Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Tirsdag d. 05-05-2009 kl. 12:01

Volbeat på Grøn Koncert

Det sidste navn til årets festivalkaravane er nu offentliggjort

Af Ole Rosenstand Svidt
Foto: Jacob Dinesen

Muskelsvindfonden har nu offentliggjort det sidste navn til årets festivalkaravane. Det bliver de populære metal-rock'n'rollere Volbeat, der vil drage rundt i otte af landets byer i dagene 16.-26. juni og med Michael Poulsen i front underholde med hits som "The Garden's Tale", "Maybellene I Holdeholder" og mange andre.

Volbeat tilføjes et program, der allerede indeholder TV-2, Tim Christensen, L.O.C., Kashmir, Infernal og Sys Bjerre samt MC's Fight Night Tag Team Battle med rapperen UFO som ringleder. Konferenciers bliver på Grøn Scene Jacob Haugaard i selskab med Alex Nyborg Madsen og Søren Rebbe, også kendt som "Brødrene på P4", og på P3-scenen Henrik Poulsen og Kanonkongen. Hele pakken kan opleves på følgende datoer:

Torsdag d. 16. juli: Esbjerg
Fredag d. 17. juli: Herning
Lørdag d. 18. juli: Århus
Søndag d. 19. juli: Aalborg

Torsdag d. 23. juli: Kolding
Fredag d. 24. juli: Odense
Lørdag d. 25. juli: Næstved
Søndag d. 26. juli: København

Muskelsvindfonden oplyser samtidig, at billetter fra den 18. maj også kan købes i Føtex og Bilka. I forvejen er billetsalget i gang på Billetnet.

 

Tip en ven
29 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Jaaaaa.. Endnu en grund til ikke at købe billett.
Sindsygt at tænke på som gammel die hard Kashmir fan at Volbeat som jeg kendte da se kun havde lavet en sølle demo nu er Headliner over alle på Grøn Koncert(-: Men klart et potent line up i år!!
Spændende og varieret program de har fået stykket sammen i år.

Kashmir, Volbeat og LOC er klart mine favoritter.
Volbeat og Tim C. Det bliver stort.
så er der dømt fadølsfest for pøblen
Booring! vil hellere blive liggende i parken med mine billige dåseøl end dukke op til det der...
KASHMIR og nu også all mighty VOLLBEAT... Fedt at få serveret andet end D.A.D. og TV2... Nåh nej... TV2 magler vi stadig, at få smidt ud af havefesten ;-))
yeeeeeeeeeeeeeeeeeees SÅDAN. Super program, og VOLBEAT som headliner det bliver ikke bedre. nu drager jeg afsted til min første GRØN koncert. VOLBEAT, L.O.C , here i come, SÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅL.
Nej hvor er det dejligt at høre, nu er min sommer redet. Var i tvivl om jeg ville i år, men VOLBEAT på Grøn skal opleves. TAK TAK TAK TAK.
Det er sjovt... Volbeat, mens de samtidigt håner TV-2 for at være gamle og livløse. Volbeat er sguda det mest røvkonservative og nosseløse retrorock, der kan opstøves på planeten. At man trykker igennem på guitaren er ikke ensbetydende med, at man er sprudlende og vital. Det kan, som i Volbeats tilfælde, også bare tjene til at kamuflere den fordærvede gang musikalsk jakabov, som Volbeat har haft held til at servere for den ukritiske hob som foie gras.

[Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik]
"hold da op, det er godt folk de er så åbne og venlige overfor hinandens musiksmag. det er godt at se".... (!)

Jeg håber jeg kan finde tid i kalenderen til at komme til grøn koncert igen i år.
Og det var en fantastisk "havefest" sidste år med DAD.. solen begyndte at skinne i Århus da de gik på om aftenen.
# 10: lige præcis.. Den kant man i det mindste kan argumentere for, at der var tilstede i starten af Volbeat er der absolut intet tilbage af idag..Det er blevet pænt og stuerent som det meste andet der sælger til mængden idag..suk...
[Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik]

VOLBAET vi er mange der er stolte over at netop i har gjordt det så mange andre Danske bands ikke har formået, at komme ud til lytterne og gøre os stolte og glade.
Åh ja, det måtte jo ske. Stod i Forum d. 21. marts efter at have holdt Volbeat-pause i et par år, og så hvordan Hr. og Fru DK gik amok, og jeg måtte le. Bugi-wugi-wåh...

Har været med fra den spæde start, fra Volbeat var opvarmningsband og, og jeg må sige at jeg tager hatten af. Grøn Koncert er da stort! Tillykke Polle og co.
Jeg stod faktisk til koncerten og sagde "Next stop Grøn Koncert"... må sgu være synsk, eller også er det helt utroligt forudsigeligt.

Stadig giver jeg #13 ret: Lad være med at tage til Grøn Koncert, hvis I ikke gider at se de bands der kommer. Der er jo INGEN der tager til Grøn Koncert for at opleve nye, spændende navne og få udvidet deres musikalske horisont! Det er der så rig mulighed for på alle spillesteder i hele landet året rundt!
Grøn Koncert er hygge, venner, sing-along og bajere...INTET andet, og så skal line-uppen jo byde på bands som er kendte i lille DK. Glæder mig personligt til at "bounce" til LOC, danse til Infernal og synge med til Kashmir.

Hav nu en god dag, selvom vejret er trist.

