Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S

Anmeldelse / Live / Søndag d. 08-07-2012 kl. 05:40

Bruce Springsteen & The E Street Band
Roskilde Festival, Orange Scene,
lørdag d. 7. juli 2012

Anmeldt af Henrik Friis
Foto: Fotograf Morten Rygaard --- www.mortenrygaard.com
GAFFA
5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner
5 stjerner
Læserne
5,25 stjerner i snit (efter 32 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Da Roskilde fik sin Bruce-fest

Efter sigende har Bruce Springsteen været øverst på Roskilde-publikummets ønskeliste år efter år efter år. Lørdag lykkedes det så endelig at få det amerikanske rock-ikon og hans mægtige E Street Band op på Orange Scene, og det kan der kun være en konklusion på: Roskilde fik sin Bruce-fest. Godt og vel.

2 timer og 55 minutter. Et af de korteste Boss-job på den igangværende turné, hvor den længste koncert har varet næsten en time længere. Men mere end rigeligt til at understrege Springsteens suveræne format som sanger, bandleder og indpisker – og en musiker som fra først til sidst er opmærksom på sit publikum og tager det hamrende alvorligt.

Ekstrem slidstyrke – fremragende band

Den aktuelle turné beskrives fra alle lande som ekstremt vellykket, og ud over den 62-årige chefs egen ekstreme og imponerende slidstyrke, skyldes det også nutidens udvidede udgave af det 16 m/k store E Street Band som – uden at vi skal diskutere tidligere udgaver her – både virker utrolig homogent og måske endda med endnu flere farvemuligheder. Ja, der er nærmest tale om beslægtede, som forstår at følge familieoverhovedets luner. Overalt.
Lørdag var Springsteens lune først og fremmest fest lagt an på festival, og bare starten med No Surrender, Badlands og Two Hearts var hæsblæsende overbevisende, og publikums-reaktion med sigende "ååårh-det-er-fedt"-smil til hinanden og fællessang fra første omkvæd fortalte egentlig alt.

Jake budt velkommen

Berusende. Og som et dejligt billede på den igangværende turné blev afdøde Clarence Clemons' nevø Jake også i Roskilde budt varmt velkommen i den store familie, når han i Badlands gav aftenens første saxsolo: Alle de gamle rotter i bandet vendte resolut front mod den nye, og rockede ham støttende gennem dette første møde med det nye store publikum.

Så kom de nye kritiske sange fra Wrecking Ball på programmet. Og man må bare sige, at de nye numre (Springsteens bedste længe) også modtages efter fortjeneste af publikum. Specielt titelsangen med den akustiske intro, hvor tilskuerne i pitten endte med at hoppe som sindssyge og var med til at kaste nedrivningskuglen mod det system, som igen og igen snyder samfundets udsatte. "Hard times come, hard times go, hard times come, hard times go", lød det oppiskende mantra fra Springsteen med resultat i håb om bedre.

Party Time

Tung folk-rock med Death of My Hometown, My City In Ruins' soul/gospel og den jazzy-slaskede positive version af Spirit In The Night viste det mægtige bands' genre-alsidighed, og ledte frem til endnu en festperle, The E Street Shuffle, hvor landsmændene fra The Roots pludselig øgede antallet af musikere på scenen til langt over 20! Party time, folks. Party time.

Men der hvor festen også opnåede virkelig stor dybde var i bandets varme, langsomme fortolkning af Jimmy Cliffs samfunds/kærligheds-kritiske Trapped, som helt naturligt blev efterfulgt af dejlige skæbne-trodsige Because the Night, hvor Nils Lofgrens lange, flotte solo igen mindede en om alle de mange kompetencer dette store orkester indeholder.

Samtidig var det numre, hvor Bruce Springsteens format som sanger måske stod allerstærkest. Indædt. Inderlig, Nok tævet, men ikke besejret – og stadig med mod på drømmen om noget endnu bedre. Med stærkt afsmittende virkning på alle og samlet set et af de helt store højdepunkter denne aften.

Fan-begejstrer
I Waiting On A Sunny Day var de så rollen som fan-begejstrer han tog på sig – i løbeture ud ad Orange Scenes lange sikkerhedsgange i pitten og med håndtryk til masser af ellevilde tilskuere. Et par måneder fra sin 63 års fødselsdag lagde han selvironisk ikke skjul på, at al løberiet slider på "den gamle". Men ikke mere end at han et nanosekund efter havde kræfter til endnu en gang at puste liv i The River med den blødende mundharpe, og give klassikeren endnu en velfortjent runde i manegen. Stort. Og tilsammen et rent efteruddannelseskursus i såvel at styre som have respekt for sit publikum.

Så var det tid til The Rising, Out In The Streets, Land of Hope And Dreams. Altså flere af Springsteens mere voldsomme og massive sange, og skal aftenen have et kritikpunkt er det netop dette: I Roskilde var ikke specielt meget plads til de mere inderlige følelser, eller de fremragende akustiske sange (på guitar eller piano), som han ellers også er en mester i. Dertil var den store festplads tilsyneladende fór opmærksomhedskrævende.

Dog fik man små minder om det sidste i det sættets afsluttende sang, We Are Alive (som Springsteen i aftenens længste præsentation fortalte fik sin inspiration fra hans og søsterens barndomsleg på kirkegården). Her var det den lækre akustiske guitar, der startede og sluttede den herlige fortælling om historiske amerikanske arbejderstemmer fra graven.

