Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

Nina Hagen
Personal Jesus

Universal Music | Udkom 9. september 2010
Anmeldt af Finn P. Madsen
GAFFA
2 stjerner2 stjerner2 stjerner2 stjerner2 stjerner2 stjerner
2 stjerner
Læserne
3,50 stjerner i snit (efter 2 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Fadervor og amen! Tysk rocks provokatør har fundet Gud

Det tyske rock- og punkikon Nina Hagen er aldrig gået af vejen for at rydde forsiden i sladderpressen med lidt sensationelt sprængstof. Med omhu har hun i sin 30-årige karriere forstået at markedsføre sig selv som en utæmmelig provokatør. For nylig stod hun frem på NDR3's talkshow og fortalte, omgivet af tyske erhvervsfolk og Scorpions Klaus Meine, hvordan hun var blevet døbt og havde fundet Gud i en alder af 55 år. Trods det er det ufatteligt svært at tage hendes nye album Personal Jesus seriøst. For første gang i karrieren prøver hun at beherske sit viltre stemmebånd og forsøger sig med noget, der minder om croon tilsat en gang kvalmende pop. Med titler som Take Jesus With You, I'll Live Again og Just A Little Talk With Jesus påkalder hun sig de højere magter. Ja, man ved snart ikke, om man skal grine eller græde, når hun i sidstnævnte sætter trumf på med "I once was lost in sin/But Jesus took me in". Nina Hagen er som frelst for stor en joke til, at man kan tage hendes Personal Jesus alvorligt. Dette må være endnu et mediestunt fra Hagens side.

Tip en ven
5 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
God anmeldelse. Fornuftige og vigtige betragtninger. Du forholder dig dog ikke på et eneste tidspunkt ikke til musikken, hvilket jeg på en måde synes er lidt nederen.
#1: jeg mener bestemt ikke, det er en god anmeldelse. Den mangler kvalitativ indhold.
Det er en 2 mdr. gammel nyhed Gaffa anmelder. Anmelderen må ha' et personligt antipati overfor N.H. At hun har fundet Jesus "i en alder af 55" er da kun fedt for hende, lad dog være med at rakke ned på hende af den grund.
Hun har lavet mangt og meget forskelligt musik - skidt og kanel, lige som en halv mio. andre kunstnere. Personligt værdsætter jeg hendes første 3 (specielt Unbehagen) skiver som noget af det ypperste fra den tyske musikscene, som jeg hart fulgt siden slut 70'erne. Det er simpelthen kvalitet af høj høj klasse, men desværre ikke særligt velanset af folk nord for Kongeåen (pga. sproget).
Nina Hagen er stdig syret og inspirerende og fantastiks!

The UFO did it!
uklogt af hagen at lave en religiøs plade. det er en kendt sag at selv den mest sublime cd blive haglet ned, hvis den er religiøs. dette skyldes nok at de fleste anmeldere er ateister og hellere vil høre et makværk om darwin end et religiøst mesterværk.
Useriøs anmeldelse!
lige en ekstra kommentar. det at en plade er religiøs gør den naturligvis ikke til et mesterværk pr. automatik. dennne plade er således ikke et decideret mesterværk, men en god og gedigen 4-stjerners plade, som man kan lytte til i mange år.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.