-10 10:32 | Besvar
Enig med frøkkenblå i, at det er dejligt med de mange "rigtige" instrumenter, selvom de godt kunne have fået lidt mere plads.
Men stadig en rigtig god plade - det skal blive spændende at høre live med trioen!
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.