|
|
|
|
Tilmeld dig GAFFA Live nyhedsbrevet og modtag nyheder om koncerter og nye funktioner på GAFFA Live. Klik her for at tilmelde dig.
|
|
The William Blakes
Studenterhuset
Fredag d. 10. september 2010 kl. 21:00
Billetpris: 140 kr. ekskl. gebyr
The William Blakes lancerer ny plade med koncerter i september
Tredje udgivelse fra The William Blakes har fået titlen ‘The Way Of The Warrior' og udkommer den 13. september på Speed of Sound. I dagene op til udgivelsen vil bandet i stedet for den traditionelle release-fest spille tre koncerter i Århus' Voxhall, Ålborgs Studenterhuset og Københavns Store Vega.
Titlen
‘The Way Of The Warrior' er et udtryk der stammer fra japansk samurai-teknik. Det referer til krigerens vilje til at miste sit eget liv. Kun når man er klar til at dø, kan man vinde over alle fjender. Bandet fortæller at denne mentalitet er meget sammenlignelig med det de stræber efter, når de laver musik. At miste sig selv i øjeblikket, være villig til at fejle, kaste sig ud fra klippen og ikke tage nogen sikkerhedsforanstaltninger.
Den nye plade
På denne nye plade fik bandet en femte samurai, nemlig producer Jon Schumann, der i samhørighed med bandet kastede sig ud hvor det var dybest. Det involverede bl.a. også at indspilningen tog længere tid og fortsatte - efter turen til studiet i Sverige - med en periode i Danmark.
"Der er ingen tvivl for os om at dette bliver vores mest markante udgivelse indtil videre," udtaler Frederik Nordsø; "Vi har forsøgt at indfri musikkens drømme på den her plade. At forfølge ideerne til verdens ende."
Bo Rande fortæller: "Vores mål har denne gang været at kommunikere klarere på alle planer. At fjerne tvivlen og grumsen fra lydbilledet og sætte fokus på de bærende elementer; Om det så er den gode melodi eller det eksperimenterende lydlandskab."-L-





