Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / Box

Shit & Chalou
1974-1982

Sony Music | Udkom 25. juni 2012
Anmeldt af Espen Strunk
GAFFA
5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner
5 stjerner
Læserne
Endnu ikke anmeldt af læserne
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.
iTunes     WiMP     Music Unltd

Væsentligt værk i danskrocken genudgivet med excellent ekstramateriale

Glade århusianske amatører rimer sjældent på regulær rockhistorie, men det var ikke desto mindre tilfældet med Shit & Chalou, som i perioden 1974-82 syntes at være rødstrømpernes elektrificerede musikalske inkarnation. En udlægning, som dog aldrig har været uproblematisk, al den stund at gruppens værk i almindelighed og Linnets tekster i særdeleshed fremstår alt for poetiske og passionerede til at blive reduceret til politisk dogmatik.

Fire fuldlængde album blev det til i i gruppens levetid, hermed altså genudgivet med behørigt bonusmateriale i form af, hvad der i realiteten er en hel liveplade med optagelser fra fortrinsvis Montmartre i '79. Hvad der især slår en ved genhøret her tre årtier senere, er forbløffende ikke de tidstypiske træk. Det er derimod hvor friske mange af sangene fremstår – og hvor funky og fintfølende musikken i al sin enkelthed faktisk fremtræder. Jeg mener, prøv at lytte til Astrid Elbeks frække instrumentalnummer "Klovnen", eller prøv lige at støve "Forår Fatale" af en gang.

Upåagtet at Shit & Chalou – eller Shit og Chanel, som de hed i begyndelsen – var en gruppe med stort G, er det svært at komme udenom, at det er og bliver Anne Linnets udtryksfulde vokal og karakteristiske diktion, parret med hendes hverdagspoetiske tekster, som eftertrykkeligt redder gruppen fra en skæbne som sider i samme glemmebog som Hos Anna, Stenrosen, og hvad de nu ellers hed. Giv den til din teenagedatter eller nyd selv genhøret – tro mig, det er en fornøjelse.

Følg Shit & Chalou tryk på hjertet

Tip en ven
4 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:
0
Dejlig nostalgi. Disse sange fortjener også at blive genudgivet.
0
Det er det mest gyselige lebbe gøgler musik
0
#2: Hvad er der nu galt i at være lesbisk - eller gøgler for den sags skyld?

Du lyder så nedladende,

jeg kender ikke til disse sange, men "Smuk og dejlig" er jo en legendarisk klassiker. Er de andre sange bare tilnærmelsesvis lige så gode.. så er det en mindre (eller måske snarere en ret større) sangskat.

For mig er Anne Linnet's musik mest kendte og elsket for de 2 Marquis De Sade plader (de 2 første), de er ganske suveræne efter min mening.

Shit & Chanel, kender jeg ikke. Men, jeg tror det er super fedt. iMusic har dog stadigt ikke saples man kan høre. Og nej jeg er ikke på streaming som Spotify osv.

Hvis nogen ved hvor jeg kan høre samples, så skriv det lige her. Tak. :)
0
Ok kan lyttes på iTunes, som har de enkelte albums. Og også Bonus albummet med rariteterne, har jeg lige fundet ud af.

Flippet 70'er-musik, ok. Men lyder rigtigt godt.

Log ind for at kommentere.