Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Tirsdag d. 09-03-2010 kl. 11:34

P4 kårer det bedste danske cover

Radiokanalens lokaldistrikter fejrer 50-året ved kåring af det bedste danske cover, og Kim Larsen er favorit

Radiokanalen P4 fejrer sine ni lokalstationers halvtreds års fødselsdag ved at kåre det mest mindeværdige danske cover. Vinderen kommer på frimærke, og Kim Larsen er med tre gange blandt de fem finalister.

TV-2, Alrune Rod og Sebastian var alle med i opløbet, da P4s lyttere afgav deres dom over, hvilket af de mange danske covers, der er det mest mindeværdige. De er dog alle blevet sorteret fra til fordel for Kim Larsen, Gasolin', Nephew og Steppeulvene.

De fem finalister er "Gasolin' 3", "Gasolin' 2", Kim Larsens "Værsgo", Nephews "DanmarkDenmark" og Steppeulvenes "Hip".

Kim Larsen har altså gode chancer for at skulle pryde fremtidens frankering, men det er helt op til P4s lyttere. De har fra mandag 8. marts haft mulighed for at stemme på de fem covers, som de i forvejen har udvalgt til finalen. Afstemningen finder sted i programmet "Madsen," der sendes hver eftermiddag ugen igennem.

Vært Alex Nyborg Madsen glæder sig og siger i en pressemeddelelse:

"Det er afsindigt spændende - og ikke overraskende er Kim Larsen med i tre ud af fem nomineringer. Det er interessant, at P4s lyttere også peger på et albumcover som 'Hip' med Steppeulvene fra 1967."

Udover Nephew placerer finalisterne sig udgivelsesmæssigt i årene 1967-73, hvilket radiokanalens eventkoordinator Lone Bierlich forklarer således:

"For mange af P4-lytterne handler det om, at de albumcovers, de har indstillet, repræsenterer følelser og minder fra en tid, hvor de var unge. For andre handler det om, at de har indstillet coveret fra deres første LP nogensinde."

Det vindende cover vil blive trykt på et officielt 5,50 kroners Post Danmark frimærke og udgives i 80.000 hæfter.

Du kan stemme på programmets hjemmeside

Tip en ven
15 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Undskyld mig, men hvad er det lige Nephew laver i det selskab?
GAS 3!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Det må da blive Gas 3 - et helt fantastisk cover. Så vil jeg til at sende breve igen.
Steppeulvene - Hip (Om der så havde været en selvdød grævling på forsiden, skal den naturligvis vinde)

Gasolin - Gas 3

Nephew - DanmarkDenmark
Gas 3 - er helt klart det mest mindeværdige cover i dansk rocks historie!
Gas 3 - helt enig.

Nephew har intet at gøre på den liste - hvor er f.eks. Kashmirs Zitilites?

Værsgo er sgu et megagrimt cover - men det er tilgengæld ikonisk ;D
Danmark er så fesent et land. Det her lort er jo bare en tarvelig idé uden nosser omvendt den britiske music stamps serie - http://www.guardian.co.uk/music/gallery/2009/nov/21/guidelines-rock-stamp-album-covers
Og.................
Nephew er på denne liste fordi mange folk har stemt på dem sjovt nok.. Da dette er en lytterafstemning kan man jo ikke undgå at folk de stemmer som de nu har lyst til.. Og hvis nogen så er utilfredse, tja så kunne de jo bare stemme noget andet!!!
Hvad er det lige at Nephew har gjort! hvorfor må de ikke være på listen. Det er da et stilrent cover! Og det er coveret det handler om og ikke om man kan lide bandet/pladen, som jeg fornemmer disse sure indlæg handler mere om!!

Når det så er sagt så må jeg indrømme at Gas 3 er et ret fedt cover!!
Nephew har rigtig mange fans (ganske fortjent)

Desværre stemmer mange af disse fans ud fra at de kan li´Nephews musik, og ikke ud fra nogen form for grafisk forståelse.

Derfor giver jeg ikke meget for sådanne brugerafstemninger.
Øhh, er det ikke ret dårlig radio at kåre et album cover? Folk bag højttalerne har jo lidt svært ved at se hvad der foregår...
7: Tror ikke man skal se de engelske frimærker som en hyldest til engelske plader eller pladecovers. Det engelske postvæsen har i mange år været meget forhippede på at tjene mønter og jeg ser helt sikkert denne serie som endnu et eksempel på dette. Det tror jeg også mange vil være enige i, da ikke alle albums på den ene eller anden måde er vigtige nok til frimærker - mange andre ville være bedre valg!

Syntes der er noget pudsigt i Danmark/Denmark. Motivet er en løve fra det lille rigsvåben - et motiv som kommer på frimærke hvert år i Danmark! Måske det bare binder en sløjfe?
Det virker ikke videre seriøst, når tre ud af fem covers er fra plader med Kim Larsen, med eller uden Gasolin.

Der er da masser af danske omslag, der er langt mere interessante end eksempelvis det ultrakommercielle og poppede cover til Gasolin 2 (ikke et ondt ord om pladen i øvrigt).

Hvad med f.eks. Sort Sols "Glamourpuss", Gnags' "Intercity" eller flere af Tv-2's naturskønne pladeomslag fra 80'erne.

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.