The National tager andenpladsen
Amerikanerne må dog se sig slået af Kim Larsen, der fortsat ligger nummer et
Foto: PR-fotos
Vi har gentagne gange her på GAFFA.dk refereret til The National som et band, der er særdeles populært herhjemme, og nu har de en hitlisteplacering, der for alvor understøtter den påstand. Bandet debuterer nemlig i denne uge på en andenplads på den danske albumhitliste med albummet "High Violet".
The National kunne dog ikke slå Kim Larsen, der har solgt til to gange platin på to uger, og dermed ligger på førstepladsen for anden uge i træk. De slog dog Rasmus Seebach, Hansi Hinterseer og Medina, der udgør resten af top fem.
Der er endnu en nyhed i top tyve, og den kommer fra Thomas Holm, der ryger ind på en 14. plads i sin første på listen. Her ligger han med albummet "Middelklassehelt", der indeholder singlerne "Nitten" og "Selvmord På Dansegulvet".
I næste weekend afholdes det internationale melodi grand prix, og som optakt er sangene udsendt på et album, der i denne uge er en nyhed på plads nummer 22. Den ligger fem pladser bedre end det nye album fra The Dead Weather, der også er ny på listen i denne uge.
Den er samtidig sidste nyhed i denne uge, og den samlede liste kan ses hos Hitlisten.nu.












21-05-10 11:29 | Besvar
21-05-10 13:03 | Besvar
21-05-10 15:25 | Besvar
22-05-10 14:15 | Besvar
Når det så er sagt, så er det et klasse album, og virkeligt lækkert, at danskerne de seneste år har fået øjnene op for bandet.
22-05-10 16:56 | Besvar
Jeg håber, der skal mere end 500 CDer til :-)
Men det kunne tyde på, at det var slut med at nyde The National på Vega.
Log ind for at kommentere.
Har du endnu ikke en brugerprofil på GAFFA.dk? Klik her for at oprette en profil på et øjeblik.