GAFFA  TV

Satyricon og Skambankt til Roskilde

Norsk black metal og rock'n'roll kan opleves på Dyrskuepladsen til sommer

"Norsk black metal, norsk black metal, norsk black metal, norsk black metaaal ... og hass".

Dette legendariske omkvæd fra Red Warszawa har man i tidens løb kunnet høre mange gange på Roskilde Festival, både fra scenen og rundt om i teltene.

Nu får det muligvis ny aktualitet, idet Roskilde Festival netop har offentliggjort to nye bands, hvoraf i hvert fald det ene må siges at være noget nær legendarisk inden for den norske black metal. Nemlig Satyricon. Det andet band er de norske rock'n'rollere Skambankt, som for tiden er aktuelle som opvarming for D-A-D på disses Danmarksturné.

Satyricon er dog ikke "kun" black metal, idet de kombinerer den dystre, betontunge musik og de sortsynede tekster med elementer fra mere traditionel rock. Seneste album er "The Age Of Nero".

Skambankt (billedet) har Kaizers Orchestra-guitaristen Terje Vinterstø som forsanger og spiller rendyrket rock'n'roll, punk og hard rock med inspiration fra klassiske navne som The Stooges og Motörhead, tilsat direkte, socialistiske tekster fremført på norsk. Gruppen har efterhånden opnået et stort livepublikum i Danmark.

Roskilde Festival lover i øvrigt at offentliggøre flere norske navne fredag og lørdag, inden for genrer som pop og hiphop. Når det lige er i denne weekend, de norske navne bliver annonceret, skyldes det, at den store norske branchefestival By:Larm finder sted i Oslo netop i denne weekend, og branchens fokus på norsk musik er derfor særlig stor i disse dage.

 

 

Tip en ven
9 kommentarer
Endnu en salve kedelig og forudsigelig omgang rock, hvor er spændingen og hvor er den store idé i at booke et band, som foråret igennem spiller et utal af koncerter i DK? Skulle det tilfældigvis være et selskab, der har bidt sig vej ind på plakaten med et navn eller to?;-)
Kom med noget fremadrettett og stimulerende, kom med:
Hella
YeahYeahYeahs (de kommer, ud med det Roskilde)
Lightning Bolt
Gallops
Mahjonng
Tortoise
Animal Collective (én koncert i DK er langt fra nok)
Ratatat
Crystal Castles
Tera Melos eller Bygones
Weezer!!!!
.....og ja, kom i det hele taget med kaniner og ikke bare ører, Roskilde!;-)
Der fik vi da lige af vide hvad du (mkkkl) gerne vil høre, og det er da også i orden. Smag er da heldigvis forskelligt.
Du skriver at det er kedeligt og forudsigeligt, jeg har svært ved at se hvor meget mere nuanceret de bands du nævner der, er i forhold til de to navne der er offentliggjort.
festivalerne er jo nødt til at hene bands der er på tour. Alt andet er jo alt for dyrt, især når der begynder at rulle store amerikanske navne ind.
Hehe, nu var halvdelen af min ranting vist også af en mere frit fabulerende karakter, hvor jeg fik skudt min egen ønskeseddel afsted;-)
Dog vil jeg stadig stå på at de ønsker viser en tiltrængt nuancering i et program, der indtil videre indeholder lidt for lidt at komme efter, hvis man ikke er til rock i den forstand som det udføres ved ex. down, skambankt, etc. .. ...
Selvfølgelig vil de fleste nicher og genrer blive dækket ind i det endelige program og selvfølgelig hiver Roskilde bands ind, der i forvejen er på tour, men nu er hårde rockbands ikke de eneste, der har en koncertkalender klar for sommerperioden og derfor undrer jeg mig en smule over at Roskilde ikke har trukket lidt mere med gods på frem endnu .. .
Skambankt bliver monster fedt. Nu så jeg The Blue Van sammen med D-A-D (og de var sindssyg fede), så jeg er glad for også at få muligheden for at se Skambankt. Det band er jo lige i Roskildes ånd!
YEAH SKAMBANKT ER VOLDNICE! Men jeg så altså gerne noget andet end alt det rock snart...jeg ved godt der er massere af program at tage af, men vi har stort set ikke fået andet end rock, endda i den hårde ende...Reggae, electro, hiphop roskilde...tak:)
Nej tak til reggae, electro og hiphop... Ja tak til mere rock og metal! Roskilde=Rockfestival. Tag til en anden festival, hvis du ønsker disse musikgenre.. Roskilde er vågnet op, og husker hvad det hele handler om....ROCK`N`ROLL.
"fremadrettett og stimulerende" =/= Weezer.

Glæder mig til at se Skambankt! Og nu er der altså en del måneder inden startskuddet, der skal nok nå at komme navne på plakaten for enhver smag.
ikke mere indie på den festival. Den er simpelthen så gennemsyret af indie og har været det i årevis. Godt Satyricon kommer. Nu skal vi bare se lidt mere opfindsomhed i de andre genrer også :)
Det ville måske ikke være fremadrettet. Men det ville uden tvivl blive en magisk oplevelse, hvis de booker Echo & The BUnnymen til at fremføre mesterværket Ocean Rain med symfoniorkester. Så ville coldplay, interpol, editors, white lies, arcade fire-fans få en lektion i grandiøs rockmusik fra Mac og Will.

Giv dit bidrag til debatten! Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik. Du skal blot vælge brugernavn og password samt angive din e-mail-adresse. That's it!

GAFFA Shop
Skambankt: Eliksir Girl
Kr. 169,00
Køb på GAFFA Shop
Skambankt: Hardt Regn
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Flere varer med Skambankt på GAFFA Shop
Satyricon: Now Diabolical
Kr. 149,00
Køb på GAFFA Shop
Flere varer med Satyricon på GAFFA Shop
GAFFA Live
Skambankt
Torsdag d. 23-09-2010 kl. 21:00
Loppen, Christiania
Køb billet via GAFFA Live
Skambankt
Torsdag d. 23-09-2010 kl. 21:00
Loppen, Christiania
Køb billet via GAFFA Live
Skambankt (No)
Fredag d. 24-09-2010 kl. 22:00
Kulisselageret
Køb billet via GAFFA Live
Skambankt (No)
Fredag d. 24-09-2010 kl. 22:00
Kulisselageret
Køb billet via GAFFA Live
Skambankt (N)
Lørdag d. 25-09-2010 kl. 21:00
Voxhall Live
Køb billet via GAFFA Live