Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

Ry Cooder
Election Special

Nonesuch | Udkom 21. august 2012
Anmeldt af Henrik Friis
GAFFA
4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner4 stjerner
4 stjerner
Læserne
Endnu ikke anmeldt af læserne
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.
iTunes    Spotify     WiMP     Music Unltd

Ry Cooder i valgkamp: Protestsang og respektfuld videreførsel af den amerikanske sangskat

Ingen var vel i tvivl efter California-trilogien og sidste års genopdagen af protestsangen. Eller Buena Vista-projektet for den sags skyld. Men nu bekender guitar-maestro og musikalsk genopdagelsesrejsende Ry Cooder for alvor politisk kulør i forbindelse med det amerikanske valg. Og er han Mitt Romney-fan? No way! 

Denne fortsættelse af protestsangen er (igen) baseret på veloplagte, organiske lån fra den amerikanske sangskat – folk, country og lidt rock – parret med skæbnefortællinger: Sarkastisk i Mutt Romney Blues (sagen om Romneys hund på biltaget) eller udleverende Brother is Gone (om de fanatisk konservative Koch-brødre – tilsat fantastisk smuk mandolin) eller Cold Cold Feeling-bluesen om en meget ensom Obama. Stærkt. Men menigmandsfortællingerne rører mest på et album, hvor ophavsmanden spiller alt på nær de trommer, som sønnen Joachim håndterer.
Eneste minus er den distance, Cooder skaber ved at skuespille sine meninger via diverser roller – og så må vi se om holdbarhedsdatoen rækker ud over valget. Men pt. fungerer det fint.

 

 

Følg Ry Cooder tryk på hjertet

Ry Cooder: I, Flathead
14-07-2008 (anmeldelse)
Ry Cooder: My Name Is Buddy
13-03-2007 (anmeldelse)
Tip en ven
0 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:

Log ind for at kommentere.