GAFFA  TV

Muse, C.V. Jørgensen og Dizzy Mizz Lizzy til Roskilde

Festivalen har offentliggjort tre nye navne til næste års festival

Lørdag aften offentliggjorde Roskilde Festival i forbindelse med en temalørdag i DR2 tre nye navne til Roskilde Festival 2010, nemlig Muse, C.V. Jørgensen (billedet) og Dizzy Mizz Lizzy. I forvejen er NOFX og The Kissaway Trail offentliggjort.

At de gendannede Dizzy Mizz Lizzy gæster Roskilde Festival 2010, kommer ikke som den helt store overraskelse, da gruppen i forvejen gæster stort set enhver dansk festival i 2010. Dizzy Mizz Lizzy har da også spillet flere markante koncerter på Roskilde gennem tiden, blandt andet 2. juli 1994 på Tim Christensens 20-års fødselsdag.

C.V. Jørgensen meddelte for nylig, at han optræder til Danmarks Smukkeste Festival 2010, og nu kommer han også til Roskilde, hvor han tidligere har spillet hele otte gange. Bortset fra tre koncerter i Århus Festuge 2009 har han ikke spillet live siden 2002.

Muse har flere gange spillet på Roskilde med stor succes, og i 2010 kommer de altså tilbage, formodentlig på Orange Scene, hvor de også spillede i 2007.

Roskilde Festival 2010 finder sted 1.-4. juli 2010 med warm up 27.-30. juni.

Tip en ven
68 kommentarer
PLUS the raveonettes her til aftes i vega, sagde "vi ses til sommer". så mon ikke også de kommer;-)
Hmm ja hvem skulle det ellers være istedet for Muse?
Jeg er nok bare lidt skuffet... De har alligevel lige spillet i Parken.
Fedt!
#2 sådan er det stort set altid - de bands som spiller festivaller gør det som regel i forlængelse af ordinær tourne - se bare sidste år med coldplay og oasis, og før også med bob dylan, rhcp, osv.. Synes det er fedt med Muse og jeg glæder mig til at se dem igenigenigenigenigenigen :-)
Større end stort!
FUCKING FEDT MED MUSE OG RAVEONETTES!!!!! Det bliver et godt Roskilde år! :-)
CV..
..CV

Roskilde..

et.

eller

to navne mere. Så er den der.
Roskilde plejer heldigvis at have et mangfoldigt program.
Men C.V. og specielt Dizzy er godt nok en vanvittig sløj omgang som de første offentlig gjorte navne.
Ser frem til hvad der ellers kommer på plakaten af metal og elektroniske lækkerier, for Dizzy STINKER!. :(
At Dizzy skulle spille på RF vidste jeg. Men Muse er en virkelig god overraskelse! Håber begge får tildelt plads på Orange Scene. Det bliver så fedt!
Roskilde festival - bliver den nye " suppe,steg & is festival".
He he de tænkte nok lige "wuuuhuuu Skanderborg har fået Dizzy, så prøver vi også om vi kan få dem og de har sørme også fået CV, så dem vil vi også have!!"
Kan de ikke selv finde på noget.
Hold nu op, det er en genistreg at sætte CV på plakaten. En større levende dansk legende er svær at opstøve. I skal nok få jeres metalgøjl, så tag lige en slapper og nyd den gamle mester!!!
@medieluder haha. Tror aldrig det bliver sååå slemt. Men det er et skridt i den retning.
Men håber der kommer nogle lidt mere spændende overasskelser.
Jeg er godt nok lidt skuffet over de har valgt 'Muse' , som sagt de har trosalt lige spillet i parken.

De kunne godt havde valgt Ozzy :p
12: +1

Der skal nok komme masser af metal og bøllerock. Lad nu os andre hygge os med, at vi rent faktisk kan se CV Jørgensen på Sjælland uden at tage til Helsingør.
I forstår fanme at piske en stemning op.

