Du er ikke logget ind  Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Tirsdag d. 06-04-2010 kl. 12:30

Slash til Copenhagen Live

Guitaristen får følgeskab af Bullet For My Valentine, og dermed er programmet på plads

Af John Fogde

Rammstein, Volbeat og Skunk Anansie var de første tre navne, der blev offentliggjort til Copenhagen Live, og nu er de sidste to navne til plakaten kommet på plads. Det drejer sig om den tidligere Guns N' Roses- og teknisk set nuværende Velvet Revolver-guitarist Slash samt det walisiske metalnavn Bullet For My Valentine.

Slash er aktuel med soloalbummet "Slash", hvor guitaristen får assistance af de tidligere Guns-medlemmer Izzy Stradlin, Duff McKagan og Steven Adler samt sangere som Alice Cooper, Chris Cornell, Fergie, Kid Rock, Ozzy Osbourne og Iggy Pop. Ingen af dem er dog med, når Slash tager på turné. I stedet kan man sammen med Slash opleve musikerne Bobby Schneck, Todd Kerns og Brent Fitz samt sangeren Myles Kennedy, der normalt er sanger i bandet Alter Bridge.

Også metalbandet Bullet For My Valentine er pladeaktuelle, når de 19. april udsender deres tredje album "Fever", der er indspillet sammen med Linkin Park-produceren Don Gilmore.

Dermed er programmet for Copenhagen Live på plads. Endagsarrangementet afvikles i området 10-øren på Amager 2. juni, og billetter kan købes via GAFFA Live.

Mere om Slash

Slash klar med ny single
06-03-2012 (nyhed)
Slash er klar med toer
07-02-2012 (nyhed)
Slash: Made In Stoke
12-11-2011 (anmeldelse)
Slash : Copenhagen Live, Tiøren
02-06-2010 (anmeldelse)
Tip en ven
24 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
hold da fest! det ser sgu lovende ud. glæder mig i den grad til at se hvad Slash kommer med, sidst jeg så han var vist med slash´s snakepit i pumpehuset, tror det var i 1999.
Feeeeeeeeeeeeeeeeeedt ! :-D
COOL - anmeldelserne på det nye Slash album er gode, glæder mig til at høre ham live.
Bullet For My Valentine er for seje, super fedt at der endelig er nogen der har booket dem.
Glimrende program, der blir sgu da smæk på!
Kanon, og han får følgeskab at planetens måske bedste rocksanger i Myles Kennedy!!
Det vil alle Alter Bridge fans være enige i, Myles er ubeskrivelig... :-)
stærkt program.. I'll be there..
DÉT er altså årets suverænt fedeste nyhed!!!!!!!!!! Slash-koncert i KBH; meget længe ventet!! :-
#1: Med Snakepit i Pumpehuset i 99?? Han spillede med Snakepit nr 2 på Train i Århus og på Tobakken i Esbjerg i december 2000, samt med Snakepit nr. 1 på Roskilde Festival 1995!
#7: sorry, jeg huskede forkert, det var i 1995, stadig i pumpehuset - som tiden dog flyver afsted....
YEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEESSSS!!! og der fik copenhagen live da for alvor overbevist mig om, at jeg skal have en billet.

Slash my man! det bliver for vildt
#3: Hvor er der anmeldelser af det henne? kan sku ikk lige finde nogle.
Politikens anmeldelse er her: http://ibyen.dk/musik/cd-beat/article940196.ece

Jeg er for en gangs skyld enig med Politiken. Havde ikke ventet mig noget videre af albummet. Men det er sku godt!

Hør eksklusivt interview med Slash i Sort Søndag på DR Rock, nu på Søndag fra kl. 21.00 (interview ca. kl. 22.20)
ja, så blev man sgu lige nød til at købe sin billet...nu håber jeg bare at jeg kan få presset Copenhell ind i budget også...suk... men det er jo Slash! SLASH!!! YES YES YES
hvor fedt er det progam va va ;-)
glæder mig helt vildt
program , sorry
#10: Den er også anmeldt i GAFFA april, så den burde også ligge her på sitet.
Fedt - Myles Kennedy er virkelig en gudsbenådet rocksanger - væsentlig bedre en selveste Chris Cornell og Eddie Vedder, hvis i spørger mig!!

Pladen er i øvrigt superfed... Især tracket "Starlight" med Myles Kennedy på vokal...
Enig med Kleenexen! En gudsbenådet sanger..især i Alter Bridge! Er dog ikke sååå pjattet med ny Slash, men imponerende backup!
Endnu en god grund til at spare 700 kr.!!
Endnu en afdanket junkie
Albummet kan høres ganske gratis herfra:
http://music.aol.com/new-releases-full-cds/#/2
Pokkers. Green Day spiller til Skive Festival samme aften. Jeg glæder mig dog helt vildt til, at jeg kommer i en pladebutik og får købt hans nye plade. Personlig er jeg stor fan af den mand.
Hør hellere albummet herfra, nederst i højre hjørne. http://www.slashonline.com/products.php
Umiddelbart virker det i det hele taget som en superfed en dags festival, med et par solide navne.

Michaels.
Hmmm, hver for sig er det jo nogle fine bands, der er på programmet. Men jeg mangler ligesom en rød tråd. Hvad vil arrangørerne med Copenhagen Live? Det kunne godt se ud som om, at de bare lige har booket de "største" bands, der tilfældigvis have et ledigt hul i tourplanen.

Det skal nok blive en fed dag/aften... helt sikkert. Jeg hopper dog over.
er der nogen der ved hvornår festen stopper ?. jeg skal nemlig med et fly dagen efter
yes Baby....
det er fra kl. 12-23 ca. ;D
SLASH det bliver sgu for fedt hans nye album er mega godt!

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.

Annonce

GAFFA Shop

Bullet For My Valentine: 2 For 1 Flag
Kr. 79,00
Køb på GAFFA Shop
Bullet For My Valentine: 2 Pistols Flag
Kr. 79,00
Køb på GAFFA Shop
Bullet For My Valentine: Fever
Kr. 129,00
Køb på GAFFA Shop
Bullet For My Valentine: Fever (2xVinyl)
Kr. 169,00
Køb på GAFFA Shop
Bullet For My Valentine: Fever Cover & Logo T-shirt
Kr. 179,00
Køb på GAFFA Shop
Slash: Apocalyptic Love
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Slash: Apocalyptic Love Special Edt.
Kr. 149,00
Køb på GAFFA Shop
Slash: Flames T-shirt
Kr. 179,00
Køb på GAFFA Shop
Slash: Made In Stoke 24/7/11
Kr. 139,00
Køb på GAFFA Shop
Slash: Made In Stoke 24/7/11 (BluRay)
Kr. 179,00
Køb på GAFFA Shop
Annonce
Annonce