Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Onsdag d. 17-12-2008 kl. 13:23

AC/DC-fans er sure på Billetlugen

Kaos omkring billetsalget til koncerten med AC/DC skaber store frustrationer

Af John Fogde
Foto: Guido Karp

Det er tolv år siden, AC/DC sidst gæstede Danmark, og derfor er interessen for den kommende danske koncert med den pladeaktuelle gruppe ikke overraskende særdeles stor. Alligevel har der dagen igennem været store problemer med at købe billetter til koncerten 19. juni i Parken via billetudbyderen Billetlugens webside.

I skrivende stund kan man stadig ikke komme ind på den del af Billetlugen.dk, hvor man kan købe billetter, og man bliver på billetudbyderens side mødt med denne besked:

"Billetlugen oplever store problemer med at afvikle forsalget stabilt. Vi beklager og arbejder på at stabilisere systemerne".

Der er endnu ikke noget, der tyder på, at der skulle være udsolgt til koncerten, men det kan naturligvis skyldes, at folk ikke har kunnet købe billetter via websiden, siden salget blev sat i gang klokken 10:00 i dag.

Problemerne med at få billetter til koncerten med AC/DC har medført frustrationer blandt gruppens fans, der har valgt Facebook som et af steder, hvor de kan afreagere lidt. Eksempelvis er gruppen "FUCK Billetlugen" blevet oprettet her til formiddag, og på to timer fik den omkring 140 medlemmer, der bruger gruppen til at beskrive deres problemer med Billetlugen.dk.

Det er ikke første gang, der har været problemer med online-salget til højtprofilerede koncerter i Parken, hvilket kan være grunden til, at der på Facebook findes 17 Billetlugen-relaterede grupper med navne som "Billetlugen Stinker", "Jeg Hader Billetlugen" og "Nu Må Billetlugen Tage Sig Sammen!".

Lignende frustrationer er ifølge Billetlugen selv også blevet formuleret i en kundeundersøgelse, som firmaet offentliggjorde konklusionen på tidligere på måneden:

"Billetlugen har netop gennemført efterårets kundeundersøgelse. Generelt er Billetlugens kunder meget tilfredse med Billetlugen. Der er gennemgående 3 ting som kunderne ønsker Billetlugen gør bedre. Vi skal blive bedre til store salg med eftertragtede kunstnere, vores gebyrer skal i større grad afspejle det produkt, der leveres, og mange kunder ønsker at Billetlugens nyhedsbrev bliver mere personligt, så det passer til musiksmag, og hvor man bor".

Desværre har Billetlugen ikke nået at tage sig dette til efterretning, og her mere end tre timer efter billetsalget startede, er det fortsat stort set umuligt at købe billetter til koncerten med AC/DC online.

Vi har gentagne gange ringet til Billetlugen i håb om at få en status på billetsalgssituationen, men det har ikke været muligt at komme igennem.

