Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Torsdag d. 18-02-2010 kl. 09:59

Axl Rose involveret i knivdrama

Sebastian Bach nåede dog at sørge for, at der ikke skete noget med Guns N' Roses-sangeren

Af John Fogde

En af Axl Roses faste støtter i årene, hvor han arbejdede på albummet "Chinese Democracy" var den tidligere Skid Row-sanger Sebastian Bach, der naturligvis var til stede, da Guns N' Roses spillede en hemmelig koncert i New York på Gramercy Park Hotel i weekenden. Showet fandt sted under New Yorks Fashion Week, og kom dagen efter gruppen havde spillet et hemmeligt show i John Varvatos' butik, der ligger hvor spillestedet CBGB's lå før i tiden.

Det andet show udviklede sig dog en smule mere dramatisk end det første, da Sebastian Bach pludselig opdagede en fyr i baren, der virkede fuld og som pludselig foldede bladet ud på en springkniv. Ifølge New York Post sagde Bach, "Ingen kommer i nærheden af min mand Axl med en kniv", og konfronterede derefter manden. Sangeren fik derefter hjælp af sikkerhedsvagterne, der smed manden ud inden nogen kom noget til.

Guns N' Roses spillede foran berømtheder som Fabrizio Moretti og Albert Hammond Jr., Ryan Phillippe, Zoe Kravitz, Sophia Bush, Adrian Grenier og Mickey Rourke, der kunne høre bandet blande Democracy-tracks med klassikere som "Mr. Brownstone", "Used To Love Her" og "Welcome To The Jungle".

Den omtalte danske koncert i Aalborg med bandet er endnu ikke blevet bekræftet, men overfor Nordjyske.dk har Direktør Ernst Trillingsgaard fra Aalborg Kongres & Kultur Center nu bekræftet, at han er i forhandlinger med bandet, og faldet det hele på plads vil koncerten blive afviklet 13. juni.

Tip en ven
13 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
så historien er i virkeligheden at en fuld mand havde en kniv i baren og blev smidt ud?


Helt ærligt, sorter lige i nyhederne.
HAHAHA, ja det er da virkelig en nyhed, der vil noget :D
Og den skal da klart blæses op på forsiden af Gaffa...

Måske der lige skal sorteres lidt som #1 påpeger ;D
Super artikel, Ekstra Bladet! Kan I ikke lave en gossip-sektion et andet sted, hvis behovet er der...
Jeg synes også at Gaffa bevæger sig længere og længere væk fra det jeg plejede at kunne lide dem for - Musikken!!

Hvis I mener at jeres målgruppe finder den slags interessant, så tag meget gerne notits a #3

Helt ærligt, I lister tilmed de berømtheder der var til koncerten!!!
hold kæft en go griner,.........var lige ved at være bange for det var se og hør jeg havde logget ind på.
[Dele af dette indlæg er slettet af admin, fordi det overskred GAFFA.dk's forumpolitik.]
... får alt for meget omtale her på siden med alt for lidt "to show for it". Den nyhed er så stinkende ligegyldig.
Ha ha ja en griner jeg kan mindes at axl havde en t shirt der stod der KILL YOUR IDOL
gad vide om ham med kniven tog det bogstavligt
Jesus Kristus, tag jer sammen GAFFA, I ligner jo mere og mere alle de andre "nyheds"medier. Hvor blev Danmarks mest seriøse musikmagasin af?
Pyh det var godt han overlevede!! Jeg er fuldstændig enig med jer. Har før prøvet at starte en tråd op om Gaffas valg af nyheder, som desværre er dalet noget i kvalitet. Jeg kan være helt forkert på den, men af og til føles det som om, pladeselskaber og event bureauerne selv opdaterer nyhederne, og Gaffa blot ligger side (og navn) til.
Mens der tudes videre over Axl nyheder, så får i lige smækket denne her i fjæset!! :o)

Hør den i 720p http://www.youtube.com/watch?v=VXcPx6dwl9M&feature=autofb
10# kæft det lyder dårligt :P
Indrømmet den sidste del er lydmæssigt ikke så god. Men den første er suveræn.
Come on Gaffa - det er simpelthen for tynd en historie...

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.