Julemixtape: Nikolaj Nørlund
Nikolaj Nørlund, der netop har udgivet Fra Danske Hjerter, anbefaler julemusik til GAFFAs læsere

Sangskriver, producer og pladeselskabsdirektør Nikolaj Nørlund har tralvt i denne juletid. Den 1. januar udgiver han en ep med coverversioner af danske klassiske popsange. Til februar spiller han en 12 stop lang soloturné. Og så er han manden bag udgivelsen "Fra Danske Hjerter", hvor danske kunstnere fortolker juleklassikere.
I den forbindelse har Nørlund været grundigt rundt i julekataloget, og derfor har han lavet dette udpluk som et soundtrack i juletiden specielt til GAFFAs læsere.
Nørlund har i øvrigt tidligere beskæftiget sig med coverudgivelser som Leonard Cohen-fortolkningerne på "På Danske Læber", ligesom han samlede danske musikere om at fortolke H. C. Andersens drømme, omskrevet til sangtekster, på "Andersens Drømme".
På "Fra Danske Hjerter" medvirker blandt andre Figurines, Fallulah, Teitur, The Blue Van og Peter Sommer. Albummet udkom den 15. november, og blandt andet har de udsendt en flot video med Teiturs version af John Lennons "Happy Christmas (War Is Over)", som er en onetake-video i slowmotion. I videoen har Nikolaj Nørlund en knapt så subtil cameo som julemand, se den på GAFFA.tv.
Glædelig jul!
Beach Boys: Morning Christmas (1998)
Jeg spillede den her sang sammen med Christian Hjelm (Figurines, red.) til en koncert for nylig. Den er fra Beach Boys' forrygende julealbum, hvor det er salig Dennis Wilson, som synger den rigtig smukt. Det gjorde Christian også.
http://www.youtube.com/watch?v=k4F1h2RHZDI
T. Rex: Christmas Bop (1975)
En lille uudgivet sag fra Marc Bolan (han er lige så savnet som Dennis Wilson). Jeg prøvede at sælge den til flere artister, da jeg forberedte "Fra Danske Hjerter", men der var ikke rigtig nogen, som bed på. Desværre, det rocker ellers, synes jeg.
http://www.youtube.com/watch?v=IOpNUK1EHYA
Cocteau Twins: Frosty The Snowman (1993, opr. 1950)
Det her track blev jeg først opmærksom på for nylig. Liz Fraser er en af mine alltime-favorit-sangerinder. Cocteau Twins' take på sangen er yderst vellykket. Jeg er blevet helt afhængig af den. Wooosshh. Deres euforiske lyd klæder julen rigtig godt, synes jeg.
http://www.youtube.com/watch?v=e874vKfYfuU
Bob Dylan: Must Be Santa (2009)
Dylans juleplade er dejlig, men jeg har mest taget tracket med på grund af den legendariske video. Hold da fest, den er vild. Kendetegnende for en stor kunstner er, at vedkommende er i stand til at byde lidt på sig selv. Det må man sige, at Bob gør her. Befriende.
http://www.youtube.com/watch?v=a8qE6WQmNus
Mahalia Jackson: Silent Night (opr. 1816)
Mahalia plejede at synge julen ind på knitrende vinyl i mit barndomshjem, og hun får lov at afslutte det her mixtape. Det er smukt. Så er det sagt.













Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.