Tip en ven
62 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Jeg stod foran Fona i Hellerup kl. 06 og som nr. 7 i køen fik jeg billetter 10.25. Men det var efter adskellige nedbrud og desværre indercirkle udsolgt... Men Ståpladser er for fedt... Men det holdt hårdt.
Min kammerart står foran Fona i Roskilde som nr. 15. Han har ikke fået billetter. Totalt sindsygt at billetlugen er så ringe... Det sker gang på gang når de store navne kommer...
vh
Frosten en lykkelig AC/DC fan der skal i parken 19. juni...
Vi stod i kø fra kl 9 ved fona og kl næsten 13 fik at vide at de ikke kunne få flere billetter at sælge. og indtil flere gange gik hele systemet ned og de kunne ikke sælge nogle billetter. Det sureste var dog at vi lige var kommet op til kassen da det de ikke kunne sælge flere billetter. Det er sgu ærgeligt.
Jeg står lige nu og prøver at komme igennem og jeg kan squ ikke komme igennem :S Det pisse irriterende!
Jeg har trofast siddet her siden kl. 1000 og ventet og ventet - synes det er trist at Billetlugen.dk bliver ved med at få overdraget hvervet med at sælge billetter til store arrangementer. Men mon ikke det hænger sammen med at Parken og Billetlugen.dk er et fedt - så der kan spares en del ved at booke begge dele samtidig. Værst må det dog være for dem der har stået ude i kulden foran en Fonabutik og stadig ikke har fået nogle billetter, trods deres ihærdighed.
Men som der står om arrangementet på Billetlugens site: "Alt godt kommer til den, der venter - og ventet, det har vi!" (kommentaren er blot skrevet om selve arrangementet - altså at AC/DC ikke har været i landet i 13 år......) Men morsomt er det da, trods min kæmpe irritation overfor BilletLugen.dk
Ja det er det sædvanlige pis med Billetlugen.Store begivenheder magter de stadigvæk ikke.
En anden ting er, at jeg mener en stor del af årsagen til at almindelige dødelige ikke kan få deres billet på nettet , er at mange firmaer, organisationer, pladeselskaber , sponsorer etc skal have en betragtelig del af billetterne til kendisser, VIP `s, folk ved musikken, skuespiller, ja og kongehuset ! Og indtil dette er på plads er billetlugen.dk lukket.
Vi får se om der er rester tilbage senere idag.
Der er flere ting galt med det her billetlugen ræs.
1: venues er alt for små til et så legendarisk rockband der spænder sin fanbase på så mange generationer.
2. Vi danskere har jo kronerne men managere og en del andre interessenter har så tralvt med at køre showet at de ikke overvejer der måske var RIGTIGT mange der ville betale for at se ACDC. Godt Lars (metallica) er dansker og kan afholde 5 koncerter for fulde huse.
3. BIlletlugen har jo nærmest monopoliseret sig den frie konkurrence alt for hurtigt fordi billetlugen har været alt for arrogante og ikke afhjulpet deres potentielle kunder godt nok. Lidt ligesom posthuset og deres uhyglig dårlige service som de nu pludselig begynder på at stramme op fordi citymail har meldt sig på banen. Successen gik for hurtigt og nu kan de ikke følge service op i forhold til udbuddet. Tør man sig Samaritten hehe

Der er dog en masse løsninger.
1. Jeg ved at størstedelen af kulturelskere bor på sjælland men man kunne vel lette røven til et sted hvor der var plads. Eks Horsens eller et sted på Fyn OG udvikle det sted hvor koncerterne stod så man ikke blot blev kastet ud på en nedlagt fodboldbane.
2. Som allerede nævnt kunne managere og andet godtfolk som sidder bag scenen og er forblændet af at tælle penge - de kunne overveje at lave flere koncerter ved at prøve at spørge de udemærkede afdelinger som SonyBMG / EMI / Universal / Warner om hvordan fanbasen og demografien er i DK. Det VED jeg de dygtige folk der sidder med håndteringen af pågældende artister VED. Management er ikke kun til for artisternes skyld i dag. Det er en velkørende ekstern forretning med markeds og image specialister. Man kunne blot nævne at POink Floyd der ikke har lavet noget i årevis har en management stab på over 100 mennesker.

Sidst vil jeg lige give en bemærkning for de pushere der allerede nu sidder med alt for mange billetter og sælger til overpris.
SKAM JER!!! det er dyrt nok og i var heldige at få flere end i bedte om.
Det er vel ikke sådan at I skal have løn frivilligt at have stået ude i kulden eller har været heldige at komme ind i første hug.

Til alle AC DC fans. Køb ikke af de snyltere i gør bare problemet værre. For dem der har været mange år på roskilde kan jeg blot minde på årene 95 - 98 hvor de stod i hobetal på perronen og solgte til overpriser for til sidst i 98 at overvære en sælge skille sig af med billetten for en ostemad og en pilsner.

Har ikke tålmodighed til Billetlugens pis. Tror også der foregår mange lokumsaftaler inden menigmand kan komme til. Burde starte et bureau, der sælger til alle på lige vilkår.

