Vind vinyl eller CD med Tudsegammelt
Tudsegammelt er måske den lyd dansk rap har savnet? Med rødder i hiphop og jazz har gruppen siden 2010 rejst landet tyndt i en tudsegammel tourbus, fyldt til randen med instrumenter. Vi trækker lod om debutalbummet med det fremadstormede hip hop-band.
Konkurrencen sluttede fredag d. 27-07-2012 kl. 09:00
Tudsegammelt består af fem mand, der alle kommer fra det sydlige jylland og nu er bosat i København. Allerede fra gruppens start var én ting helt sikkert; Alt skulle gøres rigtigt! Derfor tog tingende fart fra første færd og Tudsegammelt er nu klar med deres debutalbum og er allerede ude med 1. singlen ”På Landet” hvor gruppen for første gang rigtigt åbner op for deres tekst- og lydunivers.
Lars Da Fari benytter sig flittigt af gamle jazz- og swing-samples fra bag pladespillerne, der sammen med trommer, tuba og gulvbas giver Tudsegammelt en på samme tid gammel og frisk lyd, der er støvet på den gode måde. De to rappere, Leon MC og Klaes, supplerer hinanden godt, og med skæve tekster og et smil på læben er vi indholdsmæssigt langt fra pistoler, bling og hoes. Der skabes et tekstunivers, hvor det handler om rap, lak, beats og blæs, og hvor god stil er lig med undertrøjer, seler og blød hat.
GAFFA så Tudsegammelt på Vesterbro Festival og gav 5 begejstrede stjerner. Denne sommer kan du opleve bandet på bl.a. Den Grimmeste Festival i Brabrand. Se flere datoer i bandets kalender.
















