
Vinylen vinder frem
Malk De Koijn genudgav i februar deres albums på vinyl. Det fik begge plader op i top fyrre.
Cd-salget daler, og digitale filer vinder frem. Sådan har det været længe, men samtidig oplever vinylmediet en renæssance, og flere kunstnere udgiver deres musik på alle tre formater. Nogle tager skridtet videre, og fjerner endda cd'en helt fra deres repertoire.
Da Kashmir for nylig udsendte albummet "Trespassers," var der også en særlig feinschmekerudgave at finde i butikkerne. En 180 grams vinyl, trykt i bare 1000 eksemplarer. Den delikate specialudgivelse var populær, og snart måtte et nyt oplag trykkes.
Endnu mere populære er nok originaltrykkene af Malk De Koijns albums, "Smashhit In Aberdeen" og "Sneglzilla." Begge plader har i årevis kunnet erhverves i ny og næ til den pebrede pris, et samlerobjekt ofte sættes til. I februar genoptrykte man dog pladerne i 500 eksemplarer hver, og de blev revet væk i en sådan grad, at de to aldrende albums dumpede lige ind på den danske top fyrre.
Peter Valentin fra Rock Hard Power Spray udsender snart sit soloprojekt Complicated Universal Cum. Under dette navn præsenterer han et kompromisløst støjrock-album, der kun vil udkomme digitalt og på vinyl, og her favner kunstneren det gammeldags medies særegenhed. Pausen, der vil opstå, når man skal op og løfte støvdækslet, flytte armen, og vende pladen, er en bevidst og essentiel del af værkets helhed.
Marketingsdirektør hos Sony Music Danmark, Claus Thune, ser også skivernes æstetiske værdi som grundlaget for mediets stigende succes.
"Det er bemærkelsesværdigt, at vi parallelt med den øgede efterspørgsel efter digital musik oplever en stadigt voksende gruppe, som også køber vinyler. Det giver os indikation på, at auraen omkring det fysiske værk stadig betyder meget for mange mennesker."






Denne tendens giver også lidt sig selv. I tiden hvor det digitale salg vinder frem (selvom det stadig kun "dominerer" ca. 10-15% af det danske musikmarked), så vil hardcore musik elskere, og fans af det pågældende band gerne have noget specielt - de vil have kvalitet fremfor kvantitet.
Dette vil også gøre sig gældene om nogle få år i fremtiden. Tiderne hvor det kommercielle alene kunne få en plade til at sælge godt er snart ovre. Nu da man har mulighed for, at gennemlytte et helt album inden man køber det, vil mange "nemme" udgivelser simplethen ikke sælge godt mere - thank God!
I øvrigt sjovt at folk på last.fm sletter deres Gaga-afspilninger http://playground.last.fm/unwanted
Men mon ikke hun ville have solgt flere plader for 10 år siden??
Backstreet Boys solgte 40 mio. af deres millennium-plade fra 1999. Det kunne ikke ske i dag.
#3 Jeg vil ikke betegne Lady Gagas udgivelser som "nemme"
Hendes debut album er faktisk et fantastisk album, der "fortjener" et stort salgstal, hvis man ser på kvaliteten af musikken.
Det samme gør sig også gældende med "The Fame Monster"
Har stort set kun købt vinyler i snart 7 år.
Men trods mine 30 år hører jeg sikkert ind under gruppen af folk, som er for unge til rigtig at have haft et ordenligt forhold til vinylen.
Men i mine ører lyder det altså bare langt federe på vinyl fremfor den lidt sterile digital lyd, ligesom jeg også føler at der er noget mere gennemført ved selve vinylmediet fremfor lydfiler. ;)
Plader er fantastiske, plader har den eneste rigtige lyd; plader kan aldrig erstattes :-)
#11: Hørt!!!
Det siger jo lidt om pladesalget!!
Vinyl har intet med nostaligi at gøre og den har sådan set aldrig været væk. Blot en måde at levere sit produkt på.
Når altid bliver bliver så let og smart kan man spørge sig selv. "Når vi engang kan spise en pille for hvert et måltid, vil vi så stadig gå på restaurant?".
Musik er ved at blive noget vi bruger og smider væk. Pas på med det! Kunst skal helst kunne skabe eftertænktsomhed. Det er der vist da nogen der har glemt!
Der vil altid være noget som skal tjene penge og der vil altid være nogen der skal have noget at bruge deres penge på! Hvorfor skulle man ellers tjene nogen til at starte med?
Giv dit bidrag til debatten! Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik. Du skal blot vælge brugernavn og password samt angive din e-mail-adresse. That's it!