Købte standing, front row til Wembley Stadium til ca. 480 DKR istedet for.
Nu er den meldt udsolgt. Men jeg håber på
at finde billet på den blå avis. Det sker
jo tit at folk ikke tænker et halvt år frem
og så dukker der noget andet op. Det har jeg før oplevet ved andre større koncerter.
Men jeg krydser fingre.
Kæft man jeg kunne kraftedme ikke komme igennem og prøvede i 3 timer og nu der squ udsolgt I) Men ja har skrevet mig på venteliste og må håbe.
Har 2 sitteplasser, noen som vil bytte med ståplasser? itrhon at hotmail.com
Stod i kø i bidende kulde, ved Fona i Kolding Storcenter fra kl. 04.30 som nr 12 i køen. Der gik næsten en time, før de første 8 havde fået hvad de kom efter. Fik mine billetter men det tog virkelig sin tid!!!!! MEGA frustrerende!! Aner ikke om man er købt eller solgt????????????
Det er sgu utroligt at dette kan ske gang på gang!!
Ja efter knap 6 timer ,lykkedes mig at kommer ind på step 1 ! Men ak, vente tiden var igen dræbende men så lige pludselig skiftede billedet og hva stod der så , Fucking UDSOLGT ! Flot flot !
Jeg loggede på billetlugen kl. 12 og fik billetter kl. 15.30! Jeg er glad for billetterne, men systemet er under al kritik. Hvorfor kigger man ikke på løsningerne i fx. USA - der kan de håndtere de mange hits uden at systemerne bliver ustabile eller bukker ned.
aleqz?

hvor har du købt dine wembley billetter ?

på forhånd tak
clearview,;
Du er min "dagens helt" Klar i spyttet!
de skulle skamme sig!
FUCK BILLETNET
Stod udenfor fona Esbjerg fra i går kl 15...pisse koldt..var nummer 20...blev seendt hejm kl 1330 med et nr til billetlugen...ingen billet øv
DERFOR FUCK BILLETLUGEN
jeg vil også give mit besyv med om det åndsvage system til billetlugen ... min kæreste tog på arbejde i går aftes kl 20 og tog fri kl 4 i morges for at tage til horsens og ventede udenfor fona til de åbnede kl 10 men han ventede forgæves for systemet gik ned hele tiden men han blev stående indtil de blev bedt om at gå af personalet . Han kom næsten grædefærdig hjem fordi han sådan ønsker at komme til koncert med AC/DC TIL SOMMER MEN DET KAN MAN ÅBENBART IKKE I DETTE LAND FORDI BILLET SYSTEMET ER PIS I DAGENS DANMARK
Peresbjerg; Siden IGÅR kl. 15!!????, det er jo direkte at pisse på folk (sorry)
og til
Dorthe63; Det er da også helt ude i hampen.
Denne tråd og den under "AC/DC i PARKEN" burde sendes til medierne.
NU MÅ DET HØRE OP!!!! Det er jo næsten monopolistiske tilstande!!!!!
Til behagelig orientering var der stadig billetter at hente kl. 16.19 via fanklubben på acdc.com.
Stadig IKKE GODT NOK AF BILLETLUGEN!!!
Og jeg er sgu egenligt ligeglad med AC/DC (ville give to billetter væk i gave) men det pisser mig vildt af at folk behandles på denne måde, Igen og igen og igen og.......
@clearview

Uanset hvordan du vender og drejer det så skal billetterne købes via billetlugen eller billetnet. Det hjælper ikke at flytte koncerten til Jylland. Og selv hvis AC/DC havde annonceret 2 koncerter var resultatet blevet det samme.


@progdaddy

Sponsorer, pladeselskabs folk og andre VIP's bliver typisk enten inviteret eller tilbudt billetter før alle andre. Jeg sikrede mig selv billet i sidste uge og har derfor ikke været berørt af dagens ballade (heldigvis) men det er klart et problem.
skulle først møde i skolen klokken 10 så tænkte at jeg kunne købe der. et par minutter i 10 fuckede billetlugen så kunne ikke købe der. klokken 10:20 besluttede jeg mig for at køre i fona istedet. tænkte at det nok ville være nemmest. da jeg kom der ned var der kæmpe kø og dem der kom ud, sagde at systemet var helt fucked. der gik nok et kvarter pr. kunde, fordi der var så mange problemer. omkring klokken lidt i 13 sagde de ansatte at vi ikke kunne købe der, fordi systemet var gået helt ned. jeg skyndte mig så i banken for at få smidt alle mine kontanter tilbage på kontoen, hvorefter jeg kørte tilbage til skolen. oppe på skolen sad jeg så i halvanden time med 3 forskellige browsere og telefon, og prøvede at komme igennem. omkring klokken 14:20 lykkedes det mig så at komme igennem med apple safari. uheldigvis kunne jeg kun få billetter oppe i C4. oh well, i det mindste har jeg billetter
Hvad med de kendte som får billeterne uden at røre en finger, føj!
Det er det samme hver evig eneste gang, der er et stort arrangement!

