Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / CD

No Doubt
Push And Shove

Universal Music / Interscope Records | Udkom 21. september 2012
GAFFA
3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner3 stjerner
3 stjerner
Læserne
3,50 stjerner i snit (efter 2 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.
iTunes    Spotify     WiMP     Music Unltd    GAFFA shop

I en foranderlig verden er No Doubt stadig de samme

Det er 11 år siden, No Doubt sidst sendte nyt studiealbum ud. Med Push and Shove understreger de, at de ikke er på vej på pension – de er både glade og energiske. Problemet er blot, at verden har flyttet sig, mens No Doubt musikalsk har stået temmelig stille.

Push and Shove lægger ud med en tre-trins-raket bestående af først Settle Down, som sender tankerne tilbage til bandets ska-rødder. Uden at lyde af stor hitkvalitet er det et af albummets bedste numre, et signaturtrack for det genopstandne No Doubt. Looking Hot skruer tempoet op på dance-rock-måden, og One More Summer runder indledningen af med en pop-rocket kærlig hilsen til 80'erne.

Generelt har popelementerne større vægt end på tidligere udgivelser, men melodierne finder stadig tyngde i en funky bas og tunge trommer. Comeback-projektet lykkes udmærket hele albummet igennem, og det er faktisk meget hyggeligt at blive inviteret indenfor hos No Doubt igen.

Gwen Stefanis vokal med al dens indbyggede attitude fungerer stadig (og behøver ikke det lidt anstrengte følgeskab af billeder af Gwen i bar mave og stramme poses). Der er altså ikke sket omstyrtende musikalske forandringer hos No Doubt de sidste 11 år. Bandmedlemmerne er blevet voksne, blevet forældre, Gwen har udgivet soloalbums. Men i No Doubt er de stadig de samme. Det vil fungere for gamle fans, men om det vil trække nye til truget er mere tvivlsomt.

Følg No Doubt tryk på hjertet

No Doubt: Rock Steady
09-01-2002 (anmeldelse)
No Doubt: Return Of Saturn
21-09-2001 (anmeldelse)
Tip en ven
3 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:
0
Jeg synes det er en rigtig fed plade, som rigeligt fodrer det indre popsvin med melodiøs kvalitetspøp.
0
Jeg så nu hellere, at de gik tilbage til at blive et band igen. Det lyder ufatteligt meget som endnu et Gwen Stefani soloalbum, og det fungerer slet ikke som et comeback-album. Selvom der da er en velfungerende popsang eller to imellem, havde jeg nok hellere set, at de ikke havde indspillet det her. Ikke fordi det er elendigt, men fordi det er vanvittigt ligegyldigt.
0
Pop? Var de ikke en slags rockband engang??

Log ind for at kommentere.

Annonce

GAFFA Shop

No Doubt: Everything In Time
Kr. 99,00
Køb på GAFFA Shop
No Doubt: No Doubt
Kr. 99,00
Køb på GAFFA Shop
No Doubt: The Return Of Saturn
Kr. 99,00
Køb på GAFFA Shop
Annonce
Annonce