Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / Live / Torsdag d. 06-05-2010 kl. 09:29

Melody Gardot
Falconer Salen, København,
onsdag d. 5. maj 2010

Anmeldt af Per Bloch Andersen
Foto: Martin Rosenauer - www.rosenauer.dk
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
5,50 stjerner i snit (efter 4 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Varm amerikansk jazzklub-stemning på en kold sommerdag med tidens nye softjazz-ikon

Opvarmning: Federico Aubel
Klokken præcis otte går en mand ind på scenen og sætter sig på en barstol med en spansk guitar. Han viser sig at skulle spille i knap tre kvarter, at være fra Buenos Aires og at hedde Federico Aubel.

Hvad end han synger eller blot holder sig til guitarens strenge, er hans spil minutiøst, flot og elegant. Og inderligt, sjælfuldt og intimt. Men desværre også indadvendt, monotont og for langt.

Den følelse var ikke kun min, men noget man fornemmede hos flere publikummer.

Da han fortæller, at han vil spille sit sidste nummer, mærker man en lettelse i publikum. Det er jo Gardot, vi venter på. Nogle klapper sågar, så man bliver helt pinlig på mandens vegne. Heldigvis er det sidste nummer også det bedste. Her er guitar og stemme tilsat kontrabas, og Federico Aubels øjne er åbne og rettet ud imod publikum. Det var her man havde ønsket, at han havde startet.

Hovedattraktion: Melody Gardot
Et par minutter over ni går Melody Gardot på scenen. Iført sine altid mørke solbriller og med stok. Sortklædt, klassisk og røde læber. Hun sætter i gang lænet ind over sit flygel og slår strengene an med fingrene. Tonerne blander sig med de andre musikeres: trommer, saxofon og kontrabas.

Stemningen fra scenen er næsten uhyggelig og perfekt som intro med dens opbyggelighed og lidt snerrende føling. Lyset er kraftigt fokuseret fra store lamper bag musikerne og en række lamper i siderne, hvilket giver stor kontrast og lange skygger. Særdeles godt valg.

Allerede i løbet af de første numre fornemmes noget, som i hvert fald jeg slet ikke har kunnet mærke på hendes seneste cd "My One And Only Thrill", som er det album, der har gjort hende kendt, og som nok er skyld i, at Falconer Salens siddepladser alle er optaget. Hvor pladen forekommer mig tilbageholdt og kølig, næsten jævn, er det der sker på scenen denne aften alt andet: intenst, autentisk og levende. Rørende og indfangende, på en helt anden måde end det indspillede.

Små hviskede fortællinger fra Philadelphia og de 80 dage på verdensturné, musikkens betoninger og samspillet imellem de nu fem musikere (cello blev tilføjet efter introen). Alt sammen med til at øge intensiteten og aftrykket. Nok også forstærket af hendes let mystiske og kokette fremtoning på scenen. Vi fik både jazzkrukkeri, aristokratiske bevægelser og medrivende musikalitet.

Særligt stærkt virkede numre som "If the Stars Were Mine", "My One and Only Thrill" og ekstranummeret "Somewhere Over the Rainbow". Melody Gardots gnidningsfrie skift fra flygel til (selvfølgelig højrød) guitar varierer udtrykket både for øjnene og for ørerne. Saxofonisten, Melody kalder ham "Mr. Everything", brillerer ved at spille på to saxofoner samtidig. Og lidt på tværfløjte. Cellistens tilgang til sit instrument er herligt uortodoks: med bue, med fingre, slag og træk og sågar holdt som en guitar.

Også soul-blues følingen i "Who Will Comfort Me" understreger hendes tese om at musik er "a universal language". Hendes fraseringer i løbet af koncerten peger på så forskellige referencer som Stan Getz, Judy Garland og George Gershwin. Og hvad man også må beundre, er hendes og orkestrets evne til at holde energien oppe i så langt tid - knap to timer - selvom tempoet ofte er relativt lavt. Det er vel egentlig en kunst i sig selv, at kunne holde spændingen og intensiteten fast, selvom det meste handler om at give slip.

Den konstatering til trods, så mærker man uro hos publikum hen under afslutningen af koncerten. I hvert fald dér, hvor jeg sidder. Enkelte kigger på uret, nogle hvisker. Koncentrationen daler. Måske dette også skyldes den hårde start med opvarmningen. Vi har nu siddet bænket i tre timer. Godt nok hovedsageligt foran en særdeles smuk og karismatisk optræden, som på en amerikansk jazzklub - Falconer Salen er for én gangs skyld perfekt til lejligheden. En kold sommerdag er blevet lidt varmere. Men selvom det man får serveret er fortrinligt og ypperligt, så kan man godt være fyldt op og ude af stand til at tage mere ind.

