Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Artikel / Interview / Lørdag d. 11-08-2007 kl. 09:01

Interview: Josh Rouse – jeg får for mange idéer

Den produktive singer-songwriter er atter ude med et nyt, tilbagelænet album

Den amerikansk fødte, men spansk-bosatte singer-songwriter Josh Rouse udsendte for nylig sit syvende album ”Country Mouse, City House”, der igen byder på behagelig og laid back 70’er-inspireret softrock. Vi fangede ham på telefonen i Brooklyn, hvor han er i gang med sin tredje kop morgenkaffe på en lokal diner.

Godmorgen Josh, hvordan står det til?
– Udmærket, tak. Jeg har været et par uger her i Brooklyn, hvor jeg ejer en lejlighed, men nu skal jeg heldigvis snart tilbage til Spanien, da det simpelthen er for varmt i New York om sommeren.

Sidste gang vi snakkede, sagde du, at dit næste album blev et rockalbum, så hvad gik galt?
– Jeg får for mange idéer simpelthen, så det afhænger meget af, hvornår man snakker med mig. Først var det meningen, at dette album skulle være et rockalbum, men da jeg gik i studiet med mit band, fik jeg lyst til at lave et album i stil med Nick Drakes ”Bryter Layter”-album, men sådan blev det heller ikke. På trods af alle mine idéer ender det altid med at lyde som mig.

Og hvordan vil du beskrive det?
– Som noget 30 år gammelt singer-songwriter-musik med en blåøjet country-soul-feeling. Men du kan i øvrigt være helt rolig, der skal nok komme et rockalbum en dag.

Med ”Country Mouse, City House” ville du eftersigende lavet et album, der havde en vinter-stemning. Nu hvor du bor i Spanien det meste af året, savner du så de kolde vintre?
– Ja, det gør jeg vel. Sæsonerne skifter også i Spanien, men ikke særlig meget. Det er ligesom i Los Angeles, hvilket er fantastisk, men jeg er fra Nebraska, så jeg er vant til nogle ret hårde vintre. Måske savner jeg også bare Amerika generelt.

Har du nogle favorit-vinter-album?
– Lad mig lige tænke mig om … Miles Davies ”Kind Of Blue”, som også er en fantastisk New York-agtig plade. Og så er der en sanger, der hedder Eric Matthews, som har lavet en plade, der hedder ”It’s Heavy In Here” i 1995, det er sådan noget rigtigt vinter-popmusik. Det burde du tjekke ud.

Det vil jeg gøre. Fortæl mig noget om din anden nye plade, som du allerede har lavet, og som udkommer i starten af 2008.
– Jeg lavede den, efter at vi havde indspillet ”Country Mouse, City House.” Det tog kun 3-4 dage, og jeg spiller både trommer og klaver på albummet. Det er en del mørkere end det, jeg har udsendt på det seneste, og det lyder endnu ældre. Lidt hen ad Bob Dylan i 60’erne. Det er anderledes og mere improviserende.

Hvornår skal vi regne med at se dig i vores lille land igen?
– Det bliver nok først til februar eller marts, hvilket egentlig er ret dumt, når jeg nu tænker over det, for vejret i Skandinavien er horribelt på det tidspunkt, så jeg kommer nok til at høre en del ”Kind Of Blue” på den tur. Jeg ved godt, at det er lang tid at vente, men jeg kan så glæde jer med, at det bliver med band og ikke solo denne gang.

Lad os lige tage nogle essentielle enten-eller-spørgsmål her på falderebet.
– Ok, fyr løs.

1972 eller 2007?
– 2007.

Dylan eller Cohen?
– Dylan.

Rejer eller kylling, lad os tage den på spansk: gambas eller pollo?
– Gambas.

Dick Cheany eller George Bush?
– Åh shit, det er et tricky spørgsmål, jeg siger George Bush.

Akustisk eller elektrisk?
– Akustisk.

Wagner eller Black Flag?
– Black Flag.

Borat eller Michael Moore?
– Michael Moore.

Blondiner eller brunetter?
– Nu sidder min kæreste ved siden af mig, så jeg må hellere sige brunetter.

Film eller bøger?
– Film.

Bus eller tog?
– Tog.

Havet eller en pool?
– Havet.

Morrissey eller Robert Smith?
– Robert Smith.

The Sopranos eller Godfather 1 og 2?
– The Sopranos, jeg kunne ikke lide Godfather 2.

Nikotinplaster eller nikotintyggegummi?
– Nikotinplaster.

Andy Warhol eller Pablo Picasso?
– Andy Warhol.

Jey Leno eller David Letterman?
– David Letterman.

Use Your Illusions 1 eller 2?
– Jesus Christ, 1 vil jeg tro, jeg ved ikke, om jeg har hørt nogen af dem.

Det var det.
– Ud fra mine svar, kan du så fortælle mig, hvilken personlighed jeg er?

– Ja, selvfølgelig. Jeg tror, du er en singer-songwriter, der pt. befinder dig i Amerika, men du skal snart på en længere rejse til et land, du kender godt. Og så kan jeg også se, at du af en eller anden grund ikke er særlig stor fan af Guns ’N Roses. Har jeg ret?

– Fuck yeah, jeg er meget imponeret. Du kan tjene penge på det der.

Josh Rouses hjemmeside

Tip en ven
Endnu ingen kommentarer. Tilføj din nedenfor

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.