Selvfølgelig kommer der flere spændende navne til roskilde festival. Som altid. Der vil komme masser af elektronika, metal, verdensmusik, rock, pop osv.
Synes roskilde er startet fantastisk med offentligørelserne af navne. CV, Dizzy og MUSE glæder jeg mig personligt rigtigt meget til at se. Kissaway kunne jeg nemt have undværet og kender ikke så meget til NOFX. Men slap nu lige af. der kommer omkring 200 bands, så der skal nok komme noget musik for alle.

Og medieluder# din udtalelse er ikke meget bedre end dit navn.
I sidste ende skal alle nok være tilfredse alligevel.. Sådan er det altid. Jeg brokkede mig selv lidt i starten sidste år fordi jeg mente der var for meget heavy. Men de fordeler det sgu altid godt. Personligt er jeg allerede helt oppe og køre over navnene indtil videre! :D
CV Jørgensen og NoFX... Må hellere begynde at spare sammen til den billet nu,.
No more Muse! Men ja, der kan jo stadig nå at komme gode bands... ;)
Jeg har en anden mening til Muse. Jeg bliver aldrig træt af dem! Selv om jeg så dem i parken, så ses vi sgu på Roskilde '10!
CV Jøgensen blive da helt vildt fedt. Det glæder jeg mig sgu til.
Muse har jeg set før, undrer mig lidt over de kommer IGEN!
Dizzy havde jeg regnet lidt med. Men fuck, fuck, fuck det bliver FEDT !!! :D
Jeg så Muse i Parken og klager aldeles ikke over, at de også kommer til Roskilde. Det er virkelig en oplevelse at se Muse live.
Dette er jo én af de mest forudsigelige offentliggørelser i mands minde! Håber i det mindste det virker på billetsalget...
Rolig nu, I der er skeptiske. Der kommer masser af fede navne til Jer allesammen. Personligt synes jeg, at de første navne holder helt vildt!
Jeg håber jeg skal spille på Roskilde! Så ved jeg at alle mennesker 100 % vil være enige om at det bliver et godt program :)

www. sififi .com
Meget kan man sige om Muse, men at de leverer et dårligt liveshow sker ca. lige så ofte, som der kommet noget fornuftigt ud af munden på Shirley!

Alene Muse er nok til, at jeg skal have shippet billetten hurtigst muligt.
Jeg finder det lidt ubegribeligt at folk begynder at dømme den kommende festival ud fra de første 5 navne...
27#
Det gør folk altid, folk tænker kun på deres egen egoistiske behov (:

Men de fatter åbenbart ikke der stadig er 167 bands eller noget i den stil der mangler at blive offentligjort (:
#28
Ja jeg ved ikke med dig men jeg kommer for at se de bands jeg kan lide(samtidig for at opdage nye bands). Det samme tror jeg man kan sige om alle andre. Kald det egoistisk. Kald det hvad du vil... ;)
C.V.!!!
Nævn mig en havnefest, byfest eller kræmmermarked, hvor DIZZY ikke spiller... Roskilde: I er til grin!
al den brok herinde på gaffa må betyde at roskilde er begyndt at offentliggøre bands til årets festival. ser frem til 7 måneders brok herinde. det bliver dejligt.
Få Pearl Jam til at komme og trykke den af!
#32
Hvor er der dog meget brok over at folk "brokker" sig;)
Fuck hvor du brokker dig #34
Ja ja, undskyld da.
Det var nu heller ikke ment så slemt fra min side udover en konstatering at det indtil videre ikke lige er min kop the det som er offentliggjort.
Jeg tvivler ikke på at der nok skal komme masser af godter til.
Sidste år var Coldplay det første offentliggjordte navn, hvilket jeg mildestalt var imponeret over.
Ikke desto mindre endte Roskilde med at ha' det vildeste program de har haft i årevis.

