Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

Correatown
Pleiades

VME / Highline Records | Udkom 27. august 2012
GAFFA
5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner
5 stjerner
Læserne
Endnu ikke anmeldt af læserne
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.
iTunes    Spotify     WiMP     Music Unltd

Angela Correa sætter trumf på med karrierens klart stærkeste album

Amerikanske Angela Correa alias Correatown har skabt et svimlende smukt og demonstrativt overvældende album, der både favner det majestætisk omfavnende og det intimt knugende.

Correas såvel sukkersøde som inciterende vokal er i sig selv et kolossalt aktiv, men på dette hendes femte Correatown-album har hun også udvidet sin musikalske horisont betragteligt – kvinden, der hidtil mestendels har kreeret relativt ordinær indiepop, har givet sin palette en ordentlig overhaling og mestrer således nu et mangefarvet og -facetteret univers spækket med brede penselstrøg og massivt mættede teksturer af generøse mængder nuancerede lag.

Det er skiftevis buldrende episk og sanseligt jordnært og til hver en tid rørende og vedkommende, når Correa som hér folder talentet helt ud, og hvor er vi heldige at have hende. Kun den lidt hysteriske Turn On, Turn Up er på nippet til at falde igennem på en storslået bedrift af et værk, der tæller stribevis af ypperlige numre, men hvis allerfineste højdepunkter må være Further, Isomer, Play og The Point.

Tip en ven
0 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:

Log ind for at kommentere.