Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Tirsdag d. 18-11-2003 kl. 15:00

George Michael tegner kontrakt med Sony igen

Nyt album med titlen "patience" ude i starten af næste år

Den tidligere Wham!-stjerne George Michael har noget overraskende skrevet under på en ny kontrakt med selskabet Sony. Tilbage i 1993 prøvede Michael uden held at blive befriet fra sin kontrakt med Sony. Først efter en del mudderkastning lykkedes det Michael at slippe fri af kontrakten, og i 1995 fik stjernen mulighed for at indspille ny musik, hvilket endte med albummet "Older" fra 1996, der blev udgivet af selskabet Virgin.

I 1999 udkom albummet "Songs Of The Last Century", hvor Michael havde fortolket sange af navne som U2, The Police og Roberta Flack. Sidste år udsendte Michael de to singler "Freeek" og "Shot The Dog" på selskabet Universal.

Det forlyder ikke noget om, hvad kontrakten indebærer, men ét er sikkert, et helt nyt album med titlen "Patience" udsendes i starten af 2004.

Tip en ven
Endnu ingen kommentarer. Tilføj din nedenfor

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.