Iøvrigt forstår jeg da sagtens fra festivallens side, at man vælger så store mainstream navne som noget af det første til offentliggørelse.
Nogle gange er man også nød til at tænke på det brede publikum og ikke kun os, som er til det mere skæve, hvis man skal sælge over 50.000 billetter. :)
Hvor er det sjovt. I er alle efter hinanden omkring hvad I skriver. Det er ligesom at være nede i indskolingen på mit arbejde. Alle er små politimænd overfor hinanden :P

Nu skriver jeg også lige noget, så jeg ikke føler mig udenfor. Nu skal I også huske at sige fyfy! Okay, here goes:

"Jeg gider ikke se muse. De er kedelige"
Sådan. Now it's just a matter of time :)

All the best!
Jeg gider heller ikke se Muse. Jeg får stress af deres musik og deres skrigende forsanger...ikke at musikken er for hård eller specielt dårlig, den er bare mega stressende
Hmm jeg ved ikke rigtig hvad jeg skal synes om de nu offentliggjorte navne.. Altså det er da fede navne og de skal da nok levere nogle fede koncerter.. Men som så mange andre har nævnt så skal dizzy også spille i resten af landet i hele 2010 og muse har næsten lige spillet i parken og spillede også på roskilde for 2 år siden.. så havde håbet på noget lidt mere overraskende og kreativt.. men hey det kommer jo nok og Dizzy og især Muse skal såmen nok levere en fed koncert..
I der piver over at Muse skal spille: Nu må I altså stoppe. Der var lidt over 15.000 i Parken da de spillede der. Til Roskilde kommer der altså en del flere, som sikkert ikke så dem i København. Desuden er de også blevet kåret til Bedste live band i verden(til Q Awards), så I har ingen grund til at tude. Det skal nok blive en af de fedeste koncerter på festivallen i 2010!
ja og de var en evighed om og sælge de billetter så det er da ikke fordi de trækker den store skare ud til festivalen ...
Glæder mig sindssygt til MUSE. De er så fede live!! Så dem på Roskilde '07 samt forum et par måneder senere og sørme også i Parken i Oktober i år og jeg er stadig ikke mættet! De forstår sgu at levere varen. Glæder mig også til Dizzy, selvom jeg har købt billet til deres to koncerter i Århus til April. Det er dog lidt ærgerligt, at de sælger lidt ud af sig selv ved at spille ALLE tænkelige steder i år.
Hvis jeg må tage derhen for mine forældre, bliver jeg pisse glad! vil så gerne se muse igen! jeg plager dem fra nu af indtil sommer :D
Jeg glæder mig rigtig meget til at se Muse igen (var ikke i Parken) og jeg er fuldstændig ligeglad med om så Dizzy spiller hver eneste havefest i Danmark til sommer. De bliver magiske på Roskilde!!
Nu mangler vi bare Bamses venner,Big fat snake og Sweethearts......
#41:
Ja, men Muse har jo ikke haft deres gennembrud i Danmark for nu. Dog lidt tvivlsomt, men set i lyset af, hvor elskede og kendte de er i udlandet, så trænger danskerne VIRKELIG til et rockband af dimensioner. Jeg håber at folk vil bakke op omkring verdens største prog rockband lige nu. I'll be there! :)
fin line-up indtil videre... RF har lært af deres fejl at vente ALT for længe med at offentliggøre navne...

@ 46 Muse er IKKE prog-rock - ved ikke hvordan du kommer til denne tanke - prog-rock er så noget som Mastodon laver og beklager... det er Muse langt fra rent teknisk set, hvad færdighederne angår, men Muse er fede - ingen tvivl!

Personligt mener jeg Roskilde Festival spiller fallit med Dizzy - de er på vej til at blive et fadølsband i bedste D-A-D stil. (undskylder hvis dette støder nogen)

Fatter ikke hvad bandet har gang i, deres musikalske integritet kan der stilles store spøgsmål til!

Men fedt med Muse de skal nok give den max.

Kom så med Arcade Fire og Interpol så er resten ligegyldigt!
Ja lad os endelig få 2 fuldstændig ligegyldige bands som arcade fire og interpol. Lad os endelig kun få mærkelige underfundige undergrunds bands, som diverse studenter og universitetsloger syntes er fremragende. Hurra for en gang crap!

