Magtens Korridorer
Imperiet Falder
Universal Music |
Udkom 31. oktober 2011 | GAFFA | 4 stjerner | |
| Læserne |
|
5,00 stjerner i snit (efter 17 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Danske rock-nostalgikere ser med alvor på verdens tilstand
Som sangskriver gør Johan Olsen en dyd ud af at slå et stort brød op. Hans tekster kredser ofte om menneskeligt forfald, alkoholiserede alfahanner og kvinder på randen af et nervøst sammenbrud. På Imperiet Falder udvides temaet. Nu er det ikke kun personlig undergang, det handler om, men hele samfundets: "Imperiet falder, vi søger tilflugt i ruinerne / Imperiet falder, og solen går ned".
Ambitionerne er prisværdige, men i praksis er Olsens tekster ofte lidt halvbagte. Som Gin // Tonic, hvor vores fordrukne hovedperson ikke bare "danser rundt på gravens rand", men gør det "skambidt af tidens tand." Dobbeltkonfekt er bedre end ingen konfekt. Andre gange er metaforerne bare for meget: "Når jeg ser mod horisonten, ja så går solen ned / og når jeg savner mine kyster, bliver havet ved og ved" (Horisonten).
Musikalsk er armbevægelserne omvendt aldrig større, end skjorteærmerne rækker til. Imperiet Falder er Magtens Korridorer, som vi kender dem, endda i en rigtig veloplagt udgave. Målt som en samling driftssikre grooves, robuste riff og sangbare omkvæd er albummet noget af det bedste, kvintetten har signeret. Sange som Kom Og Mærk, En Anden Tid og den overrumplende psykedeliske Alting Til Salg – en udknaldet afstikker på et ellers regelret album – fungerer bare, der er ikke så meget at diskutere.
Med Imperiet Falder på anlægget kan man godt tale om Gasolin's arvtagere uden at se helt fjollet ud. Også selvom der er langt fra linjer som "imens at jorden drøner rundt i Mælkevejen, kysser jeg dit navn" til Kim Larsens jordnære og mundrette lyrik.
















29-10-11 12:15
30-10-11 16:37
01-11-11 14:08
02-11-11 17:58
Johan Olsen, hans brøleri er direkte utåleligt.
Jeg kan godt høre at han lyder en anelse som Kim Larsen, men suk hvor er Magtens Korridorer dog ufede, ensformige og larmende.
Ps jeg burde måske holde min kritiske røst for mig selv, men altså dette band siger mig absolut intet.
02-11-11 18:26
02-11-11 18:44
Jeg tvivler på at jeg går glip af noget godt. Lytter lige nu til den nye Sebastian "Øjeblikkets Mester" - meget mere poetisk, HAN har mere på hjerte end hvad MK har. Nyder også de fleste albums med Gasolin, men MK siger mig altså: intet.
02-11-11 19:34
02-11-11 23:09
03-11-11 10:03
@ Den grimmeste mand i byen: Nu var Larsen jo også tekstforfatter i Gasolin' ... Ikke den eneste, men vel nok den primære.
03-11-11 10:11
03-11-11 11:00
Vil ikke sige at Sebastian har mere på hjerte end MK har.. Måske han bare har noget andet på hjerte end MK har?! Stor stor forskel!!
Og så synes jeg man skal lade være at sammenligne Johan med Kim Larsen.... Johan er Johan!!
03-11-11 11:01
03-11-11 17:26
07-11-11 10:37
Som Msmagtens skriver bør man ikke sammenligne Johan med Kim Larsen - der er stor stor forskel. Det er som at sammenligne Mozart og Karl Nielsen.
Måske man har svært ved at forstå budskabet i MK's tekster, hvis man ikke formår at forstå de mange metaforer. Men inden man udtaler sig om hvorvidt andre har et mere betydingsfuldt budskab, bør man måske sætte sig ned og læse teksterne og analysere lidt på dem.
Eller man kunne blot nyde musikken.
Personligt giver jeg 'Imperiet Falder' 5 stjerner - det er ganske simpelt et fedt fedt album, som jeg virkelig nyder at høre. Glæder mig til at høre det live igen og igen efter nytår.
Msmagtens: Med tanke på hvem jeg tror du er, så er der ingen tvivl om at for dig er MK det bedste danske band - lige som de er for mig. Vi ses helt sikkert til koncerterne ;0)
07-11-11 16:54
MK har INGEN intetioner om at være GASOLIN, de har intentioner om at være MAGTENS KORRIDORER og intet andet!!
#5: Schneidermann det har vi andre og vi ELSKER Imperiet falder :o) Det bliver fantastisk, når i kommer ud på spillestederne og spiller det for os.. Jeg kan vel nå min. 13 koncerter i løbet af foråret :o)
#11: Msmagtens :o) Så er vi to af samme mening :o) Ja JOHAN er JOHAN, men mon ikke dem der ikke har opdaget det, snart finder ud af det :o)
Vi ses forhåbentlig snart der ude :o)
10-11-11 00:41
Så herfra: Tusind 1000 tak for dejlig musik. Jeg glæder mig til at høre det live :)
16-11-11 09:33
14-12-11 15:56
Log ind for at kommentere.
Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.