BEMÆRK! Dette arrangement er afviklet eller under afvikling (det startede søndag d. 25. april 2010 kl. 16:00). Du kan derfor muligvis ikke længere købe billetter til arrangementet.
Hannah Schneider -tømmermændsc.
Studenterhus Odense
Søndag d. 25. april 2010 kl. 16:00
Hannah Schneider - Tømmermændscafé den 25.04 kl. 16:00
Billetpris:
Studerende 50
Ikke Studerenede 80
Koncert + madbillet for studerende 95
Koncert + madbillet for ikke studerende 130
Musik, Mad og Hygge
Det er nu muligt at købe madbillet i forsalg. Vi serverer pasta med vegetarisk alternativ. Maden serveres i pausen.
I 2008 var Hannah Schneider en del af DRs Karrierekanonen. Hun har netop skrevet kontrakt med Mermaid Records og udgiver senere på året sit debutalbum. Wating for you er første single fra albummet.
Begge Hannah Schneiders forældre er klassiske musikere. Under opvæksten i Virum, var der musik overalt i det lille rækkehus, og Hannah har gennem sin barndom gået i musikskole, spillet i bands og sunget i kor. Hendes mor er pæredansk, mens hun fra sin far har både amerikansk, russisk og jødisk blod i årene. Tilgangen til såvel det at spille musik som til det engelske sprog har dermed ligget lige for
26-årige Hannah Schneider er ikke let at sætte i bås. Nok er hun en slags singer-songwriter, der har skrevet sange, siden hun var 12-13 år, men hun har aldrig været nogen typisk guitar-pige. Derfor har hun fundet sin egen legesyge vej ind i musikken og har f.eks. gennem mange år samlet på små keyboards. Hannah Schneider skaber sit helt eget personlige musikalske univers, når hun blander keyboards og gamle maskiner med akustiske guitarer, blokfløjte og harmonika. Første single fra det kommende debutalbum hedder Waiting for you.
Sangen bobler af energi og sødme, og der er en helt igennem sommerlig stemning over den fra start til slut: Fra håndklappene over det overstadige næsten The Doors-agtige orgel til Hannahs ubesværede muntre vokal. Selv siger Hannah Schneider om Waiting for you: Det er sjovt, for det startede med at være et sørgmodigt nummer, et lidt bitter-sødt nummer. Men efter jeg begyndte at indspille det, udviklede det sig, og så begyndte det at blive sådan lidt fransk. Jeg forestiller mig en pige i en rød kjole, der står på en bro og vinker efter noget, der aldrig kommer. Sangen har et lidt ungdommeligt glad præg, en udadvendt vibe. Det her er et nummer, der nærmest skrev sig selv på en eftermiddag.
Ved den netop afholdte Spot Festival spillede Hannah Schneider en koncert, der ikke blot fik en fantastisk modtagelse af et publikum, der gav hende og hendes band stående ovationer. Også anmelderne faldt pladask for Hannah Schneider. Gaffas anmelder giver koncerten fem stjerner og kalder den en stor positiv overraskelse og skriver videre, at et debutalbum nu er ventet med længsel. Soundvenue uddeler fire stjerner og kalder den en på alle måder betagende koncert fra en kvinde, der højst sandsynligt bliver svær at komme udenom i fremtiden. Waiting for you er som albummets øvrige sange produceret
af Hannah Schneider selv i tæt samarbejde med producer Kåre Kabel Mai.
Adresse:
Studenterhus Odense, Farvergården 7, 5000 Odense
Arr.: www.studenterhus.dk