Edition:  
Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Anmeldelse / Live / Tirsdag d. 23-10-2012 kl. 11:41

Tame Impala
Lille Vega, København,
mandag d. 22. oktober 2012

Anmeldt af Lars Rønn Olsen
Foto: Jacob Dinesen
GAFFA
5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner5 stjerner
5 stjerner
Læserne
4,00 stjerner i snit (efter 4 stemmer)
Anmeld selv ved at logge ind og føre musen over stjernerne ovenfor.

Albumaktuelle australiere leverede mesterligt psykedelisk håndværk

Det er en taknemmelig ting at spille psych-rock, og man må sande, at Tame Impala ikke ligefrem opfinder den figurative dybe tallerken. Bandet bygger ganske enkelt, om end på mesterlig vis, deres kunst på et halvt århundredes erfaring, men når det så er sagt, er det bestemt ikke en smal sag at genskabe historisk magi med den præcision, australierne lægger for dagen. De er komplet uoriginale til et niveau, hvor det bliver et kunststykke i sig selv.

Live bliver genren ikke mindre taknemmelig, og det virkede nærmest som en formalitet for Tame Impala overhovedet at dukke op, for koncerten havde de allerede spillet inde i mit hoved hele eftermiddagen. Jeg havde allerede set det ske: bandet ville dukke op 25 minutter for sent, vævende, vaklende i en stofrus, mens de 10-15 minutter lange improviserede guitarsoloer voldtog mine øregange med et smukt kaos af knas, skrat og feedback.           

Så det var ikke uden en vis sanselig dissonans, at jeg overværede fem sobre håndværkere nøjagtigt genskabe de uldne guitarriff i åbningsnummeret "Desire Be Desire Go", eller med kirurgisk præcision flænse lokalet i to med "Elephant". Det hele blev leveret i imponerede lighed til bandets to studiealbum, dog med minutiøst indøvede variationer og hele arsenalet af livemusikalske virkemidler: trommesoloer, uforudsete breaks, og alternative repeterede b-stykker. Givet, der er ingen undskyldning for at dukke op uforberedt, når man bygger sit håndværk på 50 års empiri, men Tame Impala mestrer, ligesom på deres to plader, genren til perfektion. Tilføj hertil en af de mest kyndige lydtekniske præstationer, jeg længe har lagt øre til – bandets lydmand fortjener simpelthen en medalje.

Det var en sært kontrolleret og planlagt aften i den psykedeliske rockmusiks tegn, og dem, der foretrækker deres psykedelikere vilde, påvirkede og musikalsk utilregnelige, gik uden tvivl skuffet hjem. Til resten af os var Tame Impala sendt fra himlen.

Følg Tame Impala tryk på hjertet

Tame Impala til Danmark
28-02-2013 (nyhed)
Tame Impala: Lonerism
17-11-2012 (anmeldelse)
Tame Impala kommer til Vega
06-06-2012 (nyhed)
Tame Impala: Innerspeaker
18-09-2010 (anmeldelse)
Tip en ven
7 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Sortering:
0
Fin koncert!!
Men jeg synes mere bandets lydmand fortjener en ørefigen eller en huskekage, end en medalje... Særligt under de første par numre, druknede vokalen fuldstændig, og generelt var der bare for meget distortion, selv til en syrerock-koncert.

Dette ændrer dog ikke på at det var en god oplevelse, jeg er vild med deres lydunivers, også selvom det er nedarvet ;o) Og kommer meget gerne igen for at se dem live, skæve eller ikke skæve!



0
Jeg synes da i grunden godt, at du kunne have husket ekstranummeret i form af "Half Full Glass of Wine", når nu du alligevel inkluderer setlisten i din anmeldelse (:
0
Anmelderen nævner "to studie-album". Savner en anmeldese af den nyeste, "Lonerism", som allerede nu kan købes i butikkerne
0
Værsgo Arne : http://www.undertoner.dk/2012/10/tame-impala-lonerism/

Men det har jo som sådan ikke rigtig noget med koncertoplevelsen at gøre ;)
0
#4: tak! Du har ganske ret i at, min forespørgsel ikke havde noget at gøre med koncerten, men jeg benyttede mig bare af opmærksomheden til at få mit budskab ud! Måske lidt frustration over at GAFFA ikke er lidt hurtigere når en gruppe er aktuel både på koncert- og pladefronten!
0
#5: Problemet kan være, at pladeselskabet har været nærige med anmeldereksemplarerne. Jeg måtte skrive ud fra en flaky streamingversion af albummet uden muligheder for andet end at sidde bænket foran computeren.
0
#6: det har ikke forhindret Undertoner i at klare opgaven til ug, men okay, Gaffa kan ikke være først hver gang!

Log ind for at kommentere.