Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Onsdag d. 09-12-2009 kl. 09:33

Pavement til Roskilde

Den gendannede gruppe er nu blevet sat på programmet til næste års festival sammen med Shantel

Af John Fogde

Det har været et udtrykt ønske fra mange danske rockfans at få Pavement tilbage til Roskilde, lige siden bandet i september offentliggjorde deres gendannelse, og nu kan Roskilde Festival meddele, at det ønske bliver opfyldt.

Pavement har tidligere annonceret, at de har planer om at lægge vejen forbi den spanske Primavera Festival, og dermed var døren åbnet på klem for en dansk festivaloptræden. Det viste sig at holde stik, hvilket betyder, at bandet til sommer vil kunne opleves på Roskilde for første gang siden 1997.

Den gendannede gruppe har fem fuldlængde udgivelser samt en stribe ep'er på samvittigheden og har holdt pause i perioden 1999 til 2009, men nu er de altså tilbage blandt andet for at give en dansk koncert.

Roskilde Festival kan ved samme lejlighed meddele, at det tyske balkanmusik-orkester Shantel & Bucovina Club Orkestar også vil være på programmet sammen med allerede offentliggjorte navne som Muse, NOFX, C.V. Jørgensen, The Kissaway Trail og Dizzy Mizz Lizzy.

Tip en ven
17 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Boy oh boy!!!
Holy shit... drømme booking.. så skal man 100% til Roskilde.
YEAH! Det er sgu fedt. Kom så med Weezer også. Det ville være fantastisk!
ville være fedt hvis Streetlight Manifesto kom.. men fed line up indtil videre!
Se det var straks bedre! Pavement er et kongenavn!
Fantastisk! Andet ville også have været uhørt. Hold da kæft, hvor jeg glæder mig!
ja fuck det er fedt :) jeg glæder mig så meget:) .. men hvertfald så mangler vi da også lige bfmv, AFI, eller trivium ;) .. så er den sku hjemme :)
Genialt! I'll be there..
Shantel & Bucovina Club Orkestar lyder monsterfedt! Det glæder jeg mig til at gå amok til! Hvad er Pavement for noget musik? Jeg mener at jeg har hørt navnet før, men i hvilke bands minder det om?
Jeg kender ikke disse Pavement gutter, men at dømme efter folks kommentare og den 5 stjernede anmeldelse fra deres 1999 Album var det måske noget der var værd at få tjekket ud. Tillykke til alle jer glade fans :)
@10: Ja, folk er nemlig helt oppe og flyve over det og at dømme udfra anmeldelsen på cd'en lyder det som noget rigtig fed musik...det kunne bare være rart at få sat dem i relief i forhold til nogen andre bands så man lidt havde en idé :)
@11
Tjek deres myspace, ville være en god start...;)
Det eneste navn, der stensikkert kan ende min 9 års pause fra smatten.
Superduper. Blind date with a chancer....
Pavement er ikke mere end nogenlunde. Håber ikke de bliver overhypet som et andet nogenlunde band, pixies, som spillede i på festivalen i 04. Pavement har to sange som er ok fede: Shady Lane, Stereo og en cool video, Cut Your Hair. IMO
@11: Nu ved jeg ikke, om jeg skyder helt ved siden af, og alle de virkelige kendere kommer efter mig, men hørte engang noget Neil Young, der kunne minde om. Tror, det var pladen Harvest.
Neil Young er godt nok helt skudt forbi, pardon my french, men det er det altså! :) Pavement var Indie Rock i dets oprindelige betydning, skæv garagerock. Pixies er faktisk en glimrende sammenligning, bare i en mere tilbagelænet, sumpet og sortere udgave. Er selv kæmpe Pavement fan!!! Når det er sagt, må jeg gi nr. 14 ret i, at de ikke skal overhypes, for nogen monsterkoncert kommer de med garanti ikke til at give på Roskilde. Men tjek deres albums ud, især Crocked Rain Croocked Rain, Brighten the Corners og Terror Twilight kan anbefales...
Brighten the Corners kører igen på repeat ;)

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.