Californiske nu-metallers tidsmaskine virker ikke
Titlen på det seneste album fra amerikanske Korn kunne give den udenforstående læser det indtryk, at der er tale om bandets tredje album. Det er deres niende. Titlen refererer, til at Korn med dette album har forsøgt at skrue tiden tilbage til efter deres andet album. Producer Ross Robinson er blevet hyret for at give bandet den rå kant, han forsynede dem med på deres to første album, hvilket desværre også betyder et genhør med en af verdens mest øretæveindbydende basproduktioner. Forsanger Jonathan Davies afholder sig fra at forsyne hvert nummer med det samme hav af vokalspor som på de seneste mange Korn-album, og barberer sit udtryk ned. Tilsvarende er nogle af Korns musikalske tricks fra de tidlige år blevet afpudset og fundet frem. Heriblandt Davies' til tider rablende sangstil. Det er dog alt andet end let at skrue tiden tilbage, lade som om de sidste 14 år ikke er gået og aflære sig alt det, man har lært i de mellemliggende år. Det viser III – Remember Who You Are med al tydelighed. Trods anstrengelserne virker sangene mere i tråd med dem, bandet har skrevet siden Issues. Og hvis det endelig skal være var Take A Look In The Mirror et væsentlig mere vellykket forsøg på at finde et mere råt udtryk. Enkelte sange fungerer udmærket. I sidste ende lander albummet dog mellem to stole. På den ene side står midthalvfemsernes rytmiske aggressivitet og på den anden senhalvfemsernes sikre metalhitsnedkeri. Korn fanger aldrig for alvor det, der gjorde begge dele ophidsende.














05-07-10 09:26 | Besvar
jeg afventer med en dom til jeg har fået cd'en med posten fra amazon.de.
Dog synes jeg, at deres indtil videre offentliggjordte sange lyder lovende:
Oildale (Leave Me Alone): http://www.youtube.com/watch?v=JxG--QrKMAw
Let The Guilt Go: http://www.youtube.com/watch?v=lFZqeXwDdKM
12-07-10 09:09 | Besvar
Bedre end de 2 seneste og syntes ellers rigtig godt om SYOTOS.
Hvis man kan li korn er den lige i skabet :-)
12-07-10 12:26 | Besvar
God ny Koяn cd med inspiration fra hele deres bagkatalog, hovedsageligt deres tre første cder. Mange af sangene lever dog for meget på deres omkvæd, men de er til gengæld også helt fine på denne nye plade. Er anmelderen blevet for gammel til Korn? Hm?
14-07-10 15:58 | Besvar
jeg synes specielt godt om ray luzier's trommespil og fieldy's bass-spil er simpelthen genialt!
15-07-10 11:29 | Besvar
ross robinson har fundet korn frem igen. BTs anmeldelse er spot on. Den her er lidt for nej-hat præget
16-07-10 13:05 | Besvar
Han gør det super godt og har gjort det fremragende de sidste par år.. Man lagde i hvert fald mærke til ham i Vega..
I skal se THE ENCOUNTER hvis ikke i har gjort det endnu.. Det er rigtig fedt.. De spiller næsten hele cd'en live i en Korn cirkel :-)
17-07-10 13:44 | Besvar
http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=105785660
24-07-10 13:35 | Besvar
Synes uden problemer albummet lever op til de to første, og er milevidt bedre end Untitled og SYOTOS.
5/6 stjerner herfra!
06-08-10 00:16 | Besvar
Korn er tilbage....!
09-08-10 14:29 | Besvar
4,5/6
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.