Du er ikke logget ind    Log ind / Opret brugerCookie persondata politik for GAFFA A/S
Nyhed / Tirsdag d. 06-04-2010 kl. 15:11

MGMT til Danmark

Brooklyn-bandet MGMT kommer til Vega til december, men billetterne kan købes inden længe

Der er lang tid til december, men inden vi har set os om, begynder sneen igen at falde, og det bliver koldt igen. Som modgift mod den kommende vinterkulde er MGMT nu blevet sat på programmet i Vesterbros Vega.

MGMT har kun været i rampelyset siden efteråret 2007, hvor de udgav deres debutplade "Oracular Spectacular", der med hitsinglerne "Kids", "Time To Pretend" og "Electric Feel" ramte en nerve i tiden og havde en kant og en personlig charme, der gav dem en bred appel.

Debutpladen, der var produceret af Dave Fridmann, blev kåret til Årets Album af det engelske musikmagasin NME, og modtog i 2008 GAFFA-prisen som Årets Nye Udenlandske Album.

Albummet fik desuden fire stjerner af GAFFAs anmelder Ole Rosenstand Svidt, der skrev:

"Time To Pretend åbner også MGMT's debutalbum Oracular Spectacular og sætter dermed forventningerne højt. De opfyldes dog i pæn grad på et album, der fængende og finurligt blander skæv rock med pop-appeal og elektroniske elementer og både "rigtige" instrumenter og samples – ofte med danseskoene på, hist og her med frække temposkift og sine steder med et psykedelisk tvist, ikke mindst i de associationsrige tekster."

I denne måned udkommer den længe ventede efterfølger, som MGMT har døbt "Congratulations". På pladen hylder MGMT alt fra Lady Gaga til producer-geniet Brian Eno.

De to bagmænd bag MGMT, Andrew Vanwyngarden og Ben Goldwasser, mødtes i 2002 på Wesleyan University i Connecticut. To år efter udgav de deres første ep "We (Don't) Care", og et år senere blev det så til demoalbummet "Climbing to New Lows". Begge disse udgivelser var under navnet The Management, inden de blev til MGMT, og successen begyndte at tage til.

Duoen, der beskriver sig selv som "en mystisk fremtids-popduo", har tidligere spillet til en udsolgt Amager Bio og på Roskilde Festival.

MGMT spiller på Vega lørdag den 4. december, og billetterne kan købes fra fredag den 9. april kl. 10:00 via GAFFA Live.

Tip en ven
13 kommentarer. Tilføj din nedenfor.
Nu er jeg ikke selv den store MGMT fan, men kender mange der er helt vilde med dem.
- er Vega mon stort nok?
Ville umiddelbart sige at Vega er det perfekte sted, men det må tiden jo vise :D
de kunne godt komme og sige hej i århus :S
Time to pretend er et godt nummer, men udover det er MGMT ikke andet end et fashionband i stil med the rapture, ting tings og andet skabspop.
#4: MGMT er i langt højere kaliber end Ting Tings og The Rapture. MGMT kan noget som de to andre bands ikke kan, nemlig at fornye sig, hvis du har hørt noget fra deres nye album, bliver det en helt anden genre end deres gamle, der ellers og¨å var fremragende!
bedste nyhed i lang tid! :D
Dér røg Roskilde-drømmen.
Er den tidlige udmelding af denne koncert ikke netop et udtryk for at de formentligt kommer til roskilde? Således de lige kan få skudt VEGA billetterne afsted inden de bliver annonceret? just a thought
#4: MGMT er efter min mening et band i verdensklasse. De er virkeligt dygtige sangskrivere, og der er ikke skyggen af en middelmådig sang på deres to albums. Som #5 siger, kan de også forny sig, hvilket efter min mening gør dem til verdens bedste indieband..
#8: Ben sagde i gaffa's interview, at de ikke kommer til at spille på roskilde, men man kan jo aldrig vide :)
hvorfor dog ikke roskilde?
Vega er perfekt, når man først har en billet, men ikke stor nok til efterspørgslen. Kan jeg ikke forestille mig.
Jeg er bare dybt overrasket - og dybt taknemmelig, men klokken er kun 8:53 og jeg har lige købt to billetter! Jeg tænker bare - tænk hvis jeg ikke havde opdaget det og ikke havde fået nogle billetter, så var jeg blevet stiktosset!

Så folkens, hvis i vil have billetter så kan de allerede købes nu!

Derudover tænker jeg bare, hvor mange billetter er der reelt tilbage og hvor længe har de været mulige at købe???
Jeg har også lige købt billetter her kl 9:30... Meget mystisk!

Log ind for at kommentere.

Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.