Lav en festival på lolland med disse bands, og lad os andre høre fed ægte(og kommerciel) tråd på Roskilde.

Som f.eks Dizzy... nåh nej, de må jo ikke komme, for de laver et forkert reunion. Fordi når de spiller på bork havn eller skive festival..etc, En gang Bullshit!

#48

Du stødte mig. Er et orkester kun cool og specielle, når de spiller få koncerter og desuden er et orkester som kun få mennesker kan lide?

Hvis du spørger mig så nej. Uanset om D-A-D spiller på Grøn Koncert, Skive Beach Party, eller på Orange scene fredag eller søndag nat, så kan de trække folk til som elsker stemningen, musikken og desuden går derfra med en god oplevelse. Hvorfor skal vi ikke alle sammen have muligheden for at se det musik vi godt kan lide? Bare fordi D-A-D sælger flere billetter i danmark end både Arcade Fire og Interpol, gør det dem sgu da ikke til et fadølsband (og hvis det endelig gør dem til det, er det så en dårlig ting?). De er jo nok bare lige den tand federe, bedre og populære i danmark, end Arcade Fire og Interpol.

......... og jeg skal da ærligt indrømme at jeg troede at jeg havde fået en super eksklusiv koncert i vente da jeg efter halvanden time i kø fik fat i nogle af de sidste Dizzy billetter til deres tour næste år. De billetter har jo slet ikke den samme værdi mere nu da de spiller overalt til sommer. Men herregud. Det er jo nok fordi folk de gerne vil se dem og det synes jeg os at folk skal have lov til.

Respekt for at Dizzy Mizz Lizzy og D-A-D spiller så mange koncerter som de gør, for så får alle dem der gerne vil se dem også muligheden for det. Ikke ligesom AC/DC som spillede 1 enkelt koncert i parken selvom de måske kunne have spillet 2-3 stykker for fuld hus med den efterspørgsel der var.
Jeg synes generelt at Roskilde Festival er gode til at gøre scoops, med at få fat i enestående, essentielle og overraskende navne.
Jeg betragter også Roskilde Festival som en exceptionel musikfestival, og derfor kan det kede mig at Dizzy Mizz Lizzy bliver booket, når de allerede kan opleves live så forfærdelige mange andre steder.

Men de omstændigheder Roskilde byder Dizzy, giver jo en oplevelse (Bare størrelsesmæssigt), som er exceptionel.
Kan slet ikke forstå al den brok der over de navne der er blevet offentliggjort indtil videre, endsige den altid eksisterende brok over mainstream-navne på Roskilde.

Det kan godt være at festivallen har fået ry for at være eksperimenterende, og det kan jeg kun bifalde. Det er fedt at indie-fans, electronica-fans osv. kan få deres sult stillet på et alligevel så stort sted som Roskilde.

Men når det er sagt, synes jeg også godt at de kunne have lidt mere respekt for de mainstream-navne der heldigvis kommer. Roskilde er ligesåmeget en eksperimenterende festival som det er en gigantisk rock'n'roll-fest, og det er personligt det der får mig til at betale så mange penge for at komme der.

Og hvad angår Dizzy Mizz Lizzy bliver kaldt et fadølsband, har jeg ikke andet end grin til overs for det. Hvad er der i vejen med at et band går ud og spiller en masse koncerter, hvis det er det de kan lide og lever for? Desto større et publikum, desto flere er der til at høre på dem og glædes over det. Al den snobberi der er opstået på den danske musiklytterscene siden årtusindskiftet er rent ud sagt til at få kvalme over.

Til sidst: Roskilde, book lige Slash og hans band når de uden tvivl tager på tour i Europa næste sommer!
#8

Jeg tvivler på, at der er mange der deler din holdning. Hvis Dizzy stank, ville de nok ikke kunne have solgt billetter, så hurtigt som de egentligt gjorde.