Billetlugen har ikke kapaciteten til at afvikle billetsalg til større koncerter!

De sjofler kunderne hver gang!

Håber snart at det får nogle konsekvenser..!!!!
Skriv jeres mening til billetlugen her:

http://www.billetlugen.dk/om-os/kontakt-os/

Og giv gerne opfordringen videre til alle i kender.
INFO.....Vil i have billetter..så meld jer ind i acdc fan klub på ac/dc.com det koster 40 dollars jeg har lige fået billetter til plænen.... jubiiieeee ses d 19-6
Nu har jeg lige læst alle comments. Jeg går straks ind på
http://www.billetlugen.dk/om-os/kontakt-os/ . Det er da for galt, det her. Nu må de da lige tage sig sammen. Der burde ikke være nogen som helst problemer OVERHOVEDET. Ej det er virkelig .. I sådan et lille land som Danmark. Jeg vil have en forklaring.
I kan også maile direkte til kundeservice@billetlugen.dk
Jeg kan kun opfordre jer til at melde ud til dem og til pressen. Deres monopol skal væk, når de åbentbart ikke kan klare opgaven.
Jeg skrev frem og tilbage med dem tidligere i dag med flere af de samme argumenter som jer, men fik kun uhøflige svar tilbage. Til mit argument om, at det var enormt dårlig kundeservice, og at det jo skete gang på gang, fik jeg denne åndssvage bemærkning tilbage,som viser Billetlugens ligegyldige indstilling til tingene:

"Om det er dårlig service kan vi altid have en diskussion om. Faktum er dog at det er sådan det hænger sammen."
Det er for åndssvagt, jeg gik fra arbejde og stod i kø i 3 timer og da jeg står som nr. 4 i køen kommer fona chefen med en meddelelse om at de ikke må sælge flere billetter til AC/DC koncerten i parken fordi serveren er brudt helt sammen :S og det skete mange gange før det.
Nu fik jeg ingen billet :'(
Har skrevet til TV2/Nyhederne.........så må vi se??
Så hvis andre gider gøre noget andet, nu skal de satme få ;o)
Men god Jul anyway.....
BTW den er god nok at hvis i melder jer ind på acdc.com kan i blive medlem for 40$ og derved modtager i en kode så i kan få billeter specielt fra billetlugen :) har lige gjort det så nu er det bare et spørgsmål om tid før jeg modtager mine billetter!! jubii
Hvis man melder sig ind i deres fan klub lige
nu og her, er man så sikker på en billet på plænen foran scenen?
fik inderscene billetter klokken 16 i efter middags igennem deres fan side... så nemt kan det gøres. WUHUU
Til slagtermads :
Altså foran scenen,nede på plænen, ikke?
jo præcis de bedste billetert man kan få!!!
I Østrig blev der udsolgt på få minutter. Så tænkte promotors at det måske var en god ide, siden efterspørgselen var så stor at man gav en ekstra koncert, hvor et stadium der har kapacitet på 50.000 tilskuere. Hvorfor ikke gøre som Metallica? Add more dates, hvis efterspørgslen er så stor? Man kan læse arktiklen på blabbermouth.net om AC/DC's sellsout in minutes
Tja, fik selv de tre billetter jeg skulle bruge. ( Og nej, købte sgu ikke 6, blot for at videresælge dem til fed overpris.!!) Men før jeg fik fat i disse billetter, søgte jeg lidt rundt, og fandt billetter til 110 GBP hvilket, med dagens kurs svare til ca. 900 Kr. Vel egentlig en OK-pris. eller...?!!...hvis jeg skulle købe på det sorte marked, så fanme heller 900 kr. hos et firma, end 900 kr.hos en privat åger-slange. Lad dem rådne op med deres billetter...Så her kommer der et link, så kan i selv afgøre om i vil købe eller ej.....

http://www.theonlineticketshop.com/shop/50679/ac-/-dc/ac-/-dc-parken-19-june-2009-tickets.htm

Spørgsmål, så bare skriv herinde..