#13 spændende ting du åbenbart kender til mig og mit liv:-)
Jeg har intet problem med at de spiller til grøn koncert, og uden tvivl gør det da mange mennesker glade til lidt sing-a-long i det grønne..
Ja, jeg forholder mig da til dem, det er klart. De er efterhånden et stort navn på den danske scene og respekt for det. Min personlige mening er blot at jeg syntes de var federe før i tiden, men er da godt klar over hvad det kræver for at de skal komme ud til et større publikum. Du må gerne se og nyde dem, jeg dukker bare ikke op:-)
13) Jeg vil nok mene det er mere småligt og barnligt at komme med personlige udmeldinger i stedet for at forholde sig til emnet i tråden, som både 10 og 12 gør.
Lars1, ja, uha - lad os endelig ikke gøre det alt for personligt og interessant. Lad os afholde os fra at snakke Volbeat i en artikel om Volbeat - i det mindste så længe de ikke roses uhæmmet eller kommentarene består af "Juhuu" og "fedt nok".

Det er da i højeste grad relevant at påpege det paradoksale i, at så mange uhæmmet hylder Volbeat, samtidig med at de skoser TV-2.
Arne O, jeg håber du har forstået at min forrige besked var en kommentar til Pia. Hun kalder jer for smålige og barnlige. [Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik] og ikke jer der forholder jer til emnet i tråden. Nu burde den ikke være til at misforstå.
Lars1, jeg undskylder og betragter herefter mig selv som værende idiot. Hvordan jeg kunne misforstå din besked, er mig en gåde på linje med Volbeats succes.
Helt ok:-)
Lad os nu se. Alle Jer musikkyndige. Når først musikken spiller og fadøllene danser, så er det sgu TV-2 der rocker max! Om så det er hård tråd eller følsom sjæler rock a la Tim C. Vær nu ærlige overfor Jer selv (og andre). Fordi et band har været på scenen i de sidste 25 år og stadig er aktuelle (og danske), så er det ikke forkert at kunne lide dem. Åben op for Jers rigtige jeg og lur mig op i ikke skråler højst når TV-2 er i gang. Ha' det god [Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik] :o)
Latterlige kommentarer er der nok af. Fordi et rock/heavy band skal spille til grøn koncert har de pludselig mistet alt. I 80erne og 90erne var det intet at problem at store rock navne var på hitlisten og fik hele weeekender på Mtv, mens de solgte millioner af plader. Nu har rock bands solgt ud.... Jeg fatter det ikke, se det dog i stedet som et udtryk for bredden vinder og der er noget til alle. Mercenary brokkede sig højlydt til pressen da Boogie ikke godtog Isolation (loneliness in december). Men Mercenary er jo stadig fede fordi ikke har solgt ud ifølge "eksperterne". Mange bands ønsker at ramme bredt og det må man acceptere. Volbeat har bare i M Poulsen et geni (min mening) der kan skrive hits og metal og forene de to ting. DAD var i mange år dansk rocks elite, og det uden at sælge ud. Tag et kig på hitlisten i ny og næ, og nyd at Volbeat,Metallica osv ligger side om side med pop navne. Metal og rock er bare blevet fedt igen efter alt for meget pop og sukkersøde sange.Long live rock n roll!!!
Janteloven længe leve hos mange brugere af dette forum. Man mener at lige så snart et band bliver stort og laver hits så er det ikke god musik... Hvad er god musik så? Er anderledes, alternativt musik så god musik... Måske for jer, og det er fint nok, men lad vær` med at tro at i ved hvad det bedste musik er. Det er en smagssag! Tror i virkelig at hvilket som helst band ville sige nej til at spille til en grøn koncert, hvor de sikkert tjener lidt gode mønter? Nej, der er da ingen band som siger: "Det er for kommercielt med grøn koncert, det vil vi simpelten ikke stille op til". "Vi vil simpelthen ikke tjene penge". "Vi vil kun spille små spillesteder, for vi spiller nemlig kun til ikke kommercielle arrangementer"...
# 23 og 24 næh, tror ikke hvilket som helst band ville sige nej til grøn koncert.. Men tror bestemt heller at hvilket som helst band ville sige ja tak:-)
Sys ikke der er noget problem ved at Volbeat spiller på grøn koncert overhovedet, de passer skam fint ind i profilen efterhånden. Siger bare at jeg syntes ikke længere at de er så særligt spændende. Ved ikke om jeg vil tillægge det på at de har solgt ud. Det er skam fair nok man gerne vil sælge plader og tjene penge på musikken, respekt for det. Man kan sagtens sælge ud og melde sig til talent 09 eller lignende for min skyld og stadig lave fed musik. Syntes bare at deres musik ikke er særlig fed længere pga den stil de nu lægger for dagen..
selvfølgelig #22 og 23 jeg henvender mig til i det forgående indlæg:-)
[Dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik]
Gaffa, nu må i kraftedme tage jer sammen. Sådan en flok [Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik] kan sgu ikke køre et bare nogenlunde frisindet og ungdommeligt forum, som Gaffa ellers burde være garant for.

Jeg skrev i mit indlæg #10: "Det er sjovt, som folk kommer i joggingbukserne over Volbeat". Det var åbenbart for stærk kost. Om det var den seksuelle (uha!) reference eller joggingbukserne, der gjorde udslaget, det ved jeg ikke. Men jeg ved, at starten af mit indlæg nu pludselig ingen mening giver.

Tag jer dog sammen, lad os få blot en smule plads, omfavn verden i al dens mangfoldighed - herunder et sprog, der ikke endnu er helt mumificereret.
[Samtlige dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik]
Over nice med de tre bedste navne for tiden inden for dansk musik som arbejdsmusik som frivillig: L.O.C, Kashmir og Volbeat, det kan ikke være bedre næsten. :)

Havde håbet lidt naivt at Magtens ville komme på igen i år, men tænkte mig lidt om bagefter den tanke at kunstneren jo ikke kan komme på listen to år i træk. xD

Men hva' faan god sommer alle Gaffa'er ses på grøn til en fed oplevelse og nogle gode fadbamser. ;)

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.