Jeg er ovenud tilfreds med udmeldningen, Muse og Dizzy er hjertet.
Hvad med Alice in Chains på Roskilde?
Yay or nay?
Synes ikke Muse er specielt interesant, eftersom de nærmest har spillet der hvert andet år de sidste mange år, men se det på den lyse side, så slipper vi for at alle dem der ikke har fantasi til mere skal nævne dem i hver anden tråd når vi hygger os med den årlige bandønske debat i det næste halve år... ;-)

Hvad med janteloven..... kommer den og spiller??
Fair nok musik er smag og behag, og kan forstå man ikke må stille spørgsmålstegn til D-A-D og begrebet fadølsband.

At D-A-D sælger flere billetter i DK en både Arcade Fire og Interpol til sammen gør det dem til et bedre og federe band? Det giver jo ingen mening, hvis man hypotetisk tænke at D-A-D og Arcade Fire spillede koncert i England hvem tror I så der ville sælge flest billetter?

Popularitet og salgstal bliver altså = kvalitet. Det er jeg bestemt ikke enig i!

Men at kalde Arcade Fire for ligegyldige er da noget af det værste vrøvl jeg længe har læst. Der bliver jeg en smule stødt. Deres melodier, tekster og musikalske evner er sgu da enestående. Og de er da bredt anerkendt for at have lavet nogle af de mest interessante albums i dette årtusinde.

Ja jeg er musiksnob som helst ser det hele som indie og ukendt. Men samtidig kan koncerterne på Orange da være fantastiske, hvis der altså ikke går Grøn Koncert i den!


#49 Arcade Fire og Interpol er da ret mainstream?
#35
Jeg brokker mig da ikke?
#57 - Selvfølgelig må man da også gerne have sin mening om D-A-D, og man må også gerne mene at de er et udvasket fadølsband. Men derfra og til at nægte dem at spille på Roskilde Festival, det er der, jeg ikke kan være med længere. Der er rigtig mange fans af D-A-D, unge som gamle, og hvis de formår at fylde Orange Scene og give den gas, så det bliver en fest i 2 timer (fadølsfest eller ej), ser jeg ikke problemet. Man kan jo stadig gå ned i Odeon eller en af de andre scener, hvor indie-musikken har den mest fremtrædende rolle - for den får nok uhyre svært ved at trække de samme masser som f. eks. Muse.

Jeg er heller ikke enig i at salgstal og popularitet udelukkende er et kvalitetsstempel - jeg har f. eks. ikke noget til overs for al den rnb-pop og andet skidt, vi får smidt i hovedet fra USA. Men jeg respekterer at den er der, og at folk gerne vil høre det, og det er den indstilling jeg savner hos mange danske musikfans i dag.
#53, jeg er HAMRENDE ligeglad med hvor mange der deler min opfattelse.
Jeg er udmærket klar over at de er super populære.
Men i min bog er det ikke en ubetinget fordel for bands.
Folk har lov til at mene hvad de vil, og jeg forlanger sandelig ikke at alle skal være enig med mig.
Som sagt kan jeg godt se at det er et scoop fra festivallens side at få dem på plakaten blandt de første, hvis man har til hensigt at sælge billetter, men derfor syntes jeg altså stadig at det er engang patetisk fælleskabsrock. :)
#59 - jeg mener nu ikke at D-A-D skal nægtes adgang til Roskilde Festival, men efter min mening er der mange andre bands som kunne samle ligeså mange mennesker foran Orange og skabe en ligeså stor fest som D-A-D.

Jeg håber altså ikke Dizzy har været specielt dyre at få fat i, med den intensive turnévirksomhed de har gang i. Og tror ikke på, at Dizzy sælger mange billetter længere, men jeg kan jo tage fejl.

Men ikke mere brok for mig - bare kom med 3 af følgende: Arcade Fire, Interpol, Beirut, The National eller Modest Mouse (store nærmest utopiske ønsker det ved jeg) så er jeg lykkelig.

Så må Dizzy Mizz Lizzy, D-A-D og eventuelt album-aktuelle Kashmir for min skyld spille maratonkoncerter på Orange og lade dem om det! Dog så jeg hellere Orange Scene med bands som Foo Fighters eller Them Crooked Cultures, men så er vi nok også i en hel anden prisklasse!
Gad bare godt at PRIMUS kom......

