Mikkel Kessler går i ringen til Volbeat
Den danske bokser skal denne weekend forsvare sin titel med Volbeat bragende ud af højtalerne
På lørdag skal den danske verdensmester i supermellemvægt, Mikkel Kessler, forsvare sin titel mod venezuelenske Gusmyl Perdomo i Herning Messecenter. Hvis ikke Kesslers erfaring og liste af sejre er nok til at skræmme udfordreren, så kan det være, at hans entré kan gøre det. Kessler har nemlig besluttet sig for, at højtalerne i det jyske messecenter skal spille Volbeat for fulde brag.
I en pressemeddelelse forklarer Kessler sin beslutning således:
"Jeg kan med stolthed i stemmen nu melde ud, at min indmarch til Perdomo-kampen i Herning bliver til tonerne af et nutidens største danske rockbands, nemlig Volbeat. Jeg har i de seneste år set Volbeat optræde live flere gange – og i mine øjne styrer de for vildt. Så da jeg for nogle uger siden skulle til at beslutte mig for hvilken musik, der skal brage igennem højtalerne i Herning omkring kl. 22, var valget en formsag for mig. Volbeat er i mine øjne et af de bedste danske livebands, og med deres turne som opvarmning for Metallica har de vist, at de har kvaliteten til at gå hele vejen."
Bokseren vil dog ikke løfte sløret for, hvilken sang der bliver tale om. Men den vil i hvert fald nå ud til millioner af potentielle Volbeat-fans ikke bare her i Danmark, men også eksempelvis i USA, hvor tv-stationen Showtime viser kampen live.
Volbeats forsanger og guitarist Michael Poulsen har fulgt Mikkel Kesslers karriere, siden Kessler boksede sin første professionelle kamp, og om Kessler siger Volbeat-sangeren:
"Det var tydeligt at se, at her havde vi at gøre med et kæmpe talent, der ville udvikle sig til noget stort, og som ville kunne gøre sig worldwide mellem de største. Som fanatisk boksefan siden jeg var lille purk har det været en fornøjelse at følge Mikkel. Jeg er derfor også meget, meget stolt over, at Mikkel vælger at bruge Volbeats musik til hans entre. Og lad mig bare afsløre, at der i den nærmeste fremtid ligger mere samarbejde mellem Mikkel Kessler og Volbeat, men mere om det senere".
Poulsen vil ikke give flere detaljer omkring samarbejdet mellem Volbeat og Kessler, så der må vi væbne os med tålmodighed lidt endnu. Men i første omgang kan man jo så høre Volbeat og se Kessler lørdag aften, når han går i ringen mod Gusmyl Perdomo. Kampen sendes direkte på TV2.
















08-09-09 14:14 | Besvar
08-09-09 17:58 | Besvar
08-09-09 19:00 | Besvar
Held og lykke til Mikkel på lørdag, og VOLBEAT Rocks.
[Dele af dette indlæg blev slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik.]
08-09-09 21:11 | Besvar
08-09-09 23:38 | Besvar
09-09-09 01:07 | Besvar
09-09-09 01:21 | Besvar
[Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik.]
09-09-09 09:10 | Besvar
Som Trivium skriver, så er det jo ikke første gang!
Men anyways så er det da fed PR for Volbeat, som jo i forvejen er gode til at promovere sig selv.
Synes også der er et snert af Jantelov i de fleste indlæg omhandlende Volbeats succes. Har selv været stor fan back in the days, men er det ikke mere, da det er en smule for duka-duka-ensformigt til min smag. Synes dog stadig at de fortjener successen efter de år, de har brugt på at skrumle rundt i en lousy tour-bus og spille de vildeste skodsteder i DK.
09-09-09 10:20 | Besvar
09-09-09 10:36 | Besvar
09-09-09 10:43 | Besvar
09-09-09 11:26 | Besvar
09-09-09 11:59 | Besvar
09-09-09 20:57 | Besvar
09-09-09 21:27 | Besvar
10-09-09 07:42 | Besvar
At jeg så ikke forstår den store hype der bliver ved med at være, er så en anden sag, men det er da godt gået - det må man dog trods alt give dem kredit for.
10-09-09 09:07 | Besvar
10-09-09 10:48 | Besvar
11-09-09 10:00 | Besvar
11-09-09 11:32 | Besvar
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.