Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Artikel / Interview / Torsdag d. 02-09-2010 kl. 11:00

Undercover: RebekkaMaria – Sister Sortie

Bag coveret på den farverige sangerindes seneste album

Undercover: RebekkaMaria – Sister Sortie
Hvem: Jan Henric Claesson, Anders von Greffelstejn (foto) og RebekkaMaria
Hvor: I Jan Henric Claessons lejlighed
Hvornår: November – December 2009

Det kræver sin kvinde at få visualiseret alle de historier og feministiske idealer, der er at finde på RebekkaMarias "Sister Sortie". Men med hjælp fra blandt andet spejlinger, kniplinger og en grønlandsk nationaldragt har den elektroniske sangerinde alligevel fået skabt en sammenhæng mellem sin musik og det billede, der pryder coveret til det andet album.

– Jeg har selvfølgelig selv lavet musikken og teksterne, men jeg synes også, at det er vigtigt, hvordan man får det serveret i hånden. Og det er også vigtigt for mig, at det visuelle kan kobles med det, der er indeni. Derfor vil jeg heller ikke overlade det arbejde til en eller anden tilfældig person, fortæller sangerinden til GAFFA.

RebekkaMaria har valgt at arbejde sammen designeren Jan Henric Claesson og fotografen Anders von Greffelstejn, som ifølge hende har givet det maskuline modspil, der skulle til, for at det ikke blev for "fimset". Musikken er på dette album samtidig inspireret af sangerindens egne grønlandske rødder, hvilket hun viser ved at stå i den farverige nationaldragt fra landet:

– Min mor er opvokset i Grønland, og jeg har været der mange gange som barn og teenager og elsker bare landet. Jeg er meget inspireret af de grønlandske kvinder, som jeg har mødt deroppe, og som virkelig er nogle store, stærke urkvinder med masser af varme og godhed på trods af den megen elendighed, som de ofte har oplevet i Grønland, fortæller hun.

Det firspejlede billede af sangerinden i både rene og beskidte udgaver ligger som et sort emblem oven på en bund af hendes egne hvide blonder og kniplinger, der er blevet scannet ind som en lys baggrund. Det giver coveret et mere personligt udtryk, der også viser den soul, der har listet sig ind i hendes musik:

– Jeg ville jo gerne lidt væk fra det meget kølige og meget rene Queen Of France. Der var jeg meget sådan en opstyltet diva-type, men denne gang ville jeg gerne lave noget, der havde lidt flere farver og facetter. Før var det var mere en karakter, jeg spillede, og denne gang er det mere den rigtige Rebekka.
                                  


Tip en ven
Endnu ingen kommentarer. Tilføj din nedenfor

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.