Kasabian
Orange Scene, Roskilde Festival,
søndag d. 4. juli 2010
| GAFFA | 5 stjerner | |
| Læserne |
|
5,22 stjerner i snit (efter 18 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Overbevisende Danmarkspremiere fra den britiske Premier Leagues mestre
Hjemme i England har Kasabian, med tre bundsolide plader i bagagen, lagt sig i spidsen af den britiske lad-rocks Premier League efter Oasis' opløsning og har i kølvandet prydet diverse magasinforsider, vundet priser og solgt plader og billetter en masse.
Deres hjemlige stjernestatus syntes dog ikke at være gået op for synderligt mange af Roskildes gæster, hvilket resulterede i en noget tom festivalplads. Bevares, dette var altså også Leicester-bandens første koncert på dansk grund, og det er nu engang svært at vinde masserne, når man af uransagelige årsager ikke laver opsøgende arbejde og promovering.
Heldigvis havde bandet i sinde at levere en fest til de fremmødte, og damp-barns-sangeren Tom Meighan prøvede endda at tale til vikinge-blodet i os, for at få festen helt i gear. Det havde han dog ikke behøvet, for musikken talte i den grad for sig selv.
Der blev lagt faretruende hårdt ud med fuldtræffere som "Fast Fuse," "Shoot The Runner" og "Where Did All The Love Go?", med beats som Falklandsbomber og hooks, som blev de serveret af Prince Naseem Hamed.
At Kasabian på seks år har opbygget sig et vægtigt sangkatalog, blev fornemt eksemplificeret, da de luftede den fantastiske b-side "Julia & The Moth Man," der i de fleste andre gruppers ører havde fortjent singlestatus.
I en fornem udgave af "The Doberman," med kuldegysende smuk trompetsolo, viste bandet deres alsidighed, for nok vil de blive sat i bås som ærkebritisk fadølsrock med et twist af Madchester-grooves, men i guitarist og hovedsangskriver Sergio Pizzorno har Kasabian en sangskriver, der har fuldt ud tjek på rockens abc, men samtidig er forfriskende fremadskuende.
Efter at have rundet Danmarkspremieren af med de ekstatiske ekstranumrene "Fire," "Vlad The Impaler" og "L.S.F. (Lost Souls Forever)" kan man kun håbe på, at Kasabian følger hurtigt op med det næste besøg herhjemme, for der er alt muligt grundlag for, at Kasabians momentum også kan overvinde danskerne.
















05-07-10 18:03 | Besvar
4/6
05-07-10 18:07 | Besvar
05-07-10 18:08 | Besvar
05-07-10 18:39 | Besvar
http://gaffa.dk/anmeldelse/41137
Fantastisk koncert
05-07-10 18:50 | Besvar
En af de bedste koncerter jeg har set på roskilde festival, og nogensinde.
05-07-10 18:52 | Besvar
05-07-10 19:32 | Besvar
Min bedste koncertoplevelse til dato :D
6/6
05-07-10 20:02 | Besvar
De leverede virkelig en stærk arbejdsindsats og vandt i den grad publikums opmærksomhed. Elendig lyd i starten, men det blev der styr på, der blev skruet højere op og folk var jo ekstatiske til de sidste par numre.
Fedt at opleve hvordan en koncert kan udvikle sig til det positive!
05-07-10 20:19 | Besvar
Når der var halvtomt i båsen skyldes det nok at der stod rigtigt mange i kø til Prince, men det kunne jo sagtens lade sig gøre at nå begge dele og Kasabian var virklig gode - så synd for dem som hellere ville stå i en dum kø imens.
05-07-10 20:29 | Besvar
05-07-10 20:29 | Besvar
05-07-10 20:40 | Besvar
Havde før koncerten kun hørt ganske få numre, alle i mine ører udemærkede, og slæbte derfor en lille flok venner med i håb om det blev godt og for satan, det gjorde det!
De har helt sikkert erhvervet sig en ny fan :)
05-07-10 20:42 | Besvar
På enkelte sange kunne jeg ikke høre hvilken sang der var gået i gang, indtil første vers gik i startede.
Jeg synes Kasabian virkede veloplagte, men lyden ødelagde helt klart den koncert for mig. Specielt når man bagefter var hoppet hen til Temper Trap som diskede op, for mit vedkommende, en af de bedste koncerter jeg har set på Roskilde (ISÆR lydmæssigt!)
Glæder mig til, at Kasabian kommer tilbage og spiller en koncert under ordentlige forhold!
05-07-10 21:54 | Besvar
05-07-10 21:59 | Besvar
Btw, Vlad the Impaler - omfg.
06-07-10 00:00 | Besvar
Lyden var elendig de første par numre, men det blev bedre.
5/6 herfra, grundet det manglende tilskuere og lyden i starten! Glæder mig vildt meget til deres næste besøg i Danmark!
06-07-10 00:46 | Besvar
06-07-10 01:13 | Besvar
Kasabian har udgivet tre plader og eksisteret i over 10 år, men – som anmeldelsen også skriver – lørdagens koncert var deres første nogensinde i Danmark.
Når man som band ikke har ofret en eneste optræden på at opdyrke et (dansk) publikum, så er det ikke publikums skyld at man ikke pakker Orange med et knips.
06-07-10 07:42 | Besvar
Og jeg fik også credit fra Serge og Tom for at vifte rundt med min Leicester trøje! Det var fedt. 6/6 herfra.
06-07-10 07:53 | Besvar
Tror setlisten var sådan her
Fast Fuse
Shoot The Runner
Underdog
Where Did All The Love Go?
Cutt Off
Reason Is Treason
Julie & The Mothman
Take Aim
Empire
The Doberman
Stuntman
Club Foot
Fire
Vlad The Impaler
LSF (Lost Souls Forever)
Kudos til "Julie & the Mothman". At den er en b-side forstår jeg aldrig!
06-07-10 09:09 | Besvar
Især når man lige har fået blæst hovedet af Motorhead...
06-07-10 11:53 | Besvar
06-07-10 16:16 | Besvar
06-07-10 19:18 | Besvar
rigtig fed optagelse!! bliver kun federe ved 39:33 hvor han siger "We're recording this gig on a vinyl".
Mente nok han havde sagt det! Fedt!!
07-07-10 16:41 | Besvar
Arj, det hører jeg faktisk først nu da VinceNoir nævner det, og det gør ondt …
Jeg stod bag mixeren på Orange scene før de gik på og skar Jack Johnson live direkte på orange vinyl da bandmedlemmerne fra Kasabian kom forbi - superflinke gutter forøvrigt ! De spurgte nysgerrigt hvad jeg lavede og jeg tilbød selvfølgelig også at skære dem på orange vinyl som de bagefter ville få med hjem. Det var de meget begejstrede for og vi gav håndslag på det ... men men men - efterfølgende gik der desværre "manager i den" så det gik i vasken – åbenbart uden bandet havde fået det at vide - ØV ! Dem gad jeg sgu ellers godt have skåret ...
07-07-10 18:20 | Besvar
*K (Dansk Fløde)
08-11-10 17:18 | Besvar
Næste gang skal de så have en aftenkoncert og ikke være opvarmning til et stort navn som Prince, hvor alle de bankfuldmægtige med endagsbilletter stod og ventede på ham i stedet for at nyde det Kasabian leverede.
Perfekt Roskildeband men elendig placering på programet.
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.