Men det gør de ikke......

ÆV!
Ja, nu kom nyheden om at Radiohead og RHCP jo kommer med nyt album i løbet af det nye år, så ville da være mega fedt, hvis de besøgte festivalen :D Radiohead please!!
Ja RHCP kunne godt komme og rette op fra sidst de gæstede festivalen som anmelderen sagde var den værste i hele roskildes historie.Hvis de altså nogensinde får lov igen haha
lalalalalalalalalalaaaaa!!!!!!!
haha damn!! en debat :)

synes sku at bfmv, eller trivum eller afi skulle komme til roskilde ! :) det ville være fedt ! ;)
#46.

1) Muse er IKKE prog rock... shit mand, hvordan kan man tage så meget fejl af genrer?

2) Hvordan kan du påstå at de først har fået deres gennembrud nu??? Er det fordi du synes et band først har fået gennembrud, når de spiller i Parken eller hvad?
Jeg så dem i 2003 spille i et udsolgt Store Vega og året efter på Roskilde, hvor de lagde Arena-scenen ned. Der var så mange mennesker at folk stod helt op til hegnet bagved (jeg stod forrest...hehe).

De har haft et gennembrud for længst (læs: 5 år siden)... efter min mening!

RF... henter i Alice In Chains til festivalen i år, så er jeg der 100% :o)
Kors mand. Hvorfor er folk så mega negative? Bare fordi et band måske ikke er ens egen kop te, behøver mand da ikke helt umotiveret sidde og svine Roskilde til for dårligt valg af musik!

Jeg kender ikke noget videre til C.V Jørgensen, men han lader jo til at være en af de gamle tunge drenge i dansk musik, så skal da der klart være en plads til ham. Kissaway trail er jeg ikke videre vild med, men hver sin smag jo. Dizzy Mizz Lizzy, en genforening af så populært rock navn har da sin plads. Forstår godt nok ikke hvorfor folk er så misfornøjede over Muse, personligt elsker jeg dem, så måske er jeg forudindtaget, men der er da ingen der kan benægte at de er et helt igennem fantastisk live navn. De er da det perfekte hovednavn.

Hele meningen med Roskilde festival er jo at der skal være plads til alle slags musik! Mainstream eller smalt og avant garde. Rock, pop, disco, funk, hip hop, metal osv osv. Der kommer 200 bands mere, der skal nok komme noget til at tilfredstille enhver smag.
#67 jeg har det helt på samme måde, i stedet for at folk skal være så skide sure og utaknemmelig over at dem og dem kommer fordi at det ikke lige passer dem, det er da barnligt at begynde på. der skal være plads til alle, folkens !;)

Giv dit bidrag til debatten! Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik. Du skal blot vælge brugernavn og password samt angive din e-mail-adresse. That's it!

GAFFA Shop
Muse: Absolution
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Muse: Absolution (2xVinyl)
Kr. 229,00
Køb på GAFFA Shop
Muse: Absolution Tour (DVD)
Kr. 179,00
Køb på GAFFA Shop
Muse: Band Plakat
Kr. 69,00
Køb på GAFFA Shop
Muse: Black Holes and Revelations
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Flere varer med Muse på GAFFA Shop
Dizzy Mizz Lizzy: Dizzcography (4xCD)
Kr. 229,00
Køb på GAFFA Shop
Flere varer med Dizzy Mizz Lizzy på GAFFA Shop
GAFFA Live
Dizzy Mizz Lizzy
Fredag d. 17-09-2010 kl. 20:00
Scandinavian Congress Center
Køb billet via GAFFA Live
Dizzy Mizz Lizzy
Fredag d. 17-09-2010 kl. 20:00
Scandinavian Congress Center
Køb billet via GAFFA Live
Dizzy Mizz Lizzy
Lørdag d. 18-09-2010 kl. 21:00
KB Hallen
Køb billet via GAFFA Live