Jeg er ikke ærgelig mere.
Nu er jeg sku gået hen og blevet rigtig VRED!
Det kan faame ik være rigtigt at et "proffesionelt" firma som billetlugen.dk ikke kan finde ud af at håntere sådan en stor efterspørgsel. For det er jo ikke første gang det sker... Men hvad kan man gøre når parken og billetlugen er to sider af samme sag? Det er sku lige til at tude over.
Og udover det, er det også umanerligt respektløst over for alle os koncertgængere.
12 years of waiting, all for nothing
Peresbjerg, skal vi ikke lige blive enige om at Bliietnet ikke har noget med denne skandale at gøre...
peresbjerg. prøv lige at send dit telefon nummer. kan måske hjælpe dig med billet.
Jeg fandt ud af omkring kl 11.00 idag at det var idag at billetsalget startede,og lige omkring kl 12.45 stod jeg med 6 billetter i hånden...det er faktisk kun et spørgsmål om at gå ind under salgssteder på billetlugens hjemmeside,så jeg stod mutters alene hos dan billet i odense og købte mine billetter.....
www.dba.dk er der 3 stk. til salg, for pålydende. søg på billetter og så på ac dc. men i skal nok have fart på. Der er tlf.nummer på sælger i annoncen
HA HA... fik 6x2 billet på billetlugen. Kig ind klokken 10.00 færdig kl. 10.13...

:D

så jeg har intet at brokke mig over.... gik som smurt..
cosius.....husk at spille lotto på lørdag, for med det held du åbenbart besidder kan du absolut KUN få de 7 rigtige..!..;))
Se evt billetlugens kommentar på
http://kpn.dk/popmusik/article1546475.ece
"Den skal ikke mindst indeholde en plan for, hvordan man undgår lignende situationer i fremtiden," siger Flemming Schmidt, som mener, at Live Nation i lang tid ikke har haft problemer med at få solgt billetter på en kundevenlig facon.
Hvem fanden er Live Nation ???
goaguro :
Dem der før i tiden hed "DKB Motor".
fik også 6 billetter via nettet kl 10 imorges. det tog 10 minutter så var de bestilt
Min kammerat sad med 2 computere og prøvede. No luck:-S
Må jeg anbefale:
Meld dig ind i ACDC Fanclub (acdc.com) det koster kr. 200.00. Her kan du købe 2 stk. billetter til koncerten i Parken (der er pt. stadig pladser alle steder på nær inderplænen). Jeg har lige gjort det og er lykkelig.... De kr. 200.00 er givet godt ud og er vel bare prisen på 3 fadøl i Parken.
FUCK FUCK FUCK. dagen starter med at vente i rosengårdscenteret ca 3 timer samtidig med min kæreste sidder på sit arbejde og prøver uden held,lige pludselig kommer der en fra fona og siger at det er slut, de gider ikke mere, lortet er gået ned, vi snakker med en og får at vide at vi kan ringe til danbillet, det gør jeg, godt nyt de har billetter, jeg skal bruge 2 ikke noget problem, der er mange, men vi skulle hente dem de ville ikke reserverer dem, ok ud i bilen ind til fucking danbillet i odense ca 10min kørsel kommer der ind, desværre ingen billeter de er lige solgt. FUCK JER DER SKAL SÆLGE BILLETER SOM IKKE HAR EN SKID STYR PÅ NOGET """ BILLETLUGEN OG DANBILLET. TAG JER SAMMEN DET ER VEL EN SERIØS FORRETNING OG IKKE EN BOLSJE BUTIK
men hvem er det så der har fået billetter?
det lyder jo som om der ingen der har fået.
Fik 6 stk til indeplænen kl.10.05 folk der ikke har fået endnu kan købe via www.worldticketshop.com eller melde sig ind i ac/dc fan club for 200 spir og derefter købe billet derinde max 2 stk pr fan member.........
ÆV og ØV - jeg prøvede uafbrudt fra kl. 10-15 på at komme igennem og købe billetter men uden held. Jer er nu på venteliste og håber det bedste MEN....
Jeg vil meget gerne købe 2-4 billetter, hvis nogen har dem til overs og HVIS der er en Dizzy Mizz Lizzy/Tim C-fan eller samler imellem, kan jeg komme med et RIGTIG godt bytte.....(originalt Mary Holds The Sun-demobånd med Tims Autograf fra 1990). Skriv her eller ring 29 61 98 93.
SFR75.....>> tjek denne hjemmeside. ca. 900 kr. pr. billet omregnet fra Engelske pund. Men stadig en OK pris..?!