Tip en ven
8 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
MEGET enig i anmeldelsen. Synes den rammer plet, og ikke mindst den kedelige opvarmning. Dog synes jeg at det var særdeles pinligt, at folk klappede og hujede, da han sagde det var sidste nummer - super dårlig stil. Men alt i alt, havde den også fået 4 stjerne af mig - måske en god opvarmer kunne have hevet den en op.
Hvis man ser bort fra opvarmningen, som anmelderen beskriver ganske godt, og netop ender med, at være på i for lang tid, kan jeg kun beskrive koncerten som fantastisk! Melody Gardot varmer salen op med hendes nærvær og fantastiske stemme. Jeg følte at man fik lært hende bedre at kende som person, gennem hendes vidunderlige storytelling, humor og charme. Publikums indlevelse bliver blot cementeret, da alle i hele salen knipser i takt til sidst i koncerten. Knipsningen var en manøvre som Melody Gardot havde prøvet at få indført tidligere i koncerten uden succes, men efter dette nummer lykkedes det mere eller mindre spontant, at publikum begyndte. Det virkede både Melody Gardot og bandet en smule forbløffet over. Stemningen og lyden var i topklasse og derfor får koncerten 6/6 fra mig.
Fantastisk koncert. Stemning og iscenesættelse. Frederico var også fantastisk på sin helt egen måde, bare ikke når det er Melody, vi er kommet for at høre. Cool med knipsning, og dejligt at folks klapperi blev forsøgt bremset, og man kan jo håbe, at Melody og band mener at vi var et cool og sofistikeret publikum? 6/6 fra min side.
Jeg synes det var en UTROLIG kedelig konsert! Aldrig har jeg været ude for noget så kedeligt! Hører slet ikke hjemme i en koncertsal! en amerikansk jazzklub, måske.
Kedelig?! Hvor befandt du dig? Siden hun fik stående ovationer flere gange, kan det da ikke kun være mig, der syntes, det var en helt formidabel koncert. Fantastisk band, og hun selv overraskede da i dén grad positivt - kunne i hvert meget mere, end jeg havde tiltroet hende.
På trods af ikke særlig velvalgt opvarmning en helt fantastisk, forrygende koncert!
Undskyld mig, men Kateane. Hvis du synes koncerten var så kedelig og at den slet ikke faldt i din smag, må jeg så gerne spørge dig om HVORFOR du så var tilstede? Come on, du må da havde vidst hvad for en koncert det her ville være? Der er jo som sagt ingen der tvunget dig til at tage ind og høre noget du ikke ville kunne lide.
Så mit råd næste gang: La vær at tage ind og hør noget du ikke kan lide. Det her var en JAZZ koncert.

Jeg synes koncerten var fuldstændig fantastisk! Hun sang så flot og så rent. Det var en oplevelse. Jeg synes dog ikke at salen var særlig oplagt, da jeg havde trang til at rejse mig op og svinge med!
Jeg synes dog også at dem jeg sad omkring var rimelig kedelige, og så mest ud som om de ikke havde lyst til at være der. Men jeg nød koncerten fuldt ud, fordi jeg er en KÆMPE FAN! Jeg fik også billetten i fødselsdagsgave. Opvarningen var virkelig kedelig. Jeg sad og var ved at blive rasende og troede vi var gået forkert? Sad og overvejede hvordan jeg ville komme ud! Men så nævnte han endelig Melody Gardot og så åndede jeg lettet op og ventede ellers på at hun skulle gå på. Den får også 6/6 af mig! uforglemmelig.
Jeg har lært Melody Gardot at kende på YouTube ved en tilfældighed for måske 1½ år siden og har siden fået CD, hvor jeg synes hun ikke er nær så god som live-optagelserne på YouTube. Heldigvis var der ikke et stort orkester til koncerten, så jeg kunne rigtig svælge i hendes fantastiske stemme og flotte akkompagnement.
De få musikere var også rigtig gode - især ham på cello.
Jeg synes også det var en meget uheldig start på en time - bare man havde vist hvad der skulle ske, så man evt. kunne gå lidt ud i pausen inden Melody startede.
Man lærer også lidt om flokkulturen, når måske 2000 mennesker er utilfredse. Jeg krummede tær nogle gange mellem klokken 20 og 21. Klokken 21 til 23 giver jeg 6 ud af 6 mulige stjerner.
Enig i meget af anmeldelsen - men opvarmeren var kun på i 30 minutter (præcist), hvorefter vi sad i andre 30 minutter og ventede, uden at vide hvor længe. Det fungerede ikke! Opvarmningsguitaristen var blændende, men jeg var også bange for at være gået forkert, og lettet da han sluttede.... det var Melody jeg kom for!

Noget jeg ikke synes er kommet frem i anmeldelsen og i de andre kommentarer, er bandets improvisationer - eller deres ikke-vokale partier undervejs i de ellers velkendte numre fra CD'en. Jeg var meget overrasket over den inspiration, nerve, modighed og eksperimenteren vi hørte. Det var simpelthen fantastisk, og beviste at kunstnere LIVE er meget bedre end studieinspillede CD'ere.

Der er en af musikerne, soms jeg synes fortjener særlig omtale: trommeslageren! Jeg har ikke kunnet finde ud af hans navn, men han var enestående. Han var simpelthen artist i ordets allerbedste betydning. En sådan indlevelse, koncentration, legesyghed, præcision, dedikation - alt omkring ham havde rytme og lyd - han spillede slet og ret melodier med sine rytmeinstrumenter. Han var i mine øjne aftenens største kunstner - blandt de andre musikere, der hver og een også var teknisk dygtige.

En formidabel aften, og ikke sidste gang, jeg hører Melody Gardot live!

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.