Men straks gik det over i første ekstranummer med Born In The USA, som aldrig – gentager: aldrig – har været så voldsom og intens som på denne turné. Ingen kan være i tvivl om den virkelige mening nu. Heller ikke den mest tykhudede Reagan-klon.

Og så var resten ren og uforfalsket Festival-fest: Born To Run, Glory Days – med øm gammelmands-duet med Little Steven – osv, osv. helt frem til en La Mamba-groovet Twist And Shout som endegyldigt punktum.

"Jag alsker jær", råbte han til publikum da bandet gik af scenen, og afslørede hermed lidt mere dansk-kunnen end det rungende R-O-S-K-I-L-D-E, han koncerten igennem havde brølt af sine lungers fulde kraft (og det siger som bekendt ikke så lidt). Med lige så store tilskuerbrøl som svar.

Jo, Roskilde fik sin fest, som uden tvivl vil blive husket længe. Så må en "utaknemmelig" anmelder bare mindes et andet af de ordinære jobs på turen for at få den sjette stjerne og de sidste nuancer med.

 

 

Følg Bruce Springsteen & The E Street Band tryk på hjertet

Tip en ven
20 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:
0
Fatter ikke hvorfor han ikke spiller materiale fra Tunnel Of Love - hans bedste!
0
Fatter ikke hvorfor han ikke spiller materiale fra Tunnel Of Love - hans bedste!
0
Jeg er enig med anmelderen -bortset fra, at jeg ikke mener det var en fejl, at skære ned til tre timer og udelade det akkustiske intermezzo. Som kæmpefan, ville jeg selvfølgelig gerne have haft det med, og en ekstra time havde jeg nok også taget godt imod. Men mine mindre engagerede følgesvende denne aften (som jo nok alligevel repræsenterede flertallet på dyrskuepladsen) var med hele vejen, netop fordi vi blev holdt til ilden, og det holdt sig på 3 timer, hvilket i øvrigt, sammen med The Cure i torsdags, er den længste koncert jeg har oplevet på Roskilde.
Jeg forholder mig til præmissen: "Lav den bedst mulige koncert til et festivalpuplikum", og tildeler Bossen 6 store stjerner, hvor de sidste 6 numre sætter en tyk streg under hvordan man får de mindre entusiastiske i et festivalpublikum til at overgive sig, danse, synge og råbe. Hurra, for at vi endelig fik Orange og E-street band forenet. Det vil formentlig aldrig forlade min top 3 over festivaloplevelser.
Videre til Magtens Korridorer og Machinehead, og så et velfortjent bad og en god nats søvn i en tør seng med dyne og alting. ROSKILDEEEEE!!!!
0
Fantastisk! Noget nær den bedste koncert jeg har oplevet på Roskilde festivalen siden 1995, ryger i hvert fald ind på top fem!
6 stjerner!
0
Så efter at Roskilde pissede mig af sidste år og Roskilde's talskælling (Christina Bilde)fortalte os at det IKKE var de gamle store stjerener der skulle kommme, gad jeg bare ikke roskilde mere. I År er det så Springsteen der kør med klatten, Christina Bilde du er en klovn :(
0
Kan ikke forstille mig en bedre koncert...!!
0
Man kan leve med alle fejlene i artiklen/anmeldelsen, men at anmelderen ikke gider bruge tid på at sørge for at sangtitlerne er korrekte, er sgu for dårligt.
1
Springsteen´s magtdemonstration sætter unægteligt bejlere til hans orange trone i perspektiv!

Springsteen er inkarnationen af Rockens essens.
0
Så Springsteen på turneens første europæiske koncert i Sevilla. Det chokerende er at han faktisk var bedre i Sevilla end på Roskilde.

Ikke desto mindre får begge koncerter ****** stjerner!
0
Jeg troede aldrig jeg skulle opleve noget som ville overgå Faith No More på Orange i 2009.

Bruce gjorde det og jeg har aldrig været så overvældet af følelser efter en koncert.

Det var magisk, rørende, ren rock'n'roll...simpelthen mit livs koncert.

Intet mindre end topkarakter kan gøre det!
0
Nå, det er da godt, man ikke var der, kan jeg fornemme...
0
Uden tvivl den bedste oplevelse på Roskilde i år. 6 stjerner og en masse kærlighed til god gammeldags rock'n'roll og livsglæde!
0
5 stjerner var desværre ikke nok hvis man var der.. 6 her fra! :)
0
Jeg kan ikke huske at have oplevet noget større på Orange scene. En af mine bedste koncertoplevelser nogen sinde - og jeg kender dårligt nok mandens bagkatalog! Alt gik bare op og skabte noget man sjældent får lov til at opleve, som #13 skriver, rendyrket glæde ved musikken og livet, sammensmeltning af publikum og band og ikke mindst - publikum og publikum. Jeg vil nok altid mindes det med en lille klump i halsen. 6/6.
0
Ét nummer er blevet frigivet i HD-kvalitet fra Roskilde/Bruce: E Street Shuffle med The Roots, Bruce og bandet:

http://michaelniebuhr.wordpress.com/2012/07/09/frisk-fra-roskilde-2012-bruce-springsteen-the-e-street-band-og-the-roots-rf12/
1
Hvis jeg nogensinde har set en 6-stjernet koncert, så var det denne her! KAN KUN FÅ 6-STJERNER!!!!
-1
Keeedeligt!! Gav det en chance. Ville se hvad All the fuzz handlede om. Lige lidt hjalp det. Bliver sgu aldrig Bruce fan. Sikkert fedt, hvis man er til den slags americana rock.
0

Log ind for at kommentere.