http://www.theonlineticketshop.com/shop/50679/ac-/-dc/ac-/-dc-parken-19-june-2009-tickets.htm
ctu.bauer: Tak for tippet!! Det kan være, det ender med det.....
Jeg er LIDT imod at købe hos "hajerne", for de er jo med til at sørge for, billetterne bliver udsolgt før vi andre får købt nogen.....
Der er ikke flere billetter hos fanclubben, men til gengæld er der en dum billet-haj, der har én til salg for 1400,00 på dba. ØV igen!!
..... det kan da ikke komme bag på nogen at de ikke kan finde ud af noget så simpelt som at sælge billetter, når det nu en gang er det billetlugen lever af. Peter Østergaard og billetlugen, er ligesom farmand i PS&E (FCK) kun interreseret i at score kassen. De er da pisse ligeglade med AC/DC fans... Amatører
cosius,

Med mindre de 2x6 biletter er til din familie og venner, så er du en af dem der ødelægger det hele for andre.

Jeg stod ved Fona i Nørrebrogade fra 6.30, var nr. 3 i køen og fik min plænebillet.

Da jeg så at fanclubben stadigvæk havde biletter (blev medlem i mandags), anappede jeg en inderplæne billet. Begge billeter forbliver i familien.

Skal se AC/DC inderdørs i Stockholm den 20 februar 2009(biletten kostede rundt regnet 3 x normal pris) og den 19 juni 2009 udendørs og virkelig tæt på!
Har lige prøvet at få billetter på worldticketshop.com - de kan fåes, men til den nette sum af 3200kr PER STYK!! Så det bliver ikke denne jul, at min mand skal overraskes med billetter til AC/DC - sad også ved computeren hele dagen uden held - og kunne naturligvis ikke komme igennem pr. telefonen. I bakspejlet kan vi se, at den eneste "sikre" måde ville have været at melde sig ind i fanclubben inden - men det er da også helt forrykt at det er det, der skal til, for bare at have en lille chance for at få billetter!! FØJ til billetlugen - og det værste er at det jo hverken er første eller sikkert heller ikke sidste gang, at de får salget til de store koncerter, og slet ikke kan håndtere det!!!

ÆVÆVÆVÆVÆV!
Angående worldticketshop.com så ville jeg personligt, være ret varsom med at , bestille billetter der´
Firmaet bag sited, er gået i betalingsstansning flere gange og så opretter de bare nye sites med lign navne... Der er RIGTIG mange historier om folk der ikke får deres billetter ej heller pengene tilbage. Udover det, handler de også i Uoverensstemmelse med dansk lovgivning, da det slet ikke er lovligt at sælge billetter til arrangementer på dansk grund, til en så stor overpris.
PAS PÅ! Det er jo mange penge.
Stod selv ved fona.. Jeg har snakket med fona's hovedekontor.. De meldte udsolgt kl 13.. Men det var ikke fordi at der ikke var flere billetter, men fordi at de vuderede at vidre salg ville skade deres jule handel.

Fuck fona siger jeg bare, de vil godt have lidt reklame ved at sælge billetterne om morgenen, men om eftermiddagen så er det slut.

Det er da enten eller, ikke kun hvis det er til deres fordel.
Ankom til Rosengårdcentret tirsdag aften kl 21,05 som nr 8 i køen. Vi havde en hyggelig nat med god stemning. klokken 06,30 blev vi lukket ind i varmen og klokken 10 åbnede Fona og de 5 første i køen blev kaldt frem. Klokken 10,22 fik den første i køen sine billetter. Jeg fik mine billetter i afsnit A10 nok de aller dårligste billetter i hele parken. Det var hvad Fona kunne tilbyde en som havde ligget i kø næsten 13 1/2 time. Fuck hvor er det ringe. Hele kulturen med at ligge i kø er fandme væk, når man ikke får ordentlige billetter og er blandt de 10 første.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.