Eric Prydz
Presents Pryda
Virgin |
Udkom 27. juni 2012 | GAFFA | 2 stjerner | |
| Læserne |
|
4,00 stjerner i snit (efter 1 stemmer) |
| Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor. | ||
Skippa skitmusiken, din jävla skitstövel
Eric Prydz er big business i den kommercielle ende af house-spektret, og det gør åbenbart, at en optaktskompilering til den egentlige albumdebut skal være hele 276 minutter lang! Første cd, som består af hidtil uudgivet materiale, blander storladne popmelodier med kønsløse syntharpeggioer, velkendte (nogle vil sige slidte) hænderne-i-vejret-dance-tricks, fire til gulvet og så videre.
På Shadows blandes der lidt firser-house-bas i, og overalt er der white noise-sweeps til den store dance-guldmedalje. Er man ikke decideret fan af genren, er der al mulig grund til at holde sig langt væk fra Pryda, for de elementer, som ikke er rettet mod dansegulvet, eksempelvis de førnævnte arpeggioer og popmelodier, er metervarer af værste skuffe.
Ikke alene er numrene meget ens, men opskriften er også temmelig kedelig. Allein, eksempelvis, der er en bearbejdning af Polarkreis 18-nummeret, hvis nogen stadig interesserer sig for dem, har intet interessant at fortælle sin lytter.
De sidste to cd'ers numre har du hørt før, hvis du er fan, og hvis ikke, bør du nok lade være.








27-06-12 20:48
Alle der bare er en lille smule inde i house-genren, bør investere i dette album. Man får virkelig meget fed musik (3 CD'er!) for pengene. CD 2 og 3 er jo en hitparade uden lige. Det er et album jeg kommer til at voldspille langt ud i fremtiden, og som mange år frem i tiden vil stå som et monument for house-genren i 2000'erne og 2010'erne.
All hail the Swedish King \o/
Log ind for at kommentere.
Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.