Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / Live / Mandag d. 02-07-2012 kl. 16:44

Mathilde Savery
Roskilde Festival, Pavilion Junior,
mandag d. 2. juli 2012

Anmeldt af Mikkel Drejer Bertelsen
Foto: Henrik Reerslev - www.dermauser.com
GAFFA
3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner
3 stjerner
Læserne
4,25 stjerner i snit (efter 4 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Stor stemme i poppede klæder

Den 19-årige Mathilde Savery skulle, efter festivalstandard, spille en tidlig koncert først på eftermiddagen, på Roskildes opvarmningsscene Pavillon Junior, og Savery sang det bedste hun havde lært, faktisk så meget og så godt, at der desværre ikke var plads til meget andet ved koncerten.

Mathilde Savery, en ung singer/songwriter, der endnu er uden udgivelse, har imponeret på YouTube med nummeret "I Need Help", hvor der kun er guitar og Saverys uforlignelige sangtalent. Sangtalentet havde hun fragtet med til Roskilde Festival, hvor hun allerede med det første nummer, "Give It Up", gav en smagsprøve på en rigtig imponerende stemme. I dette nummer var hun flankeret af en violinist, der foruden violinen leverede andenstemme. Imens Savery lukkede op for sin soulede vokal, tappede hun på guitaren, og stilen var lagt. Troede jeg.

Og så kom bandet

Efter første sang entrerede en trommeslager og en bassist scenen og fordoblede bemandingen. Musikken blev dog ikke dobbelt så god. For det lod til at bandets instrumentering og Saverys enormt fyldige og allestedsnærværende stemme kæmpede mod hinanden i stedet for at arbejde sammen. Det resulterede i en instrumentering der fik musikken til at lyde væsentlig mere poppet og ligegyldig end den nok gjorde da Savery undfangede numrene i enrum. Denne tendens gjorde sig faktisk gældende i de fleste af de numre, der var fuldt instrumenteret.

Men der var helt klare lyspunkter, som for eksempel det klassisk "folkede" nummer "I Let You Win" og et særdeles habilt cover af The Strokes-hittet "Heart In A Cage" fra deres tredje album "First Impressions Of Earth". Savery bad folk lukke øjnene, og man fik mulighed for at drømme sig hen til hendes klaverspil og indlevende vokal. Endelig lykkedes det bandet og Saverys stemme at arbejde sammen på nummeret "I Need Help", der tydeligt satte gang i de festivalgængere, der havde trodset tømmermændenes barrikader. Nummeret "Yet Another" havde en yndefuld og nærmest Jeff Buckley-lignende skønhed over introen, men da resten af bandet satte ind, kæmpede Saverys dygtige stemme igen med at få en plads i instrumenteringen.

Koncerten havde i sine svage øjeblikke en bismag af Adeles store stemme, men mere uambitiøse popnumre. I dens gode øjeblikke var der glimt af en yderst lovende singer/songwriter, der allerede er nået lang vej trods sin unge alder.

Følg Mathilde Savery tryk på hjertet

Tip en ven
0 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:

Log ind for at kommentere.